MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MOBİL SANTRALDA SON NOKTA


BASIN AÇIKLAMASI


 
Haklıydık kazandık ! Şimdi sıra ülkemizin başına bela edilmeye çalışılan Nükleer Enerji’ye karşı mücadelede. Haklıyız mutlaka kazanacağız !!!
 

Bildiğiniz gibi 2,5 yıllık uzun ve zorlu  mobil santral” mücadelesini hep birlikte yaşadık. Mobil santralların  Samsun’a gelişi ne kadar ilginç oldu ise bu kanser santralarından kurtuluşumuz da o kadar ilginç olmuştur.

 

            2002 yılı başlarında odamızın öncülüğünde oluşturduğumuz “Samsun Çevre Birlikteliği” bu mücadelenin sahibiydi. Yürütmesini üstlendiğimiz “Samsun Çevre Birlikteliği” 81 sivil ve resmi örgüt ya da kurumdan oluşmaktaydı. Mobil santrallar ile ilgili pis kokuların  yükseldiği bilgi ve dokümanlar Samsun Çevre Birlikteliği katılımcılarına anlatıldıkça çıkar çevrelerinin dışındaki herkes adeta birbirine kenetlenmişti.

 

            19 Mayıs Üniversitesi’nin hazırladığı rapor, Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün görüşü yanında TMMOB’ye bağlı başta Elektrik Mühendisleri Odası, Ziraat Mühendisleri Odası ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şubelerinin raporları konunun ciddiyetini bilimsel olarak ortaya koymaktaydı.

 

             Samsun Çevre Birlikteliği içinde yer alan SAMSEV, KESK ve TMMOB Mimarlar Odası’nın verdikleri destekle; Birlikteliğimizin Yürütme Kurulu  Samsun’un o tarihlerdeki

Mülki ve İdari Amirleri ile defalarca görüşmeler yapmıştır. Bu görüşmelerden Mobil Santralların inşaatının başlatılmaması yönünde sonuç alınamamıştır.Bunun üzerine 15 Mart

2002 ve 13 Mart 2003 tarihlerinde büyük katılımlı mitingler düzenlenmiştir.

 

            Oluşan kamuoyu nedeni ile konuya sessiz kalamayan siyasiler Mobil Santralları TBMM ‘nin gündemine taşımışlardır. TBMM’ de “Mobil Santral Meclis Araştırma Komisyonu” kurulmuştur. Meclis Araştırma Komisyonu  Samsun’da yaptığı inceleme ve çalışmaların ardından konu ile ilgili tarafları dinlemek üzere birçok Akademik ve resmi yetkili yanında TMMOB ile EMO temsilcilerini de Meclise davet etmiştir. Komisyona verdiğim ifade de Türkiye’nin Enerji Potansiyeli ve buna bağlı olarak yürütülen Enerji Politikaları hakkında bilgi verdikten sonra Mobil Santrallar’ın  Samsun ‘da konuşlandırılmasının yanlışlığını haklı gerekçelerle ortaya koymuştum. Sonuç olarak Meclis araştırma komisyonunun hazırladığı rapor TBMM raflarında tozlanmaya terk edilmiştir.

 

            Bu mücadelelerimizin paralelinde çeşitli yargı kararlarına ve Tekkeköy Belediyesinin kaçak olduğu gerekçesiyle inşaatı mühürlemesine rağmen mobil santralların kuruluşu tamamlanmıştır.

 

            Samsun Çevre Birlikteliği içinde yer alan Samsun Barosu üstlendiği görev gereği 11 Mart 2002 tarihinde Samsun İdare Mahkemesinde dava açmıştır. Dava 26 Nisan 2002 tarihinde yetki yönünden reddedilerek Ankara 10. İdare Mahkemesine gönderilmiştir.

 

            Ankara 10. İdare Mahkemesi 12 Haziran 2002 tarihinde yetkili yargı yerinin belirlenmesi için dava dosyasını Danıştay’a  gönderme kararı almıştır. Ancak, Ankara 10. İdare Mahkemesi dosyayı Danıştay 10. Daire Başkanlığına 12 Eylül 2002 tarihinde göndermiştir. Bunun üzerine Danıştay, yetkili mahkeme olarak Ankara 10. Daire Mahkemesi’ni   belirlemiştir.

            Ankara 10. İdare Mahkemesi 5 Kasım 2003 tarihinde mobil Santralların hukuken Samsun’da kurulmasında kamu yararı olmadığı yönünde karar vermiştir. Bu karar TEİAŞ ve AKSA Enerji Üretim A.Ş. tarafından temyiz edilmiştir.

 

            Son olarak Danıştay 10. Daire Başkanlığı’nın kararında “Temyizen incelenen karar, usul ve hukuka uygun olup dilekçede ileri sürülen temyiz nedenleri kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte görülmediğinden temyiz isteminin reddi ile Ankara 10. İdare Mahkemesinin 5 kasım 2003  tarihli kararının onanmasına  25 Ocak 2006 tarihinde OYBİRLİĞİ ile karar verildi” denmiştir.

 

           

Evet, bu karar Samsun Barosunun o zamanki başkanı Sn. Arif ÜNEY ve arkadaşlarının başarısıdır. Kendilerinin ifadesi ile “Bu karar hukukun üstünlüğünün ve Samsun halkının zaferidir” aslında.

 

            Ben de, bu mücadeleye katkı veren herkesi odam adına kutluyorum. Haklıydık kazandık !

 

            Şimdi sıra ülkemizin başına bela edilmeye çalışılan Nükleer Enerji’ye karşı mücadelede. Haklıyız  mutlaka kazanacağız !!!ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1837


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.