MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 24

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ANTALYA İKK KADIN KOMİSYONU:8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ


BASIN AÇIKLAMASI

 

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu Kadın Komisyonu Başkanı Gülşah Ergen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle EMO Antalya Şube binasında yaptıkları 8 Mart basın açıklamasında

"Eğitimli ya da eğitimsiz her kadın şu anda aynı şartlarda aynı yetersizliklerle bir düzen kurma çabası içerisindedir. Elbette kadınlarımız hem kendi çabaları hem de halkımızın ve devletimizin yardımları sayesinde tüm bu zorlukların altından kalkacaktır.

Ancak bu süreç içerisinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesine ve kadınlarımızın bu durumdan en az yarayı alacak şekilde, şartların iyileştirilmesine gerek duyulmaktadır" dedi.

Ergen 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli korkunç deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara baş sağlığı diledikten sonra, halkımızın ve devletimizin bu yaraları saracağına olan inancını dile getirdi. Bu deprem felaketinin özellikle kadınlar ve çocuklar üzerinde çok yıkıcı etkileri olduğunu dile getiren Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kadınlarımız Kendi güvenlikleriyle ilgili endişe duymalarının yanı sıra yeni bir sarsıntının olabilmesi, çocuklarının kaçırılabilmesi ya da farklı etkenlerden dolayı endişe duymaktadırlar. Derme çatma bir düzen içerisinde çocuklarına bu gerginliği ve dışarıdan gelebilecek olan tehditleri hissettirmemeye çalışan kadınların yükü git gide artmaya devam etmektedir. Depremden sağ çıkmak her ne kadar bir şans olsa da yeni hayata tutunma noktalarındaki düzensiz ve koruması yetersiz olan yerlerde yaşamak zorunda bırakılmak onların kaygılarını geçirmemektedir, dindirmemektedir. 

Eğitimli ya da eğitimsiz her kadın şu anda aynı şartlarda aynı yetersizliklerle bir düzen kurma çabası içerisindedir. Elbette kadınlarımız hem kendi çabaları hem de halkımızın ve devletimizin yardımları sayesinde tüm bu zorlukların altından kalkacaktır.

Ancak bu süreç içerisinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesine ve kadınlarımızın bu durumdan en az yarayı alacak şekilde, şartların iyileştirilmesine gerek duyulmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri`nin New York kentinden bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma şartları için greve başlayan kadınların fabrikaya kilitlenmesi ve kilitlendikleri sırada fabrikada çıkan yangında can vermesi ile başlamıştır.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü ülkemizde 1921 yılından itibaren kutlanmaya başlanmıştır.

Daha düzgün şartlarda çalışmak için kadınların bugün de işyerleri ile olan mücadelesi devam etmektedir.  Kadınların birçok iş kolunda iş bulabilmesi belki 1857 yılından bu yana çoğu konuda yol alınmış olarak görülebilmekte ancak bazı temel sorunların çözümünde yetersiz kalınmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu 2020-2021 verilerine dayanarak; Kadınlarda tecrübeli olsalar dahi işsizlik oranları sanayide ve diğer sektörlerde giderek bir yıl içinde artış göstermiştir. Bunun pandemi sonrası birçok farklı nedeni olabileceği gibi en çok öne çıkan durumlarda,

kadınların hamilelikleri sonrasında yasal süre dolduktan sonra işlerine geri dönüşlerde çıkarılan zorluklar ve evde çocuk bakımının adil olarak paylaşılmaması süreci yer almaktadır. Bu durum kadının stresli olan iş hayatını daha da zorlaştırmaktadır.

Kadınları iş ve aile yaşamı içinde çocuk yapma düşüncesi kariyerinin uğrayacağı ara nedeni ile kadınları mecburi bir tercihe zorlamaktadır. Günümüz Türkiye şartlarındaki modern baba bakış açısı az da olsa gelişmeye ve evdeki sorumlulukların paylaşımı yönünde pozitif değişimler göstermeye başlamıştır.

Ancak bu bahsettiğimiz değişim ve olumlu gelişme çok sınırlı ve çok az bir kesimi içermektedir. Günümüz dünyasında orta gelirli bir ailede tek kişinin çalışarak evi geçindirmesi durumu pek mümkün olmamakta ancak çocuğun sorumluluğunun da tamamen kadının üstlenmesi hem aile hem de toplum tarafından beklenmektedir.

Bugün, kadını ve toplumu geriye götüren gerici ve erkek egemen anlayışa dur diyen, Kadınların çalışma hayatlarında alacakları yerlerin bu toplumsal kültür çıkmazından kurtulması mecburidir.

Bizler, mühendis, mimar, şehir plancısı, doktor, öğretmen gibi meslek erbabı olmamızın bir önemi olmamış, evde yemek yapabiliyor mu, evi temiz mi, çocuğuna iyi bakmış mı diye yargılanmış kadınlarız.

Hep en ağır işlerde çalıştırılmış ve hep emeği görmezden gelinmiş kadınlarız.

Birlikte olduğumuzda hep kazandık ve güçlendik.

Birbirimize sahip çıktıkça aşılamadık. İşte bu nedenle bir arada durmalı, birlikte mücadele etmeli, mesleğimize ve yaşamlarımıza sahip çıkmalıyız. Çünkü dayanışma güçlendirir, cesaret verir.

Yan yana, el ele, omuz omuza mücadele veren huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı için birlikteliğimizin, dayanışmamızın ve mücadelemizin insanca yaşama özlemimize bir adımı daha olsun. Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm kadınların "Dünya Kadınlar Günü" kutlu olsun". 07 Mart 2023

TMMOB ANTALYA İKK KADIN KOMİSYONU


 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


BURDUR TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZ İLE KAHVALTI ETKİNLİĞİNDE BİR ARAYA GELDİK

ANTALYA KENT SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

ISPARTA TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BULUŞUYORUZ! “İTE KAKA`

MANAVGAT TEMSİLCİLİĞİ`NDE SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

SALI GRUBU TOPLANTISI

ÜYELERİMİZLE SEFA DOĞANAY SHOW`A GİDİYORUZ!

ISPARTA TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİ İLE TİYATRODA BULUŞTUK

ŞUBEMİZDE ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

KENT SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI YAPILDI

TMMOB ANTALYA İKK KENT SEMPOZYUMU ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Okunma Sayısı: 25


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.