MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 24

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ANTALYA İKK: KARAALİOĞLU PARKI’NA SAHİP ÇIKALIM


BASIN AÇIKLAMASI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya il Koordinasyon Kurulu, Karaalioğlu Parkı ve çevresi ile ilgili olumsuz koşulların giderilmesini talep etti. Başkan Derya Ünver, "Kentimizin göz bebeği olan Parkımızın düzenleme çalışmalarının gerekli özen gösterilerek ivedilikle tamamlanması en büyük arzumuzdur" dedi.

 

"KAMU YARARI İÇİN PARK KORUNMALI"

"Antalya‘nın simgesi olan, önemli ve özel bir konumda bulunan, geçmişten günümüze hafıza oluşturan Karaalioğlu Parkı hakkettiği değeri görmüyor" diyen TMMOB Antalya il Koordinasyon Kurulu Başkanı Derya Ünver, "Karaalioğlu parkı jeolojik yapısı, endemik bitki çeşitliliği, kendine has faunası ve içerisindeki tarihi yapıları ile ender bulunan doğal özellikleri barındıran 1. derece doğal sit alanıdır. 1. derece doğal sit, bilimsel muhafaza açısından evrensel değeri olan, ilginç özellik ve güzelliklere sahip olması ve ender bulunması nedeniyle kamu yararı açısından mutlaka korunması gerekli olan, korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak alanları kapsamaktadır. Bu alanlarda, bitki örtüsünü, topografyayı, silüet etkisini bozabilecek tahribata yönelik hiçbir eylemde bulunulamayacağı yönünde mevzuat hükmü açıktır" diye konuştu.

"KAZA RİSKİ ARTTI"

Başkan Derya Ünver, "Hıdırlık kulesi arkeolojik kazı çalışmaları çok uzun süredir devam etmektedir ve kazı çalışmaları sebebi ile çevre şantiye görüntüsündedir. Karaalioğlu parkı peyzaj düzenleme çalışmaları yapılan bölgede güvenlik önlemleri alınmamış, çalışma alanı içinde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan boru, kablo ve benzeri birçok malzeme açıkta kalmıştır ve bu durum kaza riski yaratmaktadır. Alan içindeki toprak kazısı çalışmaları sebebi ile de birçok ağacın kökleri dışarda kalmış, zarar görmüş, aynı alanda çalı ve palmiyelerin köklenmiş ve gelişi güzel atılmış olduğu görülmektedir. Dahası yapılan çalışmaların proje ve bilgilendirilmesi saha içerisinde mevcut değildir" ifadelerini kullandı.

 "POLİS BARİYERLERİ PSİKOLOJİK BASKI YARATIYOR"

Antalya`nın turistik mekanlarından biri olan Kaleiçi ve Karaalioğlu Parkı`nın önemini vurgulayan Başkan Derya Ünver, "Karaalioğlu Parkı‘nın orta yerinden güvenlik tam gerekçesi ile polis bariyerleri bulunmaktadır. Bariyerlerin çocuk oyun parkının orta yerinde bulunması alanın kullanımı açısından sıkıntı teşkil ettiği gibi, çocuklar üzerinde psikolojik baskı da oluşturabilecek bir unsurdur. Park içerisinde ve çevresinde kullanılan atık konteynerleri yetersizdir. Sıfır atık sistemine uygun, yeterli sayıda ve modern atık toplama ekipmanlarının halkın kolaylıkla ulaşabileceği, seyir alanlarının görüntüsünü etkilemeyecek noktalara yerleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Karaalioğlu Parkı‘nın denize paralel yaya yolu kenarında bulunan, Türk filmlerinde birçok sahneye ev sahipliği yapmış çitlembik ağacı (aşıklar ağacı) ve Don Kişot heykelinin bulunduğu alanın tam önünde çöp konteyneri mevcuttur. Bölgeye hakkettiği değer vermek yerine bakımsız bırakıldığı, ağaç etrafının temizliğine gerekli özenin gösterilmediği açıkça görülmektedir. Parkın denize paralel ve turistler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan yaya yolunun ve park içindeki tüm merdivenlerin döşeme taşlarının kırılmış, bozulmuş ve bölgelerde eksik olduğu ve bu durumun kazalara sebep olabileceği ve parkın estetik görünüşün büyük ölçüde etkilediği tespit edilmiştir" bilgilerini aktardı.

"SATIŞ ÜNİTELERİ DÜZENSİZ"

"Park içinde alt yapı eksiklikleri sebebi ile elektrik kablolarının ağaç üstlerinden gelişi güzel geçtiği, görüntü kirliliğine sebep olmakla birlikte yangın riski de oluşturduğu ve bu nedenle olabilecek herhangi bir felaketin can ve mal kaybına yol açabileceği görülmektedir" diyerek uyarılarda bulunan Başkan Ünver, "Parkın içinde ve çevresindeki kent mobilyalarının parkın özgün yapı ve dokusuna uygun olmadığı, bankların bakımsız ve kırılmış olduğu, aydınlatma direklerinin sallandığı ve sağlamlaştırılması gerektiği, park girişindeki insan ve hayvanların su içmeleri için yapılan çeşmelerin özgün yapısını kaybettiği ve sıradan bataryalar takılarak özensiz ve çirkin görüntüye sebep olduğu görülmektedir. Park içinde bulunan kedi evlerinin bakımsız halde olduğu ve çevre sağlığına etki edebilecek şekilde ağır bir kokuya neden olduğu tespit edilmiştir. Park içinde bulunan satış ünitelerinin oldukça düzensiz ve çirkin bir görüntüde olduğu gibi yeşil alanları da işgal etmektedir. Parkın kontrolsüz girişleri sebebi ile Işıklar caddesi girişinin otopark alanı gibi kullanıldığı ve bu durumun park kullanımını kısıtladığı gibi çirkin bir görüntü oluşturduğu da tespit edilmiştir. Millet Bahçesi otopark üstünde bulunan yeşil alanlarda yeterli toprak seviyesi olmadığı için tepe yapılıp dikilmiş ağaçların sağlıklı yaşama koşullarında olmadığı, otopark için yapılmış havalandırma ve aydınlatma pencerelerinin alanı sınırlandırdığı ve estetik görüntü de olmadığı görülmektedir" ifadelerini kullandı.

"TEKNİK ÇÖZÜMLER İLE MÜDAHALE EDİLMELİ"

Başkan Ünver, "Başta Antalya Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili kurumlardan halkımız adına Karaalioğlu Parkı belirtilen olumsuzluk ve tahribatlar hakkındaki tespitlerimizin dikkate alınarak, tekniğe uygun çözümler ile müdahale edilmesini istiyoruz. Park içerisinde bulunan anıt ağaçların, doğal ve kültürel peyzaj dokusunun korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi, yapılan ve yapılacak düzenleme çalışmalarında zarar görmemesi için her türlü önlemlerin alınmasını, kentimizin göz bebeği olan Parkımızın düzenleme çalışmalarının gerekli özen gösterilerek ivedilikle tamamlanması en büyük arzumuzdur" diyerek açıklamasını tamamladı.23 Ocak 2023



TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO 49.OLAĞAN GENEL KURULU VE SEÇİMLERİ YAPILDI

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTUK

ATSO B2B NETWORKİNG ETKİNLİĞİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BİRARAYA GELDİK!

TİYATROYA GİDİYORUZ!

SEMİNER: GÜNCEL YÖNETMELİKLER IŞIĞINDA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TASARIMI

“TEFTİŞ-İ TEMAŞA” ADLI TİYATRO OYUNUNDA BULUŞALIM!

ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ: TEKNOLOJİNİN ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ (SEMİNER)

YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER PANELİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BULUŞTUK!

Okunma Sayısı: 54


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır



 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.