MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TÜRKİYE NÜKLEER MACERAYA SÜRÜKLENİYOR


BASIN AÇIKLAMASI


 
Ülkemizin ve doğanın geleceği için, yaşama hakkımız için,dünyadaki bütün nükleer santralarla karşı çıkmaya devam edeceğiz!!!
 

Türkiye yeni bir nükleer maceraya sürüklenmektedir.Enerji Bakanı Hilmi GÜLER’ in açıklamalarıyla birlikte, hükümetin 2012 yılından itibaren peşpeşe devreye girecek 3 nükleer santral yapma girişimi başlatılmıştır.  Bilimsel, teknik ve ekonomik gerekçelerle birlikte , dünyada yaşanan deneyimleri dikkate almayan hükümet, nükleer lobinin baskısıyla ülkemizi uçuruma doğru sürüklemektedir.

 

Nükleer santrallerin , tüm dünyada getirdiği mali külfetler ve göze alınamaz riskler yüzünden terk edilen bir “çöp teknoloji” olduğunu ve nükleer lobinin yaklaşık 40 yıldır Türkiye’ yi bu batağın içine çekmek için gece gündüz çalıştığını çok iyi biliyoruz. Nükleer santraller , kuruluş maliyetleri en pahalı seçenek olmasının yanı sıra , lisanslama ve yüksek güvenlik giderleri, işletme ömürleri sonunda bırakılan binlerce ton atığın getirdiği mali ve çözümsüz teknik sorunlarla da hedeflenen bütçeleri altüst eden , çok pahalı yatırımlardır.

 

Ülkemizde kurulması planlanan 4500-5000 MW kurulu gücündeki 3 santralın maliyeti en az 15 milyar $ bulurken , 30 yıl sonraki söküm ve depolama maliyetleri de yine on milyarlarca doları bulacaktır. Nükleer enerji ; tüm sanayi alanlarında en pahalı ve en az yerli istihdam yaratan sektörlerden biridir. Ayrıca diğer ülkelerde standart dışı kalan ve pazarı olmayan bu santrallerin ülkemizde kurulması , diğer ülkelerde daha önce ödenen bedelleri halkımızın sırtına yükleyecektir.

 

Nükleer santrallerin en önemli sorunlarından biri olan radyoaktif atıklar , çözümsüz ve yalnızca bugünü değil geleceğimizi de tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. Henüz dünyanın hiçbir bölgesinde , nükleer atıkların saklanması için lisanslı , son depolama alanı bulunmamaktadır. Bu atıkların getireceği milyarlarca dolarlık ek maliyetler, nükleer taraflarınca hiç dile getirilmemektedir. Sadece Çernobil’de değil Japonya gibi gelişmiş bir ülkede bile son 10 yıldır meydana gelen kazalar , nükleer santraların “eski teknoloji” masalıyla açıklanamayacağının göstergesidir.

 

Türkiye’ de özellikle son 20 yılda, ülke çıkarları doğrultusunda enerji sektörü karar-destek sistemleri oluşturulmayarak, rant üzerine kurulu kısa vadeli enerji yatırımları desteklenerek büyük potansiyeli olan rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş gibi yenilenebilir ve temiz enerji seçenekleri görmezden gelinerek özellikle doğalgaz da olduğu gibi dışa bağımlı bir enerji politikası izlemektedir.

 

Oysa  elektrik dağıtım ve iletim hatlarımızdaki % 22-25 olan toplam şebeke kayıplarının azaltılması, kullandığımız üretim yöntemlerinin iyileştirilmesi öncelikli olarak ele alınmalıdır. Türkiye aynı işi üretmek için OECD üyelerinin kullandığından tam 2,5 kat daha fazla enerji kullanmaktadır.           Ürettiğimiz her birim enerjinin yaklaşık ¼ ‘ ünü hiç tüketmeden kaybettiğimiz şebeke kayıplarını yarıya indirerek 2-3 nükleer santralın üreteceği enerjiyi sağlayabiliriz. Hem de daha kısa süre ve yalnızca bir nükleer santral yapım maliyetinin yarısına.

 

Türkiye , dünya da nükleer santrala sahip olmayan şanslı ülkeler arasındadır. Ülkemizin enerji politikalarını tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz. Çünkü nükleer santral projesinden vazgeçmek ilerleyen bir nükleer santrali durdurmak ve kapatmaktan çok daha kolay ve ekonomiktir.

Üretim ve tüketimde enerjinin etkin kullanılması ile dışa bağımlı enerji politikalarının terk edilerek yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi, uzun vadeli stratejik enerji planlarının hazırlanması ve çevresel güvenliğin tehdit edilmemesi  öncelikle dikkate alınmalıdır.

 

            Bizler Elektrik Mühendisleri Samsun Şubesi Yönetim Kurulu olarak hükümetin nükleer maceradan biran önce vazgeçerek , insan ve doğaya dayalı , temiz enerji kaynaklarına yönelmesini istiyor, ülkemizin ve doğanın geleceği için, yaşama hakkımız için,dünyadaki bütün nükleer santralarla karşı çıkmaya devam edeceğimizi

 

Kamuoyuna saygıyla arz ediyoruz.  17.02.2006

 

       

Elektrik Mühendisleri Odası

Samsun Şubesi Yönetim Kurulu A.

 

Suat YILMAZ

BaşkanELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1613


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.