MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 24

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ANTALYA İKK: ULUALAN HALKINDIR


BASIN AÇIKLAMASI


TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu Manavgat Ulualan`da mahkeme kararlarına rağmen yapımı süren tesisler ile ilgili olarak, "Alanın Turizm Tesis Alanı ve golf alanı olarak planlanması ile halkın günübirlik alanlardan, sahilden ve denizden yararlanma hakkı elinden alınmıştır" açıklaması yaparak ‘Ulualan halkındır` mesajı verdi.

 

TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı`nın mahkemelerin iptal kararlarına rağmen Manavgat Ulualan`la ilgili yeniden golf alanlarının bulunduğu yeni bir plan yapmasına karşın basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan Antalya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Derya Ünver, "Ulualan Sahili kamu yararına aykırı, Golf Tesisi Alanı yapılması planını yargı dur demesine karşın, Bakanlık durmuyor. Antalya ili, Manavgat ilçesi,  Kızılağaç bölgesine yönelik, Kültür ve Turizm Bakanlığınca 30.11.2018 tarihinde onanan,  Side Turizm Alanı ve Side II. Nolu Turizm Merkezi Kızılağaç bölgesi 3. Etap İlave+Revizyon 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının iptali istemiyle Antalya 3. İdare Mahkemesinin 2020/775 E. Esas Sayılı dosyası ile dava açılmış, davaya bakan Sayın Mahkeme 10.03.2022 tarih ve K: 2022/290 sayılı kararı ile kamu yararına aykırı bularak iptaline karar vermiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı yargı kararına karşın Kamu Yararına aykırı uygulamasında ısrar ederek 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planlarını 02.03.2023 tarih ve 2023/04-02 sayılı kararı yeniden onaylanmıştır" diyerek teknik bilgileri aktardı.

 

 "HALKIN ALANI KULLANIMI PLANLANMADI"

 

Başkan Derya Ünver, "Dava konusu planlar ile 2.770.000 m2 mera ve orman vasfındaki alan, üçü konaklamalı, biri konaklamasız olmak üzere 4 ayrı parça halinde tamamı ‘golf alanı` olarak planlanmıştır. Davaya bakan Antalya 3. İdare Mahkemesi dava dosyasında yer alan bilgi ve belgeler ile alınan bilirkişi raporunu birlikte değerlendirmesi sonucu; "Dava konusu planlarda tamamen kamusal kullanıma yönelik ve açık alan düzenlemesi gereken sahil şeridinin birinci bölümü ile toplumun yararlanmasına açık olmak şartıyla sınırlı yapılaşma hakkı tanınan sahil şeridi ikinci kesiminin Turizm tesis alanına (golf alanına) dahil edilmesinin, Kıyı Kanunu`nun ‘Kıyılar herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır. Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir` ilkesine aykırı olduğu anlaşıldığından, plan değişikliği kararlarının planlama ilke ve esasları ile kamu yararına aykırı olduğu gerekçesi ile plan değişikliği kararlarının iptaline karar vermiştir. Onaylanan planlarda; golf alanları ve turizm tesis alanları ile günübirlik tesis alanları arasında, sahili ve günübirlik tesisleri kullanacak olan halkın günübirlik tesislerden yararlanmasına yönelik planlanması gereken denize paralel (Promenat) yol planlanmamış, Anayasa ve Kıyı Kanunu`na aykırı olarak Kıyı Kenar Çizgisi altında planlanmıştır. Günübirlik tesis alanlar arasında günübirlik tesisler ve turizm tesisleri, golf tesisi alanlarından ayırma çizgisi ile ayrılmış ve bu tesislerin arka bahçesi olarak kullanılmasının önü açılmıştır" ifadelerini kullandı.

"ISRARI ANLAYAMIYORUZ"          

"Alanın turizm tesis alanı ve golf alanı olarak planlanması ile halkın günübirlik alanlardan, sahilden ve denizden yararlanma hakkı elinden alınmıştır" diyen Başkan Ünver, "Ayrıca bu Bölgede, su temin projesi kapsamında su iletişim hattı ve tesisleri, DSİ Su kanalı, 1-1,5 km uzunluğunda sahil bandı ve daha da önemlisi, orman alanı içerisinde Orman yangınlarına acil müdahalede kullanılan helikopter alanı ve yangın uçakları için uçak pist bulunmaktadır. Manavgat bölgesinin yoğun orman alanlarından oluşan bir bölgedir. Bölge birçok defa yangına maruz kalmıştır. Turizm alanları ve yerleşim alanları ile iç içe bulunan orman alanlarına herhangi bir yangında acil müdahalenin çok önem taşıdığı ve sahil şeridinde, ilk müdahalenin helikopterler ile gerçekleşeceği açıktır. Ancak, bu plan değişikliği ile helikopter alanı, yangın pisti alanının kaldırılmasının getireceği zararlar göz ardı edilmektedir. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu olarak, Bakanlığın bu ısrarını anlamakta güçlük çekiyoruz. Manavgat bölgesinde 28.07.2021 tarihinde başlayıp kısa sürede çok büyük bir alana yayılan ve 10 gün süren ve Türkiye`nin en büyük yangın felaketi olarak tarihe geçen büyük bir yangın yaşanmıştır.  Bu yangında 60.000 hektarlık alan, 59 mahalle ve 33.000 canlı yok olmuştur. Eğer Orman yangın helikopter ve uçak pisti alanı olmasaydı, çok daha büyük felaket yaşanması kaçınılmaz olacaktı. Bu yangın bize yangın merkezlerinin, helikopter ve uçak pisti alanlarının ne kadar önemli olduğunu, hiçbir maddi değerin bu önemi ortadan kaldırmayacağını göstermiştir. Manavgat ve yakın çevre için çok önemli olan yangı helikopter pisti ve uçak pistinin kaldırılması, gelecekte yaşanabilecek orman yangınlarına müdahaleyi geciktireceğinden, kamu yararı bulunmadığı yadsınamaz bir gerçektir" diye konuştu.

"MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Alanın sıvılaşma riskinin yüksek olduğunu kaydeden Başkan Ünver, "Yine bölge, plan açıklama raporunda da belirtildiği gibi 2. Derece deprem bölgesidir ve aynı zamanda yoğun ormanlık bir alandır. Son yaşanan ve büyük bir felakete dönüşen Kahramanmaraş depreminden ders alınmamış olmalıdır ki, riskli bir bölge olan alan yapılaşmaya açılmıştır. Yapılaşma kararı, golf tesisleri için birçok ağacın kesilmesine neden olacak ve iklim değişikliklerinin önlenmesinde önemli olan yoğun orman dokusunu da yok edecektir. Bakanlıkça onaylanan nazım ve uygulama İmar planları; Anayasa, Kıyı Yasası, planlama ve şehircilik ilke ve esaslarına, Mahkeme Kararına aykırıdır ve kamu yararı da bulunmamaktadır. Söz konusu planların iptali için Meslek Odaları İl Koordinasyon Kurulu olarak, her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


İŞÇİNİN VE EMEĞİN BAYRAMI 1 MAYIS`I KUTLADIK

AKDENİZ’DE YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER KONULU PANEL DÜZENLENDİ

ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTIDA BULUŞTUK

ATSO B2B NETWORKİNG ETKİNLİĞİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRODA BİRARAYA GELDİK!

TİYATROYA GİDİYORUZ!

SEMİNER: GÜNCEL YÖNETMELİKLER IŞIĞINDA GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ TASARIMI

“TEFTİŞ-İ TEMAŞA” ADLI TİYATRO OYUNUNDA BULUŞALIM!

YEŞİL ENERJİ SİSTEMLERİ VE ENTEGRE TEKNOLOJİLER PANELİ

ENGELLİLER HAFTASI ETKİNLİĞİ: TEKNOLOJİNİN ENGELLERİNİ KALDIRIYORUZ (SEMİNER)

Okunma Sayısı: 119


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.