MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYORUZ


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
27 NİSAN 2022-GÜNEY
 

 

SABAHI OLMAYAN GECE

Her Gecenin Bir Sabahı

Her Kışın Bir Baharı

Her Şeyin Bir Zamanı

Olduğu sözleriyle devam eden Fikret Kızılok`a ait şarkının dizeleriyle başlıyoruz sözlerimize…

Bundan 36 yıl önceydi. Çernobil`de 26 Nisan 1986 tarihinde saat gece 01.23`te yaşanan patlamadan sonra o gece artık sabahı hiç olmadı. Kimseler bir daha evlerine dönemediler. Çernobil`de baharın geldiğini bir daha hiç göremediler. " Her şeyin bir zamanı var," demiş şarkının sözlerinde Fikret Kızılok ama Çernobil`de yaşanan felaketin izlerinin yok olması için " O zaman" artık hiç yok!

O gece Sovyetler Birliğine bağlı Pripyat kentinde Çernobil NükleerGüç Santralı‘ nın 4 numaralı reaktöründe bir patlama yaşandı. Çernobil felaketi, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirilmiştir. Bu sınıfta ölçeklendirilen yalnızca iki nükleer felaket bulunmaktadır. Bunlardan birisi Çernobil felaketi, diğeri ise 2011 yılında deprem sonrası meydana gelen Fukuşima Nükleer Güç Santralı kazasıdır.

Çernobil felaketinin ardındanSovyetler Birliği‘nde o dönem kazanın sebeplerini araştırmak için kurulan devlet komisyonu, santral yönetimini ve personelini kazanın baş sorumlusu ilan etti. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) bünyesindeki Uluslararası Nükleer Güvenlik Komitesi (INSAG) de ilk başlarda Sovyetler Birliği devletiyle aynı görüşteydi, fakat aynı kurum 1991 yılında kazayla ilgili yayımladığı yeni raporunda, "personelin hatası sonucu başlayan kazanın, reaktörün yetersiz tasarımı nedeniyle bir felakete dönüştüğü" tespitine vardı. INSAG, 1993 yılında hazırladığı nihai raporunda ise personel hatalarıyla ilgili daha önce varılan bazı tespitlerin yanlış olduğunu, kazanın reaktördeki tasarım hatası, reaktörün güvenlik standartlarını karşılamaması ve nükleer santraldeki genel güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle meydana gelmiş olma olasılığının ağırlık kazandığını belirtti.

Bugün Akkuyu Nükleer Güç Santrali için alınan en üst düzey güvenlik önlemleri Çernobil içinde alınmıştı. Aklımıza getirmek dahi istemediğimiz bir felaketin de Akkuyu`da yaşanması durumunda ise binlerce kilometrekarelik alan tahliye edilecek ve bu toprakları bir daha dönmemek üzere terk etmek zorunda kalacağız. Verimli toprağı,denizi, güneşi, sahili ve kumsalları ve ormanlarıyla anılan bu güzel coğrafya sadece acı, gözyaşı ve felaketlerle anılmaya başlanacak.

İçinde yaşadığınız yuvanızı veya yeni aldığınız arabanızı, çok sevdiğiniz köpeğinizi, kedinizi,ahırınızdaki ineğinizi, özel günlerinizde giymek için dolapta özenle sakladığınız elbisenizi, çocukluğunuzu, gençliğinizi, duvarda asılı duran fotoğraflarınızı ve en sevdiklerinizin mezarlarını bırakıp gidecek ve bir daha asla dönemeyeceksiniz.

 Günümüzde devam eden Rusya-Ukrayna savaşında bile Çernobil bölgesinde ölçülen radyasyonda artış ölçülmüştür. 36 yıl önce gerçekleşen kazada kirlenen toprak örtüsünün üzerinde araçların hareket etmesi bile bölgedeki radyasyon seviyesinin yükselmesine neden olmuştur. Günümüzde reaktörün üstünün lahit ile örtülmesi ve koruyu bir tabakayla kaplanması ve ancak robotlarla yapılabilen temizlik çalışmalarına rağmen radyasyon sızıntısı devam etmekte olup, temizleme faaliyetlerinin 2064`e kadar süreceğini öngörülmektedir. Tüm bu çalışmalara rağmen bölgeyi terk etmek zorunda kalan yerleşik halkın ise geri dönmesinin mümkün olmadığı da açıklanmıştır.

Rusya-Ukrayna savaşında başta ABD ve NATO ülkelerinin taraf olması durumunda İncirlik`te bulunan ABD-NATO nükleer silahlarının başta ülkemiz ve komşu ülkeler için bir tehdit olduğu, ülkemizdeki yabancı üslerin derhal kapatılması ve ülkemizin bu silahlardan temizlenmesi gerekmektedir. Bu durum ülkemiz için başta güvenlik ve beka sorunudur. Savaşa NATO`nun taraf olması durumunda Akkuyu`da Ruslara adeta peşkeş çekilmiş olan vatan toprağımızı da dikkate aldığımızda, ülkemiz tamamen savaş atmosferinde kalacaktır. Bu durum başlı başına güvenlik ve halk sağlığı sorunudur.

Buradan siz basın mensupları huzurunda bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşmasına ülkemizin de katılması için gerekli adımların atılmasını istiyoruz.

Çernobil felaketi gerçeklerinden yola çıkarak Akkuya`da yaşanabilecek bir felakette sadece toprağına, havasına, doğasına, evlerimize ve anılarımıza veda etmek zorunda kalmayacağız, nesiller boyunca dünyaya gelecek tüm canlılarda yaşanabilecek anomalilerle karşılaşacak, sürekli ısınarak adeta çölleşmeye doğru giden Akdeniz`i ve deniz canlılarını da yok edeceğiz. Kentimizin yaslandığı Toroslar`ı; ağacını ve kuşunu da yok edeceğiz.

Mevcut iktidarın, aklı ve bilimi adeta yok sayarak kaderci bir anlayışla Çernobil felaketine sebep olan Rosatom şirketine Akkuyu`da nükleer santral inşa ettiriyor olması kabul edilebilecek bir durum değildir ; ayrıca bugün liyakatın yerini itaatın aldığı düzende AKP milletvekili Naci BOSTANCI`nın oğlu Afşin Burak Bostancı‘nın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`na bağlı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü görevini sürdürdüğünü bir kez daha kamuoyuna hatırlatmayı görev biliyoruz.

Nükleer Santraller ve Nükleer Silahlar ölüm ve gözyaşı getirir. Etkisi binlerce yıl sürecek acı ve yokoluş demektir. Çernobil felaketinin 36. Yıl dönümünde Akkuyu`da yapılan Nükleer Güç Santrali inşaatını durdurun! Ülkemiz için sadece ekonomik bir külfet, ölüm tehdidi, ulusal güvenlik ve halk sağlığı sorunu olmaktan öteye geçmeyecek bu ölüm projesinden vazgeçin! Akkuyu Çernobil Olmasın!

Ve bu arada, unutmadan, girişte söylediğimiz şarkının sözleri

"Benim Dermanım Yok" diye devam ediyor; ancak gördüğünüz üzere ülkemiz ve halkımız için bizim mücadele edecek DERMANIMIZ VAR ve buradan haykırıyoruz :

Nükleere İnat Yaşasın Hayat…

Mersin Nükleer Karşıtı Platform

26.04.2022

 EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA ENERJİ TASARRUFU HAFTASINDA ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİNİN VERİMLİ KULLANIMI İLE İLGİLİ SUN RTV / İÇEL TV ORTAK YAYİNİNDA TUĞBA YÜRÜK İLE GÜN IŞIĞI PROGRAMINA KONUK OLDU

22.01.2024
 


Çok Okunanlar


TMMOB MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU MAYIS AYI TOPLANTISI ŞUBEMİZ EV SAHİPLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MTSO 15 NO’LU MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK KOMİTESİ KOMİTE BAŞKANI ATAHAN TEKİN VE KOMİTE ÜYELERİ ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ.

EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA VE YÖNETİM KURULU EKİBİMİZ OLAN TEİAŞ MÜHENDİSİ DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZLA TARSUS OSB ENERJİ MÜDÜRÜ VE EMO GENEL MERKEZ YÖNETİCİSİ HANİFİ YAYICI`YI ZİYARET ETTİK.

TOROS ÜNİVERSİTESİ`NDE DÜZENLENEN `FUNCTIONAL MATERIALS SCIENCE AND ENGINEERING 2024` SEMPOZYUMUNA EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA KATILIM SAĞLADI.

TMMOB MERSİN İL KOORDİNASYON KURULU ODA TEMSİLCİLERİ OLARAK TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU`NA KATILIM SAĞLADIK.

TMMOB VE İŞKUR İŞ BİRLİĞİ İLE SANAL İSTİHDAM FUARI

GEÇMİŞ OLSUN MERSİN!

TMMOB 48. OLAĞAN GENEL KURULU TOPLANIYOR

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN TARIMSAL SULAMA VE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞTAYI’NA DIŞ PAYDAŞ OLARAK ŞUBE BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA KATILDI.

GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ ALANİNDA ÖNCÜ BİR FİRMA OLAN ALDO ENERJİ’DE ÇALIŞAN ÜYELERİMİZİ, DEGERLİ MESLEKTAŞLARIMIZI ZİYARET ETTİK.

Okunma Sayısı: 65


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.