MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 24

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ANTALYA İKK: MÜHENDİSLER YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİ


BASIN AÇIKLAMASI

                   TMMOB ANTALYA İL KOORDİNASYON KURULU                               BASIN AÇIKLAMASI

 

"MÜHENDİSLER YOKSULLUĞA MAHKUM EDİLDİ"

 

17 Ağustos depreminin yıl dönümünde İKK adına açıklama yapan ŞPO Antalya Şube Başkanı Funda Yörük, ilk konuşmayı gerçekleştirdi. Yörük, "Bugün 17 Ağustos 1999 Depreminin üstünden tam 24 yıl geçti. 17 Ağustos Depreminden hiç çıkarım yapamamış olacağız ki 6 Şubat`ta daha da büyük bir felaket ile karşılaştık. Tüm hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz. Sadece anmak söylemde kalır artık bir şeyler yapmak lazım. Yoksa yine yeniden her şey için çok geç olacak. Doğa mutlaka doğadan aldıklarımızı kat kat geri alır ve doğa asla affedici olmaz. Doğaya uyumlu, bilime yönelik işler yapmalıyız ki geçmişte yaşananlardan ders aldığımızı göstermeliyiz.  Ülkemizdeki deprem gerçekliğini unutmazken, gerekli önlemlerin ivedilikle alınmasını, bir daha böyle ağır yıkımlar ve can kayıpları yaşamamamızı temenni ediyoruz" dedi. 

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Derya Ünver, "Yapılan yeni zamlar ve vergi artışlarıyla hayat koşullarının günden güne zorlaştığı açıktır.  Uzunca bir süredir uygulanan başarısız ekonomi politikaları sebebiyle, alım gücü iyice düşen geniş halk kesimlerinin hayatını daha da zorlaştırmaktadır. Durum Antalya özelinde daha da vahim bir hal almaktadır. Pandemi ile başlayan, Rusya-Ukrayna savaşı ve deprem felaketi ile devam eden olumsuzluklar silsilesi ülkemizin genelinde sosyo-kültürel yaşantıdan ekonomiye kadar birçok alanda kırılganlığı arttırsa da yaşanılan olumsuzlukların negatif etkisi, şehrimiz Antalya` da çok daha şiddetli hissedilmiştir. Pandemi şartlarında, ekonomide oluşan erozyon sonrası savaş ve deprem felaketi nedeniyle oluşan göç şehrimizde, başta emlak ve kira fiyatları olmak üzere; etkileşimli olarak birçok sektörü sarsmış, neticede oluşan ekonomik çöküntü hem özel sektör hem de kamuda ‘her emekçi gibi` mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşantısını da derinden etkilemiştir" ifadelerini kullandı.


MAAŞLARI KIRAYI KARŞILAMIYOR 

"Bilindiği üzere barınma, gelişim hiyerarşisinde en temel ihtiyaçtır" diyerek Antalya`da ki kira artışlarına dikkat çeken Başkan Derya Ünver, "Yaşam alanlarımızı şekillendirmeden, en temel ihtiyaçlarımızın üretimine kadar insanlığa türlü konfor oluşturan, teknik insanların refahı tabiatı gereğince önem arz etmektedir. Bu kapsamda özel sektörde çalışan birçok meslektaşımızın aylık kazançları ile Antalya` da kira masraflarını bile karşılamakta güçlük çektiğini görmek son derece üzücüdür.

 

SGK`YA ÇAĞRI

Yıllarca TMMOB ile SGK arasında yapılan protokoller ile mühendis, mimar ve şehir plancıların asgari ücreti teminat altına alınırken, 2017 yılında SGK` nın protokolü tek taraflı feshi ile süreç maalesef sonlanmıştır. Zanaat meslekleri dahil her meslek grubu için yapılan işin niteliğine bağlı olarak ilgili odalar tarafından en alt ücretler belirlenebilir durumdayken; insanların konforu ile can ve mal güvenliğini doğrudan etkiyen- teknik işleri gerçekleştiren mühendis, mimar ve şehir plancılarının alacağı en alt ücretin belirlenemiyor olması manidardır. Yaşanan ekonomik çöküntüde teknik insanların refahı için asgari ücret protokollerinin ivedilikle tekrar gündeme alınması için SGK` ya çağrıda bulunuyoruz" diye konuştu.

 

YARAMIZA MERHEM OLMADI

Başkan Ünver, "Kamuda çalışan meslektaşlarımız için de benzer durumlar geçerlidir. Toplu sözleşme süreçleri sadece maaş artışı pazarlığı yapılan değil, emekçilerin çalışma yaşamına ilişkin ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına çözüm aranan süreçlerdir. Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımız ekonomik ve sosyal haklar açısından oldukça ciddi kayıplar yaşamıştır. Ekonomik koşulları, üstlendikleri sorumluluklara ve almış oldukları eğitime uymayan bir düzeye geriletilmiştir. Meslektaşlarımız, 2023 yılının ikinci altı ayında alınacak maaş zamları ile birlikte özlük haklarında iyileştirme yapılmasını da beklemekteydi. Ancak, açıklanan yüzde 17.55 ve seyyanen 8 bin lira maaş zammı, meslektaşlarımızın içinde bulunduğu derin yoksullaşmaya ve alım gücü kaybına çözüm olmamıştır" dedi.

 

HAYAT ZORLAŞIYOR

Başkan Ünver, "Meslektaşlarımızın maaşlarındaki artış; resmi enflasyona mahkum edilmiş, geçmiş kayıplar telafi edilmemiş, özlük haklarında iyileştirme gerçekleştirmemiştir. Yapılan zam meslek grupları arasındaki gelir uçurumunu da kapatmamaktadır. Son yıllarda hekim ve hakim-savcı gibi diğer meslek gruplarına yapılan ekonomik iyileştirmelere benzer iyileştirmelerin meslektaşlarımıza da ek olarak yapılması gerekmektedir. Bu sebeplerle, kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ücretlerinin ve özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili taleplerimizi buradan yeniliyoruz. Zam, vergiler ve uzun yıllardır devam eden ekonomik kriz nedeniyle alım gücü iyice düşen geniş halk kesimlerinin hayatı günden güne zorlaşmaktadır. Yapılan yeni zamlar ve vergi artışlarıyla hayat koşullarının daha da zorlaştığı bu günlerde taleplerimizi yeniliyor, TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu olarak gerek kamu gerekse özel sektörde çalışan meslektaşlarımızın haklarının takipçisi olmaya kararlı olduğumuzu vurguluyoruz" dedi.17 Ağustos 2023

 

 TMMOB Antalya İl Koordinasyon KuruluTMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


16. DÖNEM KADIN MÜHENDİSLER KOMİSYONUMUZ İLK TOPLANTISINI YAPTI

ELEKTRİK SMM EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ANTALYA İKK KADIN KOMİSYONU`NDAN AÇIKLAMA

TMMOB BURDUR VE TMMOB ISPARTA İKK: `İKİ KENT, TEK ORTAK KADER!`

TMMOB ANTALYA İKK TOPLANTISI YAPILDI

ANTALYA KENT SEMPOZYUMU YÜRÜTME KURULU KAPANIŞ TOPLANTISINI YAPTI

GÜNEY KARİYER FUARI`NA KATILDIK

16. DÖNEM YAPI DENETİM KOMİSYONU TOPLANDI

KOMPANZASYON, HARMONİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SEMİNERİNİN İKİNCİSİ 9 MART`TA!

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ KOMİSYONUMUZ TOPLANDI

Okunma Sayısı: 24


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.