MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BAE’YE YENİ NESİL KAPİTÜLASYONLAR! (BİRGÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Başta BAE olmak üzere Suudiler ve Ruslarla yapılan enerji anlaşmalarına EMO tepki gösterdi: Tekelleşme eğilimi gösteren enerji alanı büyük ölçüde BAE Suudi Arabistan ve Rusya’nın kontrolüne geçecektir.
 

 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yapılan anlaşmalara tepki gösterdi. Açıklamada, "Bu anlaşmaların TBMM`de kabul edilmesi ve hayata geçirmesiyle tekelleşme eğilimi gösteren enerji alanı büyük ölçüde Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Rusya`nın kontrolüne geçecektir" denildi.

Akkuyu`da Rusların inşa ettiği, nükleer santral BAE ile yapılan anlaşmalar, dışa bağımlı olunan enerji alanında dış ülkelere yeni nesil kapitülasyonlar verildiği eleştirilerine neden oldu.

BAE ile 19 Temmuz 2023 tarihinde imzalandığı ifade edilen "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Birleşik Arap Emirlikleri Hükümeti Arasında Enerji ve Doğal Kaynaklar Alanında Stratejik Ortaklık Çerçeve Anlaşması" onay için TBMM Başkanlığına sunulmuştu. Diğer yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, enerji teknolojileri açısından kritik önemdeki madenlere ilişkin Suudi Arabistan ile de bir başka anlaşma imzalandığını açıklamıştı.

EGEMENLİK HAKLARINI İHLAL EDİYOR

Konuya ilişkin açıklama yapan EMO, TBMM`ye sunulmasıyla içeriğinden haberdar oldukları BAE ile imzalanan Stratejik Ortaklık Çerçeve Anlaşması`nı ihalesiz imtiyaz verme işlemi olarak değerlendirdi. Açıklamada, "Bu anlaşma açıkça ülkemizin egemenlik haklarını ihlal edici niteliktedir. Birleşik Arap Emirlikleri`ne hiçbir yükümlülük yüklemeden, kârlı bulmaları durumunda, doğal kaynakların ve elektrik üretim sahalarının öncelikli olarak tahsis edilmesini içermektedir" ifadeleri yer aldı.

MADENLER KAMU YARARINA İŞLETİLMELİ

Suudilerle yapılan elektrikli araçlar, güneş paneli gibi alanlardaki yeni teknolojilerde ihtiyaç duyulan kritik madenlerle ilgili işbirliğine ilişkin ise şu ifadeler yer aldı: "Önümüzdeki yüzyılda petrolden daha kıymetli olacak olan stratejik madenlerimizin işletilmesinin bir başka ülkeye bırakılması, ülke geleceğine bugünden ipotek koymak demektir. Yeni nesil bir kapitülasyon düzenlemesi olan bu anlaşmalarla, enerji alanının kontrolü yabancı tekellere geçecektir. Üstelik işlemlerin kanun niteliğindeki uluslararası anlaşmalarla gerçekleştirilmesi; yargı denetimini de ortadan kaldırmaktadır. Madenlerimiz, doğal kaynaklarımız ve tüm enerji alt yapımız halkın ortak malıdır ve kamu yararına işletilmelidir." 


 TELE 1- ANA HABER

05.02.2024
 


Çok Okunanlar


İSTANBUL ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

DENİZLİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

KOCAELİ ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SAMSUN ŞUBE GENEL KURULU YAPILDI

SEÇİME ÇAĞRI EMO KALEDİR DÜŞMESİN (BİRGÜN)

EMO MUHASEBE ÇALIŞANLARI EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

TMMOB: KAÇAK YAPILARI İMAR AFLARIYLA YASALAŞTIRAN SİYASİLER YARGILANMALI

STRATEJİK HATA (ANTALYA KÖRFEZ)

Okunma Sayısı: 23


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.