MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÜLKEMİZ İÇİN YA VAROLUŞSAL BİR TEHDİT OLURSA!


BASIN AÇIKLAMASI


 
26 Mart 2022 tarihinde Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü ve 12.Dönem Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Uğur Tulay tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.
 

 

ÜLKEMİZ İÇİN YA VAROLUŞSAL BİR TEHDİT OLURSA!

Bugün bir kez daha ülkemizde yaşanabilecek tehlikeyi anlatmak için sizlerin karşısındayız. 28 Martta Samsun İdare Mahkemesi`nde görülecek Sinop Nükleer Güç Santrali ÇED Dosyası İptal Davası öncesi kamuoyunu ve siz değerli basın mensubu arkadaşlarımızı bilgilendirmek istedik.

Yaşadığımız hayati tehdidin aslında ülkemizi her taraftan kuşatmaya başladığını görmemiz gerekiyor.

Ülkemizin Güneyinde Akkuyu`da inşası devam eden Nükleer Santral tehdidi sürerken, Kuzeyimizde Sinop`ta yapılması planlanan Nükleer Güç Santralı ÇED nihai kararının iptali üzerine Samsun 2. ve 3. bölge idare mahkemelerinde açılan davada mahkeme tarafından 15 bilim insanından oluşan Bilirkişi Kurulu ataması yapılmış, bilirkişiler tarafından yapılan değerlendirme sonucunda da 250 sayfadan oluşan bir rapor hazırlanmıştır.

Raporun sonuç ve kanaat bölümünde bilirkişiler 24 ana başlıktan 18`inde, 102 alt başlıktan 90`ında olumsuz görüş bildirmiştir.

Bilim insanlarından oluşan heyetin "Kabul edilemez eksiklerle dolu olduğunu" belirttiği nihai ÇED Raporunun Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kabul edilmesinin akılla ve bilimle izahı mümkün değildir. Bir tarafta bilim insanlarının verdiği bilimsel rapor, diğer yanda siyasi iradenin siyasi Saiklerle verdiği karar mevcut olup, bilimin siyasete galip gelmesini ummaktayız.

Bilirkişilerce hazırlanan raporda, nükleer atıklara ilişkin bir çözümün sunulmadığı, santralda yer seçiminin hatalı olduğu ve herhangi bir kaza durumunda tahliye işlemlerinin yapılmasının güçlüğü ortaya konmuştur. Bilirkişi raporu ile Nükleer karşıtlarının yıllardır itiraz ettiği konularda ve verilen mücadelede ne kadar haklı oldukları bir kez daha ispatlanmıştır.

6 Şubat 2018 tarihinde polis bariyerleriyle halkın önü kesilerek ÇED Halkın Katılım toplantısına Sinop Halkının alınmadığı ve söz konusu toplantının mizansen olarak kurgulandığı dün gibi hafızlarda tazeyken, üstelik Sinop nükleer güç santrali yapımını üstlenen Japon Mitsubishi Heavyİndustries şirketi anlaşmadan çekilmişken Bakanlık tarafından onaylanan rapor Nihai ÇED değil olsa olsa Nihai ÇÖP `tür. Sinop İnceburun`da izinsiz bir şekilde katledilen 480 bin ağaç için duyduğumuz üzüntü ise bugün hâlâ sarılamamış ve telafisi mümkün olmayan ağır bir yaradır.

PEKİ, ÜLKEMİZ İÇİN YA VAROŞSAL BİR TEHDİT OLURSA NE YAPACAKSINIZ?

Saldırgan politikaları, işgalci tutumu ve nükleer silahları kullanmayla tehdit eden, işgalci yaklaşımı, Türkiye Cumhuriyeti dahil bütün Avrupa ülkeleri tarafından kabul edilen bir ülkeye, üstelik Avrupa ülkelerinin tamamının ağır yaptırımlar uyguladığı Rusya`ya, vatan toprağının hediye edilmesinin yanlış olduğu, hatta sadece yanlış olduğunu vurgulamanın bile yeterli olmadığı gerçeğini, artık ülkeyi yönetenlerin anlaması gerekmektedir. Çevremizi, doğamızı, sağlığımızı ve bağımsızlığımızı etkileyen Akkuyu Nükleer Güç Santrali İnşaatı derhal durdurulmalı ve ülkemizde planlanan tüm nükleer güç santrali projeleri iptal edilmelidir.

Nükleer Santrallerin ülke bağımsızlığı için ne kadar büyük bir tehdit olduğu Rusya-Ukrayna savaşında bir kere daha gözler önüne serilmiştir.

Rus Devlet Başkanı Putin`in dediği gibi Peki Ülkemiz için Ya Varoluşsal bir Tehdit olursa Ne Yapacaksınız?

İşgalci Rusya`ya Akkuyu`da 1022 hektar büyüklüğünde vatan toprağı, adeta peşkeş çekilmiş ,üstelik olağanüstü ayrıcalıklar tanınmış ve yüksek fiyattan alım garantileriyle büyük karlar elde etmesinin önü açılmıştır.

Şimdi sizlerin ve tüm kamuoyunun huzurunda bir kez daha çağrımızı tekrarlıyoruz.

 Sinop Nükleer Güç Santrali projesinden vazgeçin. Akkuyu`da yapımı devam eden santral inşaatını hemen durdurun. Tüm anlaşmaları iptal edin.

Bizler kendi ellerinizle katlettiğiniz ağaçların yerine yeni fidanlar dikeceğiz. Ülkemizin cenneti olan, cehenneme döndürdüğünüz Akkuyu ve İnceburun`u yemyeşil doğasıyla geleceğe taşıyacak, ülkemizin çocuklarına ve gelecek nesillerine emanet edeceğiz.

Ağaçları katlederek, nehirleri ve gölleri kurutarak, betona boğduğunuz ülkemizde, nükleer güç santralleriyle geleceğimizi yok etmenize izin vermeyecek ve buna sessiz kalmayacağız.

Ülkemizde ve tüm dünyada Barış Şarkıları söyleyecek, kana, betona ve radyoaktif kirliliklere boğduğunuz dünyamızı yeniden kardeşlikle ve sevgiyle kuracağız.

En Güvenli Nükleer Santral Hiç Olmayandır.

"SUSMA HAYKIR NÜKLEERE HAYIR"

Mersin Nükleer Karşıtı Platform


Çok Okunanlar


WEBİNAR DUYURUSU :NANOTEKNOLOJİDEKİ SON GELİŞMELER

KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. MEHMET GAVGALI EMO KARAMAN İL TEMSİLCİLİĞİMİZİ ZİYARET ETTİ.

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASINDA GERÇEKLEŞTİ

19 EYLÜL MÜHENDİS MİMAR ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN !

MERSİN ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DEKANIMIZ PROF. DR. EMRE AKIN HOCAMIZA EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU OLARAK HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDUK

MERSİN TAÇ EĞİTİM KURUMLARI İLE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ ARASINDA İNDİRİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

EMO MERSİN ŞUBEMİZCE DÜZENLENEN `NANOTEKNOLOJİDEKİ SON GELİŞMELER` KONULU WEBİNAR ETKİNLİĞİMİZ DOÇ. DR. BARIŞ ŞİMŞEK`İN SUNUMUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

BOŞUNA MI OKUDUK !

GÜRSOY OTOMOTİV İLE ÜYELERİMİZE ÖZEL İNDİRİM PROTOKOLÜ

Okunma Sayısı: 52


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.