MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 24

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ALTINTAŞ’TA ELEKTRİK ALT YAPI EKSİKLİĞİ MAĞDURİYET YAŞATMAKTA


BASIN AÇIKLAMASI


 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

" ALTINTAŞ`TA ELEKTRİK ALT YAPI EKSİKLİĞİ MAĞDURİYET YAŞATMAKTA"

 

Sayın Basın Mensupları,

 

"Bugün burada toplanma amacımız, Altıntaş bölgesinin imara açılmasıyla birlikte enerji altyapısındaki eksiklikleri ele almaktır. Biz, bir kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütü olarak, kamuoyunu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirme görevini üstleniyoruz ve bu bilgileri siz basın mensuplarıyla paylaşmak istiyoruz.

 

Altıntaş bölgesi, hızla gelişen bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra enerji altyapısında yaşanan sorunlar da artık acil bir şekilde çözülmesi gereken önemli bir konudur. Bu sorunlar, bölgedeki müteahhitleri, arsa sahiplerini ve yatırımcıları olumsuz etkilemektedir.

 

Yaşanabilir şehirler, tamamlanmış altyapı çalışmalarına, insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılan imarlara, hava kirliliği ve trafik sorunu olmayan, sessiz ve huzurlu kentlere verilen isimdir. Antalya, turizm ve tarım sektöründeki gelişmelerle birleşerek tarihi ve kültürel güzellikleriyle önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Bu nedenle, Antalya hem ülkemiz hem de dünyanın dikkatini çeken bir destinasyon olmuştur. Bu etkiler doğal olarak hızlı bir nüfus artışına ve konut talebinde bir artışa yol açmıştır. Bu artan konut talebini karşılamak için Altıntaş Bölgesi önemli bir bölge haline gelmiştir.

 

Altıntaş Bölgesi, büyük potansiyele sahip bir bölgedir. Yeni imar alanları, iş merkezleri ve konut projeleri yatırımlarıyla hızla büyüyen bir bölgedir. Ancak, hızlı büyümeyle birlikte alt yapı eksiklikleri de ortaya çıkmıştır. Müteahhitler, arsa sahipleri, yatırımcılar ve vatandaşlar, bu alt yapı eksiklikleri nedeniyle mağdur olmaktadır. Özellikle elektrik alt yapı eksikliği, bölgenin en önemli sorunlarından biridir.  Proje yapım aşamasında satışı gerçekleştirilen gayrimenkullerin yapı müteahhidi tarafından taahhüt edilen sürelerde teslim edilmemesi durumu, mağduriyetlere neden olarak gündeme gelecektir. Bu durum, projenin tamamlanması için bekleyen alıcılar için olumsuz sonuçlar doğurabilir ve mağduriyetlere yol açabilir.

 

Yaşanan başlıca elektrik alt yapı sorunlarına değinecek olursak;

 

Şu anda iskân almış veya iskân alma sürecine gelmiş binalar için yapı müteahhidi, ilgili dağıtım şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ne başvurduklarında birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. İlgili dağıtım şirketi, Büyükşehir Belediyesinin kot planlamasını yapmadığını, açılması gereken yolları açmadığını ve yapılması planlanan trafo merkezlerinin yerlerinin terkini ve teslimini gerçekleştiremediğini belirtmektedir. Bu eksikliklerden ötürü, bölgeye yapılması planlanan yatırımların tam anlamıyla gerçekleştirilememesine neden olduğunu ifade etmektedir.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi ise, bu sorunlarla ilgili olarak gerekli kod planlamalarının yapıldığını, açılması gereken yolların ve trafo merkezi yapılması gereken yerlerin terkini için gerekli çalışmaların yapıldığını belirtmektedir. Ancak elektrik alt yapısının ilgili dağıtım şirketi tarafından yatırımın yapılmadığı ifade edilmektedir.

 

Bu durumda, ilgili dağıtım şirketi ve Büyükşehir Belediyesi arasında bir diyaloğun başlatılması önemlidir. Başlamış olan bir diyalog varsa da tüm tarafların sorunları açık bir şekilde paylaşarak, iş birliği içinde çözüm üretmeleri gerekmekte ve bunu kamuoyu ile paylaşmalıdırlar. Bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması gereken eksiklikler giderilse bile bu bölgenin asgari şekilde elektrik alt yapı çalışmalarının tamamlanması en az 2-3 yılı alacaktır. Mağduriyetlerin arttırılmaması adına gerekli çalışmalar altyapıdan sorumlu ilgili kurumlarla beraber görüş birliğine varılarak hızlıca gerçekleştirilmelidir.

 

 

Bir diğer konu, inşaat ruhsatı alınmış olan parselin sınırları içinde enerji nakil hatları, elektrik direkleri ve trafo merkezlerinin bulunması, inşaatın başlamasını engellemektedir. Parsel sınırları içinde bulunan enerji nakil hatları, elektrik direkleri ve trafonun Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından hızlı bir şekilde taşınması da talebimizdir.

 

Unutulmamalıdır, Altıntaş sadece Antalya`nın yeni imara açılmış bölgesi değil, Antalya`nın Dünya`ya açılan bir penceresidir. Biz, kamuoyunu bilgilendirerek bu konuya dikkat çekmek ve yetkililerin bu sorunu çözme konusunda harekete geçmesini sağlamak istiyoruz. Altıntaş bölgesinin enerji altyapısındaki eksikliklerin giderilmesi, hem bölge sakinlerinin yaşam kalitesini artıracak hem de bölgenin sürdürülebilir gelişimine katkı sağlayacaktır. 06.06.2023

 

Şaban TAT

TMMOB

                             Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

                                   Yönetim Kurulu Başkanı


 

 


 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


16. DÖNEM KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONUMUZ İLK TOPLANTISINI YAPTI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANTALYA İKK KADIN KOMİSYONU`NDAN AÇIKLAMA

TMMOB BURDUR VE TMMOB ISPARTA İKK: `İKİ KENT, TEK ORTAK KADER!`

TMMOB ANTALYA İKK TOPLANTISI YAPILDI

ANTALYA KENT SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU KAPANIŞ TOPLANTISINI YAPTI

GÜNEY KARİYER FUARI`NA KATILDIK

16. DÖNEM YAPI DENETİM KOMİSYONU TOPLANDI

KOMPANZASYON, HARMONİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SEMİNERİNİN İKİNCİSİ 9 MART`TA!

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ KOMİSYONUMUZ TOPLANDI

Okunma Sayısı: 33


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.