MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SAMSUN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM OLUŞTURULDU


BASINA VE KAMUOYUNA

 

Türkiye yeni bir nükleer maceraya sürüklenmektedir. Bilimsel, teknik ve ekonomik gerekçelerle birlikte, dünyada yaşanan deneyimleri dikkate almayan hükümet, nükleer lobilerin baskılarıyla ülkemizi uçuruma doğru sürüklemektedir.

 

Ülkemizin bugününü ve gelecek kuşaklarını ipotek altına alacak nükleer enerji santrali kararı; ülke insanlarını, meslek ve sivil toplum örgütlerini göz ardı ederek, kapalı kapılar arkasında nükleer lobiler ile karar verilemeyecek kadar yaşamsaldır.

 

Nükleer santralların tüm dünyada getirdiği mali külfetler ve göze alınamaz riskler yüzünden terk edilen bir çöp teknoloji olduğunu ve nükleer lobilerin yaklaşık 40 yıldır Türkiye’ yi bu batağın içine çekmek için gece gündüz çalıştığını çok iyi biliyoruz.

 

Nükleer santrallarda meydana çıkan radyoaktif atıklar, çözümsüz ve yalnızca bugünü değil geleceğimizi de tehdit eden en önemli sorunlardan biridir.Bu atıklar yüksek ısıları nedeniyle 5 yıl süreyle soğuksu havuzlarında  dinlendirilip, 30 yıl depolarda bekletildikten sonra betonlanıp toprağa gömülüyorlar. Toprağa gömülmesi sorunu çözmüyor. Radoaktif etkileri yüzlerce yıl devam ediyor.  Henüz dünyanın hiçbir bölgesinde nükleer atıkların saklanması için lisanslı, son depolama alanı bulunmamaktadır. Bu atıkların getireceği milyarlarca dolarlık ek maliyetler nükleer taraflarınca hiç dile getirilmemektedir. Sadece Çernobil’ de değil Japonya gibi gelişmiş bir ülkede bile son on yıldır meydana gelen kazalar nükleer santralların “eski teknoloji”  masalıyla açıklanamayacağının göstergesidir.

 

Ülkemizde kurulması planlanan 4500-5000 MW kurulu gücündeki 3 santralın maliyeti en az 15 milyar doları bulurken, 30 yıl sonraki söküm ve depolama maliyeti de yine on milyarlarca doları bulacaktır. Nükleer enerji tüm sanayi alanında en pahalı ve en az yerli istihdam yaratan sektörlerden birisi olup, yakıtıyla, programıyla, işletecek uzmanlarıyla tamamen dışa bağımlı bir teknolojidir. Ayrıca diğer ülkelerde standart dışı kalan ve pazarı olmayan bu santralların ülkemizde kurulması diğer ülkelerde daha önce ödenen bedelleri halkımızın sırtına yükleyecektir.

 

Nükleeri savunan çevrelerce iddia edildiği gibi Amerika, Avrupa ve gelişmiş diğer ülkelerde yeni nükleer santrallar yapılmamakta, mevcutlar ise kamuoyu baskısıyla ve teknik nedenlerle kapatılmakta, bu ülkelerde ileriye dönük enerji ihtiyaçlarının karşılanması projelerinde “nükleer enerji santralları” yer almamaktadır.

 

Türkiye de özellikle son 20 yılda, ülke çıkarları doğrultusunda enerji sektörü karar- destek sistemleri oluşturulmayarak, rant üzerine kurulu kısa vadeli enerji yatırımları desteklenerek büyük potansiyeli olan rüzgar, jeotermal, biyokütle ve güneş gibi yenilenebilir ve temiz enerji seçenekleri görmezden gelinerek özellikle doğalgazda olduğu gibi dışa bağımlı bir enerji politikası izlenmektedir.

 

Sonuç olarak; enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için öncelikle ve tamamen dışa bağımlı bir teknoloji olan nükleer enerjiye ihtiyacımız yoktur.

 

 

 

Ülkemizin zengin, güneş, jeotermal, organik atık ve su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra, mevcut üretim tesislerinin bakımının yapılması, kapasitelerinin arttırılması, iletim ve dağıtım şebekelerinde kayıpların önlenerek enerjide verimliliğin ön plana çıkartılması gerektirmektedir.

 

Değerli basın mensupları;

 

Bilindiği üzere 20 yıl önce Ukrayna’da meydana gelen Çernobil nükleer felaketi ülkemizi ve bölgemizi etkilemiştir. Bundan sonra bu gibi felaketlerin yaşanmaması için Türkiye’ de nükleer santralların kurulması ve özellikle ilk etapta komşu ilimiz Sinop’ da yapılmak istenilmesi nedeniyle, bölgemizdeki bütün kurum ve kuruluşlarla, kurumsal bazda bir araya gelerek “SAMSUN NÜKLEER KARŞITI PLATFORMU” oluşturduk.

 

Bu platform kendi içinde Yürütme Kurulu Organını seçerek çalışmalarına başlamıştır.

 Bize kuşaklar boyu borç, sakat çocuk, ölüm getirecek yeni Çernobiller istemiyoruz. Hükümeti derhal bu programdan vazgeçmeye çağırıyor ve ülkemizde zengin olarak bulunan temiz, ucuz, çevre dostu, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelerini talep ediyoruz.

 

Samsun Nükleer Karşıtı Platformu olarak, resmi yetkililerce nükleer santral kuruluşundan vazgeçildiği açıklanana kadar, her türlü demokratik mücadeleyi vermeye kararlı olduğumuzu kamuoyuyla paylaşıyor ve sessiz kalmanın bu suça ortaklık etmek olduğunu hatırlatarak, yarın çok geç olmadan tüm halkımızı bu mücadeledeki yerini almaya, öncelikle 29 Nisanda Sinop ilinde, nükleer santral karşıtı yapılacak mitinge katılmaya davet ediyoruz.

 

 

20.04.2006

 

SAMSUN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM ADINA

 

Nural ÖZCAN

TMMOB-İKK SEKRETERİ

 

 

 


TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ

SAMSUN BAROSU

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

78 LİLER DERNEĞİ

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERN.

TÜKETİCİ HAKLAR DERNEĞİ

SAMİKOM

TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ

PİR SULTAN ABDAL DERNEĞİ

SAM-SEV

TES-İŞ

KESK-ESM

SAMSUN SİNOPLULAR DERNEĞİ

TÜKODER

HALKEVLERİ

KUTLUKENT BELEDİYESİ

TEMA VAKFI

SES ŞUBE BŞK.

EĞİTİM SEN

SDP

TKP-YURTSEVER İNİSİYATİF

CHP

ÖDP

DİSK-GENEL İŞ

KESK-SES

 ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1742


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.