MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SMM KOMİSYONU RAPOR TASLAĞI


GÖRÜŞ / RAPOR

EMO MERSİN ŞUBE SMM KOMİSYONU RAPORU TASLAĞI

 

Proje Sorunları

 

Mersin piyasasında mimarlar % 70 lere varan indirimlerle proje bağlantıları yapıyorlar. Elektrik proje fiyatı Mersin’de en iyimser yaklaşımla % 60 kırımlarla çizilmektedir. YG trafo tesisi proje fiyatları için ise bu indirim oranı % 40 lardadır. Bu rakamlar, serbest piyasa ekonomisinin SMM leri reel olarak getirdiği yerdir.

 

Mersin’de proje fiyatlarının belli bir standarda yükseltilmesi için yönetimler ve SMM ‘ lerle 1980 lerden bu yana yapılan sayısız toplantı ve yapılan sözlü centilmenlik anlaşmalarından hiçbir sonuç alınamamıştır. Her defasında bir veya iki çürük elma çıkmış ve geçici kişisel menfaatini göz ardı edememiştir. İlginçtir ki bir ilçemizde sadece 3 SMM olmasına rağmen üçü bir araya gelip fiyat istikrarı için anlaşamamaktadır.

 

Çizilen projelerin TEDAŞ’ ta onaylatılması ise bazen mübalağasız ayları bulmaktadır. Bu gecikmenin sebepleri TEDAŞ çalışanı meslektaşlarımızın gelen proje işlerini ikincil bir iş olarak algılamasında, projenin gücüne göre enerji verilecek trafonun müsait olup olmadığının anlaşılması için yapılacak ölçüm işleminin eleman yetersizliği bahanesiyle çok uzun zaman almasından, projelerin abartılı olarak gereksiz en ince detaylarına kadar incelenmesinden kaynaklanmaktadır. Projeler gecikince belediyelerde ruhsat işlemleri geciktiğinden doğal olarak proje ücretide tahsil edilememektedir. Bilinmektedir ki SMM projenin mesleki denetim bedeli, ozalit masrafları, büro giderlerini dahi tahsil edemeden bu tür ödemeleri yaptığı gibi, kesmek zorunda olduğu faturanın bir ay sonra KDV sini belli zaman sonra gelir vergisini ödeme mucizesini nasıl gerçekleştirdiğine akıl sır erdirilemiyor.

 

İşletme Sorumluluğu

 

İşletme sorumluluğunun yaygınlaştırılması gerekir. Geçmiş yıllarda Mersin TEDAŞ’ın trafo abonelerine resmi yazı yazıp işletme sorumluluğunun yasal zorunluluk olduğunu, SMM ile sözleşme yapılmaması halinde tüm sorumluluğun tesis sahibinde olacağını, buna rağmen sözleşme yapmayan firmalar için savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı bildirilmiştir. Böyle kesin ifadeleri içeren yazılara rağmen işletme sorumluluğu Mersin’de hayata geçirilememiştir. Kanaatimce ne yapılması gerektiğini bir örnekle açıklamak istiyorum. 2003 yılından bu yana Mersin’de TEDAŞ Yönetim Komitesi kararı gereğince trafo tesisleri ve 50 kw üzeri apartman aboneliklerinde topraklama ölçümlerini şubemiz yapmaktadır. Kontrol ve kabul işlemlerinden sonra şubemizden topraklama raporu gitmeden TEDAŞ abone işlemini yapmamaktadır. Bunun gibi trafo tesisinin aboneliği için topraklama raporuna ilaveten işletme sorumluluğu sözleşmesi TEDAŞ tarafından istenirse çözüm olabilir. Böyle bir çözümü zorlamak için uygun konjonktürde EMO Merkez’in girişimde bulunması gerekir.

 

Kurumsallaşma Sorunları

 

EMO örgütünde son yıllarda kurumsallaşma yönünde gelişmeler gözleniyor. Şubelerimizin çeşitli kulvarlarda iş yoğunluğu artıyor ancak idari ve teknik konularda sıkıntılar da gelişme sancıları olarak belirmektedir. Bunları aşmak için idari ve teknik personelin meslek içi eğitimlerine ağırlık verilmelidir.

 

Odamızın gerçek sahibi üyelerimizdir. Bazı şubelerimizde üyelere üvey evlat muamelesi yapıldığı, şube çalışanlarının odaya işi düşen üyelere devlet memuru gibi davrandıkları duyumları alınmaktadır. Üyelerle olan diyalogların ikna yöntemiyle, kırıp dökmeden çözüm üretme yönünde sıcak yaklaşımlarla yürütülmesi gerekir. Bu ifadeler belki çok genel bulunabilir, ancak bu konuda bir sıkıntı olduğu bellidir. Belki bu konuda meslek içi eğitim kapsamında düşünülebilir.

 

SMM Belgesi Verilmesi

 

TMMOB EMO SMM hizmetleri yönetmeliği madde 8 a)2 paragrafında “ortakların tamamı TMMOB üyesi olan mühendislik ve mimarlık hizmeti vermek amacıyla kurulmuş bulunan sermaye şirketlerinde ortak olarak çalışan ve ortaklık payı şirket sermayesinin % 20’ sinden az olmayan EM üyelere, EM’nin hissesi % 20’den az olmakla birlikte, en yüksek hisse sahibi ile eşit olması halinde de geçerlidir” denilmektedir.

 

Bilindiği gibi ortaklığın çoğunluk hissesinin TMMOB üyelerinden oluşan sermaye şirketlerinde EM hissesi en az % 25 olmalıdır. Şayet tüm ortaklar TMMOB üyesi ise EM hissesinin % 25’ten % 20’ye indirilerek bir avantaj sağlanması tabiidir. Şayet EM’nin hissesi     % 20’den az ise mesela çok ortaklı şirketlerde EM’nin hissesi en yüksek hisse sahibi ile eşit de olabilir denilmeside gayet mantıklıdır. Ancak geçmiş dönemlerde örneğin 3 ortaklı TMMOB üyelerinden oluşan şirkette EM’nin hissesi en az % 34 ve 2 ortaklı TMMOB üyelerinden oluşan şirketlerde EM’nin hissesinin en az % 51 olması gerektiği söylenerek SMM belgesi alınamamıştır.

 

Bu madde ile ilgili ifade çok açık olarak, örneğin 3 ortaklı TMMOB üyelerinden oluşan şirkette EM’nin hissesi % 21 ise SMM belgesi verilmesi gerektiğini söyler. Ancak pratikte bu sağlanamamıştır ve bu madde ile ilgili bir tereddüt hasıl olduğu bilindiğinden bu konunun netleştirilmesi gerekir.

 

 

EMO MERSİN ŞUBE

 EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA ENERJİ TASARRUFU HAFTASINDA ENERJİ TASARRUFU VE ENERJİNİN VERİMLİ KULLANIMI İLE İLGİLİ SUN RTV / İÇEL TV ORTAK YAYİNİNDA TUĞBA YÜRÜK İLE GÜN IŞIĞI PROGRAMINA KONUK OLDU

22.01.2024
 


Çok Okunanlar


EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA, TRT ÇUKUROVA RADYOSU HAYATIN İÇİNDEN PROGRAMINA KONUK OLDU

CUMHURİYET HALK PARTİSİ TOROSLAR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SN. ABDURRAHMAN YILDIZ EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULUMUZA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU

TED MERSİN KOLEJİ ÖZEL ANAOKULU MÜDÜRÜ SN. ÇİGDEM ÇAĞLAR EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA`YI ZİYARET ETTİ.

EV SAHİPLİĞİNİ ÜSTLENDİĞİMİZ NUMERİCA ART PROJECT’İN “DÜŞÜNSEL UFUKLAR” BAŞLIKLI TOPLANTI DİZİSİ 4. SUNUMU İLE DEVAM EDİYOR

DEĞERLİ MESLEKTAŞIMIZ İZZET SERGİCİ EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA`YI ZİYARET EDEREK YENİ SEÇİLEN YÖNETİM KURULUMUZA BAŞARILAR DİLEDİ.

ELİSA PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ÇOCUK GELİŞİM MERKEZİ’NDEN SN. ZEYNEP AKÇAY EMO MERSİN ŞUBE BAŞKANIMIZ DOÇ. DR. ALKAN ALKAYA`YI ZİYARET ETTİ.

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ YENİŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SN. GENCER BAYKUL ŞUBEMİZE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU

ERDEMLİ İLÇE TEMSİLCİLİĞİMİZE BAĞLI ÜYELERİMİZİN DÜZENLEDİĞİ İFTARDA BİR ARAYA GELDİK.

21 MART NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN

MERSİN ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANIMIZ PROF. DR. HÜSEYİN ERİŞTİ, BÖLÜM ÖĞRETİM ÜYELERİMİZ VE BÖLÜM ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİMİZ EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULUMUZA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDU.

Okunma Sayısı: 4575


Tüm Görüşler - Raporlar

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.