MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ÜLKEMİZDE NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYORUZ.02.08.2006


BASIN AÇIKLAMASI


 
Çocuklarımıza sağlıklı bir çevrede yaşama olanağı tanımak ve miras bırakmak adına birkez daha NÜKLEER SANTRALLERE HAYIR demek için herkesi 5-6 Ağustos Mersin-Akkuyu Miting-Şenliklerine davet ediyoruz.
 

Dünyamız, ne yazık ki, yeniden korkunç bir nükleer silahlanma yarışı tehlikesi altına girmiştir.

 

 Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed EI Baradel'nin Türkiye ziyareti, ülkemizin nükleer satranç tahtasında yaratılan denge oyunlarının bir parçası yapılması çalışmalarının uzantısıdır.

 

Bilindiği üzere nükleer enerji santrali teknolojisi ile nükleer silah teknolojisi temelde aynıdır. Uluslararası ilişkilerdeki güç dengelerine ve siyasi kamplaşmalara bağlı olarak kimi ülkelerin nükleer enerji ve beraberinde nükleer silah teknolojilerine sahip olması engellenirken, kimi ülkelerin bu isteği özendirilmektedir.

 

. EI Baradel, Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşmeden sonra İran'ın nükleer programıyla ilgili soruna siyasi çözüm bulunmasının kaçınılmaz olduğu ve bunun için her yolun denenmesi konusunda hemfikir olduklarını açıklamıştır. Türkiye'den İran'a karşı yapılacak baskı politikasının bir unsuru olması İstenmektedir.

 

 Nükleer Karşıtı Platform, İran’ın nükleer güç olma arayışının kabul edilemez olduğunu vurguladığı gibi, dünyanın en büyük nükleer silah üreticisi olan ve el altından pek çok ülkeye nükleer silah teknolojisi ihraç eden ABD'nln İran'a yönelik olası müdahalesini de kabul edilemez olarak görmektedir.

 

Türkiye’de nükleer enerji santrali kurulmasına dönük tüm argümanlar bilimdışıdır ve gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye'nin kurulum, üretim, İşletim ve güvenlik maliyetleri çok yüksek olan, atık sorunu çözülemeyen ve tüm dünyada elektrik üretim yöntemi olarak terk edilen nükleer enerji santrallerine İhtiyaç yoktur!

 

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın değerlendirilmesi durumunda, Türkiye’nin 2030 yılında dahi elektrik talebini karşılayabilecek kaynakları vardır. Türkiye'nin bugün içine düşürüldüğü dışa bağımlılıktan kurtulması için yine dışa bağımlı, pahalı ve güvenliksiz olan nükleer santrallere değil, kamusal planlamaya ve yerli kaynaklarını değerlendirmeye ihtiyacı vardır.

 

Son günlerde yaşanan büyük çaplı elektrik kesintileri, on yıllardır yürütülen yanlış enerji politikalarının ülkeyi getirdiği somut durumu açıkça göstermektedir.

 

Son 10-15 yıldır ne yazık ki, ülkenin enerji politikalarını yönlendirenler, temel bir kamu hizmeti olan elektriği piyasanın insafına bırakmışlar, dışa bağımlı ve pahalı bir elektrik üretim modeliyle alan derin bir krize sürüklenmiştir. Bugün bu yanlış politikalar, kapalı kapılar ardında doğalgaz ve nükleer lobiler ile pazarlıklar yapılarak devam ettirilmekte ve yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle tüm toplum elektriksiz kalınacağı ile tehdit edilmektedir.

 

Bununla birlikte kamusal denetim üzerinde had safhada baskıların olduğu, İskenderun, Hatay, Sinop, Tuzla gibi ülkemizin hemen her yerinde, denetim mekanizmalarının devre dışı bırakılmasıyla birlikte, çevresel felaketlerin yaşandığı Türkiye'de nükleer santral kurulumunda ve işletiminde etkin bir denetim gerçekleştirilmesi mümkün görünmemektedir.

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) hali kelimenin gerçek anlamı ile içler acısıdır. Küçük çekmece’deki nükleer atık felaketi hala akılardadır. Daha yakın zamanda, bir sahil bölgemizdeki radyoaktif sızıntı sonrası TAEK'in, sahili naylon şeritlerle çevirerek almış olduğu önlem(!), bize kurumun kamusal denetim ve güvenlik kültürü hakkında önemli İpuçları vermektedir. Dahası, kurumda yaşanan çalışanlar üzerindeki baskılar ve Hükümet'in hiçbir bilgi ve deneyimi olmayan insanları kuruma atayarak gerçekleştirdiği kadrolaşma politikası kamuoyunun yakından takip ettiği gelişmelerdir.

 

Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından oluşturulan Nükleer Karşıtı Platform, halka rağmen, pahalı, dışa bağımlı ve hepsinden önemlisi güvensiz bir teknoloji olan nükleer enerji santraline dün olduğu gibi bugün ve yarın da karşı çıkacaktır.

 

Nükleer Karşıtı Platform olarak, yaşamı, doğayı ve çocuklarımızın geleceğini savunmak İçin tüm olanakları seferber ederek, Sinop’ta, Akkuyu’da veya ülkemizin herhangi bir yerinde nükleer enerji santrali kurulmasına izin vermeyeceğiz.

 

Yeniden Akkuyu’da Nükleere karşı beraberiz.

 

5 Ağustos Cumartesi günü 17.00-19.30 saatleri arasında Taşucu Belediyesi Festival Alanı’nda “Akkuyu’da teknik nedenlerle nükleer santral niçin kurulamaz? Türkiye’de nükleer enerji üretimi teknik bir zorunluluk mu yoksa siyasi bir tercih mi? Nükleer santrallerden dünya neden vazgeçiyor” konularının ele alınacağı bir konferans düzenlenecek. Konferansa Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler ve Nükleer Mühendis Prof. Dr. Tolga Yarman konuşmacı olarak katılacaklar.

 

2001 yapımı olan Orhan Çalışlar ve Michael Enger’in yönettiği, Büyükeceli köylülerinin günlük hayatını ve nükleer lobiye karşı verdikleri mücadeleyi anlatan 57 dakikalık “Akkuyu Filmi” konferans bitiminde gösterilecek.

       “Nükleer Santrallere Karşı Akkuyu Etkinlikleri” programı çerçevesinde 6 Ağustos Pazar günü saat 11.00’de Büyükeceli Köy Meydanı’nda şenlik başlatılacak. Yerel sanatçıların kısa bir sunumundan sonra miting programı kapsamında konuşmalar başlayacak. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, SES Genel Başkanı Köksal Aydın, Prof. Dr. İnci Gökmen ve Akkuyu köylülerinden bir temsilci konuşma yapacaklar.

 

 

 Miting programının ardından konserlerle şenlik saat 19.30’a kadar devam edecek. Yeni Türkü, Bulutsuzluk Özlemi ve Knock Out Rock Grubu nükleer karşıtı programa konserleriyle renk katacaklar.

Basın mensupları için Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi aracılığıyla ulaşım ve bir gecelik konaklama olanağı sağlanacaktır. Ulaşım programı çerçevesinde, 4 Ağustos Cuma günü saat 24.00’de Meltem adresinde yer alan Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi önünden  otobüsler  kaldırılacaktır.

 

Miting ve şenlik programının ardından 6 Ağustos Pazar günü Antalya’ya geri dönüş için yola çıkılacaktır. Katılmak isteyen basın mensuplarının 2 Ağustos 2006 Çarşamba günü saat 18.30’a kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt için, 237 60 45  numaralı telefondan  başvuru yapılabilir.

 

 

 

 

 

Çocuklarımıza sağlıklı bir çevrede yaşama olanağı tanımak ve miras bırakmak adına birkez daha NÜKLEER SANTRALLERE HAYIR demek için  herkesi 5-6 Ağustos Mersin-Akkuyu Miting-Şenliklerine davet ediyoruz.

 

ÇERNOBİL’İ UNUTMA, AKKUYU’YA SAHİP ÇIK !

 

 

 

 

 

              NÜKLEER KARŞITI PLATFORM  SEKRETARYASI

             AYHAN DOLANAY

          ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KUR. BAŞKANI

 

 

 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO ANTALYA ŞUBESİ 14. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU YAYINLANDI

EMO ANTALYA ŞUBESİ 4.DANIŞMA KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

2022 YILI EMO AJANDANIZI ALABİLİRSİNİZ

ODAMIZ 63200 SİCİLNO`LU ÜYESİ MUHAMET FATİH YILMAZ VEFAT ETMİŞTİR

TEİAŞ 19. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ`NE ZİYARET

BURDUR TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZ VE AİLELERİ İLE KAHVALTI ETKİNLİĞİNDE BİR ARAYA GELDİK

TÜRK TELEKOM ANTALYA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

BATI AKDENİZ YÜK TEVZİ İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ`NE ZİYARET

ŞUBE BAŞKANIMIZ ŞABAN TAT KANAL V TV ANA HABER`DE

TEDAŞ 2. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Okunma Sayısı: 1772


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.