MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FUKUŞİMANIN 11.YILINDA NÜKLEER SON BULSUN !


BASIN AÇIKLAMASI


 
Fukuşima 11. yılı anısına 11 Mart 2022 tarihinde Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü ve 12.Dönem Şube Yönetim Kurulu Başkanımız Uğur Tulay tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.
 

 

Fotoğraflar Elimizde, Acısı Kalbimizde, Sızısı Dilimizde

 

Bugün 11 Mart. Fukuşima nükleer santralinde yaşanan kazanın üzerinden 11 yıl geçti. Kazanın izleri günümüzde hala silinmemiş ve radyoaktif atıkların verdiği tahribatın boyutları her geçen gün artmaya devam etmektedir. Yasak bölge her geçen gün genişletilmiş ve 150 binden fazla insan yaşadıkları bölgelerden uzaklaştırılmış ve bugün bile geri dönebilmiş değillerdir.

 

Tüm risk hesaplamaları yapılmış, her türlü tedbir alınmış, tüm felaket senaryoları çalışılmış Fukuşima nükleer santrali 11 yıldır çevreyi ve tüm canlıları zehirlemeye, insanları yaşadıkları yerleri terk etmeye mecbur bırakmıştır. Çok güvenli Fukuşima nükleer santralinde yaşanan sızıntının bunlara yol açtığı düşünülürse daha büyük bir kaza olması durumunda neler yaşanabileceğini burada söylemek bile istemiyoruz.

 

Bugün geldiğimiz noktada sadece kaza durumunda konuşmanın yetmeyeceği bir senaryoyla karşı karşıyayız. Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde elindeki nükleer silahları kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkça ifade eden Rusya`nın bizim topraklarımızda ve ekonomik ömrünü tamamlayana kadar en büyük hissenin kendinde olacağı benzeri olmayan bir ihale modeliyle 1022 hektar vatan toprağı Rusya`ya peşkeş çekilmiş durumdadır. Nato`nun Rusya`ya karşı Ukrayna yanında tavır alarak savaşa girmesi durumunda bir Nato ülkesi olan Türkiye, kendi topraklarında savaş ilan etmiş olacağı Rusya`ya içerinde nükleer yakıt bulunduran nükleer güç santrali inşa ettirmektedir. Bu tek kelimeyle günümüzün moda söylemiyle bir "BEKA" sorunudur.

 

Dünyada nükleer santrallerden vazgeçme eğilimi tüm hızıyla sürerken, çevre ve insan sağlığına zararları normal çalışma koşullarında bile bu kadar yüksek olan nükleer santral konusunda ısrarcı olmak, üstelikte bunu elindeki nükleer silah gücünü kullanmakla tehdit eden bir ülkeye yaptırmak ve bunun için vatan toprağını peşkeş çekmek olsa olsa akıl tutulmasıdır.

 

Nükleer santraller ve nükleer silahlar insanlığın ve dünyanın geleceği için bir tehdit olarak önümüzde durmaya devam etmektedir. Bugün Rusya-Ukrayna savaşı da bize bunun açık ispatıdır. Rusya Ukrayna`da bulunan Zaporijya nükleer santralini vurmuş ve bir anda başta Ukrayna, Avrupa ve Türkiye için büyük bir tehdit gelişmiştir. Neyse ki şu anda açıklanan duruma göre ek binada yangın çıkmış ve herhangi bir sızıntı saptanmadığı açıklanmıştır. Çernobil kazasından ötürü radyoaktif olarak kirlenmiş Ukrayna toprakları günümüzde bile devam eden bir tehdit iken, savaşın etkisiyle bu tehdidin hangi boyutlara ulaşacağını kestirmek olanaksız bir durumdur. Bu son durum bir kez daha göstermiştir ki her nükleer santral, her an bir nükleer bombaya dönüşebilir. Bizler nükleer tehdit altında yaşamak istemiyoruz. Gelin buna hep birlikte engel olalım ve buradan bir kez daha yüksek sesle haykıralım:

Nükleer sevdasından vazgeçin. Bu BEKA sorununu ortadan kaldırın. Yeni Fukuşimalar, Çernobiller yaşanmasın. Cehenneme çevirdiğiniz, katlettiğiniz Akkuyu`yu bizler yeniden cennet yapmak için hazırız. Akkuyu`yu gerçek sahiplerine ağaçlara, kuşlara ve halka teslim edin. Hiroşima, Nagazaki, Çernobil ve Fukuşima`yı anarken yaptığımız bu açıklamaları Akkuyu`da yaşanacak bir felaket sonrası bizler yapamayacağız, sizler de dinleyemeyecek ve yazamayacaksınız. Bizler için bu açıklamaları ve üzüntülerini başka topraklarda bizler gibi düşünen başka insanlar yapacaklar.

 

İşte bu yüzden hep birlikte yüksek sesle, soluğumuz tükenene kadar:

Nükleere İnat, Yaşasın Hayat…  

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform


Çok Okunanlar


2024 YILI SMM-BT BAŞVURULARI BAŞLIYOR!

EMEK PARTİSİ MERSİN İL ÖRGÜTÜ, EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA`YA ZİYARETTE BULUNDU.

EMO MERSİN ŞUBEMİZDE 14-16 KASIM 2023 TARİHLERİ ARASINDA YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİMİZİ TAMAMLADIK

EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA VE ŞUBE SMM KOMİSYONU BAŞKANIMIZ ÇAĞRI DAĞLIOĞLU SMM ÜYEMİZ ALİ AKAR`A ZİYARETTE BULUNDULAR.

EMO MERSİN ŞUBEMİZ 48. DÖNEM 4. DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

13. DÖNEM 2.ŞUBE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTIMIZI HİBRİT OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİK

SEMİNER DUYURUSU

MERSİN ÜNİVERSİTESİ EMOGENÇ VE IEEE ÖĞRENCİ TOPLULUKLARIMIZ İLE TEMSA TEKNİK GEZİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA, MESLEKTAŞIMIZ ROYALPACK PLASTİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI MOHAMAD NOUR FANSSA`YA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU.

13. DÖNEMDE ARAMIZA YENİ KATILMIŞ OLAN MESLEKTAŞLARIMIZA EMO ROZETLERİNİ TAKDİM ETTİK.

Okunma Sayısı: 67


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.