MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN


BASIN AÇIKLAMASI

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONU BASIN AÇIKLAMASI

"8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN "

 

İnsanlık tarihi, toplumsal yaşamın her alanında kadınlara yönelik ayrımcılıklara ve şiddete sahne olmuştur.  8 Mart 1857 yılında New York`ta konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan işçilerin, insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattığı grevi kırmaya yönelik saldırı sırasında çıkan yangında, birçok kadın işçi yaşamını kaybetmiştir. Bu olay toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılıklara, kadını toplumda ve aile içinde eşit bir birey olarak görmeyen, yok sayan çağdışı zihniyetlere, kadını sömüren, aşağılayan, yok eden sisteme karşı kadın direnişinin başlangıcı olmuştur.

 

1977`de UNESCO`nun ve Birleşmiş Milletlerin açıklamalarından sonra, 8 Mart birçok ülkede Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Bu amaçla kadınlarla erkeklerin, yaşamın her alanında eşit olmalarının hedeflendiği ve tüm dünyada bu amaca yönelik adımlar atılması gerektiği vurgulandığı halde, ne yazık ki ülkemizde yeterli gelişme sağlanamamıştır.

 

Atatürk tarafından Türk kadınlarına seçme seçilme hakkı birçok Avrupa ülkesinden önce verilmesine rağmen, ülkemizde nüfusumuzun yarısını teşkil eden kadınlarımız karar mekanizmalarında, aktif siyaset içinde, demokratik kitle örgütlerinde, iş yaşamında yeterince temsil edilememekte; Anayasa`nın 10. Maddesinde tanımlanan eşitlik ilkesine rağmen bu alanlarda pozitif ayrımcılık kapsamında düzenlemeler yapılmamaktadır. Ülkemiz Dünya Ekonomik Forumu`nun toplumsal cinsiyet uçurumu istatistiklerinde, dünya ülkeleri sıralamasında sürekli gerilere gitmektedir.

 

Kadının iş yaşamında ve aile içinde mobbinge, ayrımcılığa uğradığı, erkek şiddetine maruz kaldığı ve sıklıkla yaşamını kaybettiği gözlemlenmektedir. Kamu hizmetleri toplumsal cinsiyet ayırımına yol açacak şekilde verilmekte, kadın şiddete uğradığında failin eyleminin sorgulanması yerine, kadının bulunduğu yer, zaman ve giyiniş biçimi gerekçe olarak gösterilmektedir.

 

Cumhuriyetimizin kazanımları doğrultusunda kadına yönelik şiddetin ve cinsiyet eşitsizliği probleminin çözümü eğitim, siyaset ve ekonomi alanlarının, eşitlik ilkesi kapsamında düzenlenmesiyle mümkündür. Kadınları toplumsal hayat dışına itmeye çalışan, cinsiyetçi, ayrımcı politikalardan ve uygulamalardan vazgeçilmelidir. Çocuk yaşta evlilikler, başta töreye dayalı olmak üzere kadın cinayetleri için hukuksal alanda yaptırımlar şarttır. Kadını sadece ailenin bir parçası gören, politik ve kültürel anlayış değiştirilerek, kadının eşit ve özgür birey olduğu kabul edilmelidir.

 

Atatürk`ün 1925‘te Kastamonu‘da söylediği gibi "Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur."

 

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Kadın Mühendisler Komisyonu olarak; Cumhuriyet devrimlerinin biz kadınlara tanıdığı kazanımlarından ödün vermeyeceğimizi yineliyor; Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılarak, kadının karar mekanizmalarında ve siyasi yaşamda eşit yer alması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin durdurulması için ilgili yasalarda gerekli düzenlemelerin yapılmasını, söylem ve fetvalarla kadın bedeni üzerinden yürütülen politikalara son verilmesini talep ediyoruz! Yurdumuzda ve dünyada barışı, temel yaşam ilkesi kabul ederek, erinç içinde yaşamı birlikte kurmak ümidiyle, Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlu olsun.

TMMOB

Elektrik Mühendisleri Odası

Antalya Şubesi Kadın Mühendisler Komisyonu


 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


SMM ÜYELERİMİZE AKDENİZ EDAŞ TYS SİSTEMİ TANITILDI

ŞUBE BAŞKANIMIZ ŞABAN TAT TRT ANTALYA RADYOSUNA CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

TMMOB ANTALYA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANDI

TMMOB ANTALYA İKK KADIN KOMİSYONU 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ

DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

GÜVENLİ YAPILAR OLUŞTURULURKEN DEPREM ANINDA VE SONRASINDA ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE ASANSÖRLER İLE İLGİLİ GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI

ELEKTRİK TESİSATLARINDA `SİSMİK KORUMA` ÖNERİSİ (İLERİ - 07.03.2023)

ELEKTRİKTE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI (ANTALYA YÜZYÜZE - 07.03.2023)

TAT: TÜM TESİSATLARDA HER YIL DENETİM YAPILMASI ZORUNLULUĞU GETİRİLMELİ (TOROS GAZETESİ - 07.03.2023)

Okunma Sayısı: 64


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.