MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO MERSİN ŞUBE`DEN MERSİN`DE YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI...


Anasayfa

 
Emo Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Alkan Alkaya, son zamanlarda Mersin`de yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
 

 

 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ

SON GÜNLERDE KENTİMİZDE SIKÇA YAŞANAN ELEKTRİK KESİNTİLERİ HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

 

Son dönemlerde sık yaşanan elektrik kesintileri kent gündeminde tartışmalara neden olmaktadır. Mevsim normallerinin üzerinde yaşanan hava sıcaklıkları nedeni ile elektrik  kesintileri günlük hayatın akışını olumsuz etkilemektedir.

Konuya açıklık getirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek adına Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Yönetimi olarak Elektrik Dağıtım Şebekesinin işletmecisi olan Toroslar EDAŞ ve İletim Sistemi İşletmecisi olan TEİAŞ` ın paylaştığı veriler incelenmiştir.

İncelenen verilere göre : Bir önceki yılın 24 Temmuz günü ile 2023 yılının 24 Temmuz tarihinde gerçekleşen enerji tüketimleri kıyaslandığında, tüketimin en çok arttığı iller %40 ile Mersin, %34,3 ile Adana, %50,5 ile Kilis ve %45,8 ile Osmaniye olmuştur.  2022 yılı ile kıyaslandığında ortalama %30 u bulan elektrik tüketimi artışı olduğu gözlenmektedir.

İçinde bulunduğumuz dönemde yaşanan aşırı sıcaklar nedeni ile Mesken ve Ticarethane tüketimleri iklimlendirme araçlarının fazla kullanıldığı ve bu durumun elektrik tüketimlerini arttırdığı bilinen bir gerçektir. Aynı zamanda 6 Şubat günü yaşanan deprem felaketi nedeni ile çevre illerden Resmî kurumların açıkladığı rakamlara göre 400 bin civarında insanımız kentimize gelmiştir. Öncesinde ise Suriye Savaşı ve Rusya-Ukrayna Savaşı nedeni ile zaten göç alan bir durumda olduğumuzu hatırlamak gerekir.

Kent nüfusunda yaşanan artış ve Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Elektrik tüketimini arttırmakta ve sonuç olarak arızaların yaşanmasına neden olmaktadır. Görevli Dağıtım Şirketi (Enerjisa) mevzuat çerçevesinde yatırımlar yapmaya devam etse bile sonuç olarak kent hayatını olumsuz etkileyen bir tablo ile karşılaşmaktayız.

Yaşanan sorunları tek başına beceriksizlik veya yatırım yapılmaması gibi bir durumla açıklamak eksik kalacaktır. Kamu ve Özel sektör de yaşanan bütün hak kayıplarına rağmen Toroslar EDAŞ ve TEİAŞ çalışanı mühendis ve teknisyenlerin devam eden arızalar karşısında sürekli bir çaba içerisinde olduklarına eminiz. Bu durum meslektaşlarımız ve bütün enerji sektörü çalışanları için fazla mesai, iş stresi ve sorumluluk ortaya çıkarmakla birlikte mühendislik özlük haklarında hak ettikleri iyileştirmenin olması zorunluluğunu göstermektedir.

Elektrik Enerjisi talepleri karşılayacak şekilde depolanamadığı için dağıtımında arz&talep dengesinin anlık sağlanması gerekir. Bir Dağıtım şebekesinde arz edilen enerji miktarının üzerinde talep varsa kesintilerin olması kaçınılmazdır. Aynı zamanda alt yapı, arz edilen enerji miktarını taşıyamazsa arızaların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dağıtım Altyapısı aşırı sıcaklar, kış dönemlerinde oluşabilecek aşırı yağışlar göz önüne alınarak tasarlanmamış ise, gerekli yatırımlar yapılmamış ise arızaların olması kaçınılmazdır. İmar planları yapılırken veya sanayi bölgeleri açılırken enerji dağıtım altyapısı paralel bir şekilde planlanmaz ve bu durumlara göre altyapılar hazır hale getirilmez ise,  acil durumlarda (deprem vs. nedenleri ile oluşan göç gibi) oluşacak talep artışları öngörülmez ise sorunların yaşanması kaçınılmazdır.

Az Mühendislik Çok Enerji Çözüm Mü?

Bir konutun güncel koşullara göre oluşabilecek enerji talebi veya binlerce kişinin çalıştığı bir sanayi tesisinin enerji talebinin hesaplanması aynı ciddiyetle bir mühendislik hizmetini gerektirir. Elektrik Dağıtım ve Üretim Sektörlerinde yaşanan özelleştirmeler sonucunda kamusal bir hizmet olan mühendislik mesleği maalesef ki şirketlerin yatırım-kar-zarar döngüsüne hapsedilmiştir. Yatırımların kar –zarar döngüsünden çıkartılıp kamusal hizmet olarak planlanması gerekmektedir.

Özel trafolarda oluşan arızaların Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Mühendis kontrolü olmadan giderilmeye çalışılması da başka sorunların doğmasına neden olmaktadır. Özel Trafo işletmelerinde Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu Mühendis uygulamasının Dağıtım Şirketleri tarafından daha sıkı kontrol edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla özel trafosu bulunan her işletmede Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Yetkilendirme Belgesi bulunan bir Elektrik Mühendisi olması şarttır.

Meydana gelen aşırı sıcaklar/yağışlar küresel ısınmanın birer sonuçlarıdır. Ülkemizde Elektrik kurulu gücünün yaklaşık % 46 `sı Kömür ve Doğalgaz kaynaklı fosil yakıtlardan oluşmaktadır. Daha fazla fosil yakıt daha fazla mevsim anormali olduğu unutulmamalıdır. Daha fazla mevsim anormali ise daha fazla enerji talebi demektir. Sanayi tesislerinden başlayarak Enerji Verimli Tesisler ve Enerji Verimli Konutlar dönemine geçilmesi gerekmektedir.

 

 

EMO Mersin Şube 13. Dönem Yön. Kur. Adına

Yönetim Kurulu Başkanı

Doç . Dr. Alkan ALKAYA

 

Gazete Haber Linkleri: 

https://www.mersinhaberci.com/habermobil/46594/elektrik-kesintileri-nasil-son-bulur.html 
https://www.guneygazetesi.com/mobil/34353/nufus-firladialtyapi-yetmedikesintiler-artti.html
https://www.mersinhakimiyet.com/mobil/34444/mersinde-yasanan-elektrik-kesintilerine-aciklama.html
https://www.imecegazetesi.com/mobil/10155/sik-yasanan-kesintilere-aciklama-geldi.html
https://mersinistikbal.net/gundem/elektrikler-neden-sik-sik-kesiliyor-h5675.html 

 


Çok Okunanlar


2024 YILI SMM-BT BAŞVURULARI BAŞLIYOR!

2024 YILI ÜCRET TANIMLARI BELİRLENDİ

EMO MERSİN ŞUBEMİZDE 14-16 KASIM 2023 TARİHLERİ ARASINDA YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİMİZİ TAMAMLADIK

EMO KARAMAN İL TEMSİLCİLİĞİ`MİZDE ÖMER ÇELİK SUNUMU İLE TOPRAKLAMALAR VE TOPRAKLAMALARDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA VE ŞUBE SMM KOMİSYONU BAŞKANIMIZ ÇAĞRI DAĞLIOĞLU SMM ÜYEMİZ ALİ AKAR`A ZİYARETTE BULUNDULAR.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN KUTLAMA RESEPSİYONUNA EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA VE KIYMETLİ EŞİ KATILIM SAĞLADI.

MİNİK YAĞMUR`U İHMALLER ZİNCİRİ ÖLDÜRDÜ

EMO MERSİN ŞUBEMİZ 48. DÖNEM 4. DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

13. DÖNEM 2.ŞUBE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTIMIZI HİBRİT OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİK

SEMİNER DUYURUSU

Okunma Sayısı: 214


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.