MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YAP-İŞLET SANTRALLERİNDE DANIŞTAY'A BY-PASS


ELEKTRİK KESİNTİSİ KORKUTMACASI YARGI KARARLARININ ÖNÜNE GEÇTİ

 

Danıştay’ın yap-işlet santrallerinin sözleşmelerine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan Hükümet, bu kararın uygulanmamasına yönelik olarak çıkardığı prensip kararının da yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulmasının ardından yargı kararlarını yok sayan bir yasa çıkarmıştır.

Yap-işlet santralleriyle sözleşme koşullarında hiçbir değişikliğe gidilmeden yeniden özel hukuk hükümlerine tabi olacak biçimde sözleşme imzalanması olanağı getiren bu yasayı haklı gösterebilmek için “ülke elektriksiz kalacak” söylemiyle baskı ortamı yaratılmıştır. Yargı kararlarını uygulamamak için prensip kararı çıkarabilen bir hükümetin, ülkenin enerji ihtiyacı ve güvenliği karşısında şirketlerin talepleri doğrultusunda hareket etmek dışında başka bir çözüm yolu aramaması dikkat çekicidir. Oysa yap-işlet santrallerinin kamu tarafından işletilmesine yönelik idari bir karar çıkarılabilmesi her zaman mümkündür.

Enerji alanında serbest piyasanın önderliğini yapan ülkeler bile enerji güvenliği söz konusu olduğunda her türlü kamusal yetkiyi kullanmaktadırlar. Hatta diğer ülke ve şirketlere yönelik olarak da diplomasi, lobi faaliyetleri ve ekonomik baskı unsuru oluşturabilecek kararlar alınması gibi pek çok süreci devreye sokmaktadırlar. Ülkemizde ise tam tersine bu gibi olanakların tümü kamu yararına değil, şirketlerin çıkarlarına yönelik olarak kullanılmaktadır.

TBMM’den Cumhurbaşkanlığı’na 3 Temmuz 2006 tarihinde gönderilen yasayla ilgili 15 günlük inceleme süresi dolmak üzereyken, Cumhurbaşkanı’na Enerji Bakanlığı tarafından yapılan ziyaretler de kamuoyunda yaratılan baskı ortamının bir uzantısı olarak algılanmaktadır. Elektrik kesintisi korkutmacası yargı kararlarının önüne geçmiştir. Tek taraflı bakış açılarıyla yaratılan kandırmaca ortamı içerisinde yargı kararının gereğinin santrallerde üretimi durdurmak değil, hukuka aykırı sözleşmelerin yürütmesinin durdurulması olduğu anlaşılamamıştır.

Enerji alanında yapılan özelleştirmeler, ülkenin elektriksiz kalması ve hukuk devletinin yok sayılması gibi bir ülkenin varlığı açısından tehlikeli sonuçlar yaratmıştır.

Çıkartılan yasa, Yap-İşlet santrallerini hukuka uygun bir çerçeveye sokmadığı gibi var olan hukuka aykırılıkları kalıcılaştırmıştır. Böylece AKP Hükümeti de eleştirdiği kendinden önceki dönem sözleşmelerinin altına imzasını atmış olmaktadır. Gelinen noktada enerjide yaratılan kaos ortamı ve yaratılan elektriksiz kalınması tehlikesinden 1990’lardan itibaren iktidar olan siyasal partiler kadar, hatta onlardan daha çok AKP iktidarı da sorumlu konuma gelmiştir. AKP hükümeti, yargı kararının siyasal iradeye tanıdığı olanağı bile elinin tersiyle geri çevirmiş, şirketlerle yeniden masaya oturma şansını dahi değerlendirmemiştir.

Odamız bundan sonraki sürecin de takipçisi olacaktır. Yasanın Anayasa’ya aykırılık gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşınmaması durumunda, Odamız yeni imzalanacak sözleşmelerle ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacaktır.

 

EMO 40. Dönem Yönetim KuruluELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1423


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.