MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

MERSİN KATI ATIM DEPOLAMA TESİSİ İÇİN EMO MERSİN ŞUBE TARAFINDAN HAZIRLANAN RAPOR


GÖRÜŞ / RAPOR

MERSİN KATI ATIK DEPOLAMA TESİSİ İÇİN EMO MERSİN ŞUBE TARAFINDAN HAZIRLANAN RAPOR

 

Kentimizin sorunlarını çözmeye yönelik her girişimde kendi alanlarında uzman olan meslek odalarının yer alması halinde gerek kentimizin geleceği açısından ve gerekse kentimizin olası sorunlarının çözümünde önemli katkılar sağlanacağı bir gerçektir.

Uzun zamandır kamuoyunu meşgul eden ve çözümlenmesi gereken kentimizin en önemli sorunlarından biri haline gelen çöp sorunu, insan sağlığı açısından da değerlendirilerek bir an önce mevcut yerinden kaldırılarak düzenli bir depolama alanı içerisinde yapılacak konuma getirilmesi zorunlu hale gelmiştir.

 

Ayrıca Toroslar Beldesinde çavuşlu çöp depolama alanına yaklaşık 1 km uzakta yapılması planlanan 400 yataklı Bölge Araştırma Hastanesinin 2006 yılı yatırım programına dahil edilmesi ve Halkkent Mahallesi’ndeki Kadım Doğum Hastanesinin de faaliyete geçmesi ile mevcut haliyle sıkıntı yaratan çavuşludaki çöp depolama alanının kesinlikle buradan bir an önce taşınması zorunlu hale gelecektir.

 

İlimizin hızlı nüfus artışı ile meydana gelen katı atık artışındaki sonuçlar Çavuşlu mahallesindeki vahşi depolama alanına sığamaz hale gelmiştir.

Kaldı ki bu bölgede yaşayan yaklaşık 250-300 bin insanın isyan etme noktasına gelmesi, kara sinek ve diğer haşerelerde ciddi oranda bir artış olması, halkın ve kentin sağlığı yönünde ciddi boyutta endişe görülmektedir.

 

Şimdi yer seçimi yapılırken elbet ki önemli bazı kriterler ön planda tutulmalıdır. Büyükşehir Belediyesi tarafından OSB’nin kuzey tarafında düşündüğü yer ele alındığında,

İlk başta ulaşıma baktığımızda mevcut yolların olduğu ve yeni yollar yapmaya gerek duyulmadığıdır.

 

Depolama alanı olarak düşünülen yerin hazine arazisi olduğu ve bir kısmının da Çimsa’ya ait olduğu ve herhangi bir istimlak olayı da bulunmamaktadır.

İşin ekonomik yönünü ele aldığımızda yer seçimi önemli bir gösterge olarak ele alınır. Çünkü biz mühendisler bir işi yapmaya çalışırken kalite ile birlikte ekonomik olması yönünü de ele almaktayız.

 

Çöp depolama alanı için düşünülen diğer alternatif yerlere baktığımızda genelinin şahıs arazisi olduğu ve istimlak edilmesi gerektiği yönündedir. Üstelik istimlak edilecek şahıs arazilerinde hemen anlaşma sağlanamayabilir. Mahkeme süreci başlaması halinde bu işin daha da uzayacağı anlamına gelir.

Bir meslek odası olarak  gönlümüz de geçen ise çağdaş şehircilik anlayışı ve bilimsel kriterler ve uygulamalar dikkate alınarak, tüketicilerin atıkları geri kazanıma uygun biçimde türüne göre “kaynağında ayırma” projesine göre çöpten enerji elde etme metodudur.

 

Bütün bu gerekçelerle birlikte ayrıca, sanayi çevrelerinde bu durumdan sanayi zarar görecek endişesi ile rahatsız olmaması için bu tür uygulamanın koku yaymadığı, çevre ve sağlık açısından hiçbir riskin olmadığı yönünde ikna edilmesi gerekmektedir.

 

Ancak konu ile ilgili bakanlık OSB’ nin kuzeyinde katı atık düzenli depolama alanı olarak uygun görmesi halinde ve ÇED raporu da olması koşuluyla düşünülen yerin uygun olabileceği doğrultusundadır.

Bilgilerinize arz ederiz.

 

EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU

 

 EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA ENERJİ TASARRUFU HAFTASINDA ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİNİN VERİMLİ KULLANIMI İLE İLGİLİ SUN RTV / İÇEL TV ORTAK YAYİNİNDA TUĞBA YÜRÜK İLE GÜN IŞIĞI PROGRAMINA KONUK OLDU

22.01.2024
 


Çok Okunanlar


MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DÜZENLEDİĞİ ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ’NDE EMO ÇOCUK KULÜBÜ STANDIMIZLA YER ALIYORUZ.

ENERJİSA MOBİL EĞİTİM TIRI BİZİMLE!

EMO 49. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

23 NİSANI ALANLARDA COŞKUYLA KUTLADIK. MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ULUSLARARASI ÇOCUK FESTİVALİ’NDE EMO ÇOCUK KULÜBÜ STANDIMIZLA YER ALDIK.

ENERJİSA MOBİL EĞİTİM TIRI 2-3 MAYIS TARİHLERİNDE MERSİN ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUNDU.

MAYIS AYININ İLK HAFTASI BİZ ! ÇALIŞMALARIMIZ HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR.23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.

PASKALYA BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI MERSİN ŞUBESİ VE MERSİN TİCARET VE SANAYİ ODASI (MTSO) İŞ BİRLİĞİNDE ‘YAPAY ZEKA DESTEKLİ İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ İŞ DÜNYASINDA DÖNÜŞÜMÜN ANAHTARI’ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ.

Okunma Sayısı: 2975


Tüm Görüşler - Raporlar

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.