MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ZORLU, GÜNEYİN ENERJİ DAĞITIMINA TALİP ( GÜNEYDE İMECE, 14 HAZİRAN 2006 ÇARŞAMBA )


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Zorlu Grubu bünyesindeki Zorlu Enerji Mersin, Adana Osmaniye ve Hatay’da elektrik ve doğalgaz dağıtım işini üstlenmeyi hedefliyor. Zorlu Enerji’nin en büyük sıkıntısı ise, serbest elektrik dağıtımında sanayicilerle uygulanan iskonto oranlarına sınırlama getiren yasal düzenlemeler.
 

Zorlu Enerji Planlama ve İş Geliştirme Direktörü Uğur Bayrı, Mersin, Adana, Osmaniye ve İskenderun’da doğalgaz dağıtımı işini almayı hedeflediklerini söyledi. Yönetmeliklerin tamamlanması durumunda 2007 yılında güney illerinin elektrik dağıtımı ihalesine de gireceklerini belirten Bayrı, “Elektriğe 3 yıldır zam yapılmadığı söyleniyor ama serbestleşmeden kaynaklanan iskonto oranlarının indirilmesi gizli zam niteliğinde. Elektrik dağıtımıyla ilgili fiyat politikaları yatırımları engelliyor” dedi.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen “Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ve Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezinin Uygulamaları” konulu panel dün gerçekleştirildi.

 

Açılış konuşmasını yapan Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Kamer Gülbeyaz, “Oda olarak, kentin sorunlarına çözüm bulunması için diğer kuruluşlarla işbirliğini önemsiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası ile düzenlediğimiz bu panel bu girişimlerin bir parçasıdır” dedi.

 

Panele konuşmacı olarak katılan Zorlu Enerji Planlama ve İş Geliştirme Direktörü Uğur Bayrı,      grubun yıllık 3 milyar kw/saat enerji üretmeyi hedeflediğini söyledi.

 

Zorlu Enerji Grubu’nun doğalgaz satış, elektrik satış ve petrogaz alanlarında çalıştığını kaydeden Bayrı, “Trakya ve Gaziantep doğalgaz dağıtım işini aldık. Mersin, Adana, Osmaniye ve İskenderun doğalgaz dağıtım işini de almayı hedefliyoruz. 2007 yılında, eğer yönetmelikler tamamlanırsa, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Gaziantep’in elektrik dağıtımı işi ihalelerine girmeyi de hedefliyoruz” dedi.

 

Uzan Grubu geciktirdi

 

Güney illerinde elektrik dağıtımının serbestleştirilmesinin Uzan grubu tarafından senelerce engellendiğini savunan Bayrı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun oluşturulmasının ardından serbest elektrik dağıtımında sanayicilere sunulan yüzde 12 iskonto oranının aşağı çekilmesini eleştirdi.

 

Bayrı sözlerini şöyle sürdürdü: “Mersin gibi TEDAŞ bölgelerinde elektriğin parakende fiyatı 99 bin 750 lira. Bu sanayiciler için önemli bir dezavantaj. Sanayi elektriğine 3 yıldır zam yapılmadığını söylüyorlar. Ama dağıtımın serbestleşmesinden kaynaklanan iskontoların indirilmesi gibi zam niteliğinde. Mersin Serbest Bölgesi’ne uyguladığımız iskontoyu yüzde 12’den yüzde 8’e indirmiştik. Önümüzdeki dönemde, yüzde 1’e indireceğiz. Müşteri kabul ederse edecek etmezse bölgedeki santraları kapatmak zorunda kalacağız. Bu uygulamalar özel sektörün yatırım yapmasını engelliyor.”

 

Serbest elektrik dağıtımında izlenen fiyat politikasının yatırımları engellediğini de kaydeden Bayrı, “Zorlu Grubu olarak Rusya ve İsrail’de iki önemli santral projemiz var. Fiyat politikalarındaki aksaklıklar nedeniyle yatırımlarımızı bu ülkelere kaydırıyoruz. Çünkü enerji dağıtımı alanındaki şirketler Türkiye’de zarar ediyor. Organize Sanayi Bölgeleri’ne doğalgaz kullanımında sağlanan indirim gibi serbest kullanıcı olan sanayi kuruluşlarının elektrik kullanımında  da indirimler uygulanmalı” diye konuştu.


Çok Okunanlar


2024 YILI SMM-BT BAŞVURULARI BAŞLIYOR!

2024 YILI ÜCRET TANIMLARI BELİRLENDİ

EMO MERSİN ŞUBEMİZDE 14-16 KASIM 2023 TARİHLERİ ARASINDA YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİMİZİ TAMAMLADIK

EMO KARAMAN İL TEMSİLCİLİĞİ`MİZDE ÖMER ÇELİK SUNUMU İLE TOPRAKLAMALAR VE TOPRAKLAMALARDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA VE ŞUBE SMM KOMİSYONU BAŞKANIMIZ ÇAĞRI DAĞLIOĞLU SMM ÜYEMİZ ALİ AKAR`A ZİYARETTE BULUNDULAR.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN KUTLAMA RESEPSİYONUNA EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA VE KIYMETLİ EŞİ KATILIM SAĞLADI.

MİNİK YAĞMUR`U İHMALLER ZİNCİRİ ÖLDÜRDÜ

EMO MERSİN ŞUBEMİZ 48. DÖNEM 4. DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

13. DÖNEM 2.ŞUBE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTIMIZI HİBRİT OLARAK GERÇEKLEŞTİRDİK

SEMİNER DUYURUSU

Okunma Sayısı: 1740


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.