MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB EMO BURSA ŞUBESİ 9. OLAĞAN GENEL KURULU BİLİŞİM KOMİSYONU RAPORU


GÖRÜŞ / RAPOR

Günümüzde; bilim, teknoloji ve mühendislik uygulama alanlarındaki hızlı gelişim üretim süreçlerinde varolan bileşenlerin kendilerini sürekli yenilemelerini zorunlu kılmaktadır.

Artan bilgi birikimine hızla ulaşma, edinilen bilgi ve deneyimleri paylaşma ve üretim süreçlerinde değerlendirebilme becerilerini yeterli seviyede olması için önemli derecede kişisel ve örgütsel çalışmalar gerekmektedir.

Günümüzde; bilim, teknoloji ve mühendislik uygulama alanlarındaki hızlı gelişim üretim süreçlerinde varolan bileşenlerin kendilerini sürekli yenilemelerini zorunlu kılmaktadır.

Artan bilgi birikimine hızla ulaşma, edinilen bilgi ve deneyimleri paylaşma ve üretim süreçlerinde değerlendirebilme becerilerini yeterli seviyede olması için önemli derecede kişisel ve örgütsel çalışmalar gerekmektedir.

Odamızın yapmış olduğu mesleki, teknik ve sosyal konuları içeren çok sayıda Kongre, Kurultay, Panel ve Sempozyumlarda meslektaşlarımız tartışmalara katılmış, son teknolojik gelişmeler üzerinde bilgilenmiş, bilgilerini paylaşmıştır.

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, aynı zamanda toplumsal değişimin de en önemli dinamiği durumuna gelmiş bulunmaktadır. Bu teknolojilerdeki değişim ve gelişmeler sadece kendi alanıyla sınırlı kalmamakta, bütün sektörleri etkileyerek ve dönüştürerek yeni üretim mekanizmaları yaratıp farklı toplumsal yapıların oluşumuna neden olmaktadır.

Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin ekonomik ve toplumsal etkilerinden dolayı, bütün dünyada kritik bir yatırım alanı olarak görülerek yaygın olarak kullanılması, devletler tarafından teşvik edilmektedir. Bu nedenle Türkiye'de de bu teknolojilerin geliştirilmesi jeo-politik açıdan son derece önem taşımaktadır. İvedi olarak Türkiye'de bilgi ve iletişim teknolojileri alanında gerekli alt yapı oluşturulmalı, AR-GE çalışmaları teşvik edilmeli ve dışa bağımlı yapıdan biran önce kurtulunmalıdır. Bunun için gerekli insan gücü, eğitim potansiyeli ve bilgi birikimi bulunmaktadır.

Bilgi ve iletişim sistemleri, yalnızca günümüzde değil, çağdaş örgütlenmelerin en başından beri, örgütsel etkinliğin temel koşulu olmuştur. İnsan yaşamı için kan dolaşımı ve sinir sistemi neyse, devletler ve örgütler içinde bilgi akışı o dur. Bilgi ve iletişim sistemi etkili olmayan bir örgüt, ne amaçla olursa olsun başarılı olamaz. Bilgi sistemleri, örgütlerin en temel yaşamsal sistemdir.

Bilgi ve iletişim sistemlerinin önemi, yalızca birkaç yıl öncesine göre bile artmış durumdadır. Bunun için belli başlı üç neden gösterebiliriz:

Öncelikle, kabul etsek te etmesek te küreselleşme olgusunun, bilişim sistemlerinin önemini büyük ölçüde arttırdığını görmek durumundayız. Bu olgunun itici gücünden ve ekonomik, toplumsal boyutlarından bağımsız olarak ulusal sınırların nerede ise ortadan kalkması, kesintisiz çalışma ve iletişim düzeni, küresel ölçekli ticaret ve kaynak aktarımı olanakları ile küresel düzeydeki rekabetçiliğin bilgi bilişim istemlerinin önemini aktarmaktadır.

İkinci neden, "sanayi sonrası" olarak nitelenen toplumlarda hizmet sektörünün öneminin artmasıdır. Günümüzde sadece bilgi üretip satan araştırma - geliştirme kuruluşları ekonomiden giderek artan paylar almaktadır. En büyük katma değer oranları, üretim veya ticaretten değil, bilgi ve beceri ( know - how ) geliştirme etkinliklerinden gerçekleşmektedir. Bir çok gelişmiş ülke, ekonomik ağırlıklarını sanayiden hizmet sektörüne kaydırmış bulunmaktadır.

Bu bilgi ekonomisinin en belirgin göstergelerindendir.

Üçüncü neden de günümüzde, toplumsal yapıların, bilişim sistemlerinin sağladığı olanak ile yepyeni görünümler kazanmakta olmasıdır. Bu yapılarda yönetim katmanlarının sayısı azalmakta, merkezcilik yerini yerelliğe yada yerinden yönetim ilkesine bırakmakta, takım çalışması ve örgüt içinde yatay iletişim artmaktadır.

KAYNAKÇA

Semih BİLGEN, Yöneticiler İçin Bilişim Sistemleri, EMO Yayın No: EG/2003/2 EMO İzmir Şubesi, İletişim Günleri - V, EMO Yayın No: S/2003/2


Çok Okunanlar


EMO BURSA ŞUBESİ 19. DÖNEM ÇALIŞMA PROGRAMI

BURSA TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU VE İNŞAAT KOMİTESİ ÜYELERİ ŞUBEMİZİ ZİYARET ETMİŞLERDİR

ÇEVRİM İÇİ TEKNİK SEMİNER: PCB TASARIMINDA EMC OPTİMİZASYONU, SİMÜLASYON TEMELLİ YAKLAŞIMLAR VE TASARIM ÖNERİLERİ SEMİNERİ DÜZENLENDİ

EMO GENÇ STAJ BAŞVURULARI BAŞLADI

BURSA OSMAN ŞEVKİ ULUDAĞ ANADOLU LİSESİ` NDE MESLEK TANITIMI

SOLAREX 2024 ULUSLARARASI İSTANBUL GÜNEŞ ENERJİSİ VE TEKNOLOJİLERİ FUARINA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 2384


Tüm Görüşler - Raporlar

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.