MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİNE SAHİP ÇIK GELECEĞİNİ KARARTMA


 
Temel bir kamu hizmeti olan genel aydınlatma için konutlardan 2 YTL, ticarethanelerden 5 YTL sabit ücret alınarak SOKAK AYDINLATMA GİDERİNİN 2 KATI PARA TOPLANACAK!!!
 

ENERJİNE SAHİP ÇIK GELECEĞİNİ KARARTMA

 

13 ilimizde birden yaşanan elektrik kesintisiyle, enerji krizi ülkemizin gündemine oturmuş, elektriğe zam talepleri ve param parça edilmiş kamu kurumlarının kavgasıyla tartışma büyümeye devam etmektedir. Elektrik Mühendisleri Odası tarafından yıllardır bu çarpık gidişi durdurmak için gereken uyarılar yapılmış, ancak bugüne kadar uyarılarımızı dikkate alan siyasal iktidar çıkmamıştır.

 

Özelleştirmeye dönük uygulamaların boyalı yüzü dökülmeye başlamıştır. Kendi santrallerini çalıştırmayıp, fahiş fiyatla özel sektörden elektrik satın almak zorunda bırakılan kamunun kurumları, böl-parçala yöntemiyle işlevsizleştirilmiştir. Özelleştirmeye hazırlık amacıyla TEK önce ikiye, ardından bu da yeterli görülmeyerek 4’e bölünmüştür. Sonuçta bugünkü karmaşık yapı ortaya çıkmıştır. Geldiğimiz noktada bir kamu kuruluşu olan BOTAŞ, başka bir kamu kuruluşu olan EÜAŞ’tan borcunu tahsil edemediği için çalışanlarının maaşını ödeyememekte, bankaların kapısında dolanarak yüzde 20 faizli kredi aramaktadır.

 

Bölünüp, hesapları ayrıştırıldığında daha ucuz, daha kaliteli elektrik hizmetini sunacağı iddia edilen kurumlar içler acısı bir hale düşürülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine, kararlarına ipotek koyan borç sarmalı, parçalanan kamu kurumlarının halka halka büyüyen borç batağıyla derinleşmektedir. Kavga BOTAŞ ve EÜAŞ’la da sınırlı kalmamıştır. EÜAŞ TETAŞ’ı,  TETAŞ TEDAŞ’ı suçlamakta, son aşamada TEDAŞ sorunu kayıp-kaçağa ve borcunu ödemeyen belediyelere bağlamaktadır. Vatandaşlardan kartlı sayaç uygulamasıyla doğalgaz bedelini peşin tahsil eden belediyelerin ise kaynak sıkıntısı içinde oldukları gerekçesiyle “müthiş bir yöntem” keşfedilmiştir: Temel bir kamu hizmeti olan genel aydınlatma için konutlardan 2 YTL, ticarethanelerden 5 YTL sabit ücret almak...

 

SOKAK AYDINLATMA GİDERİNİN 2 KATI PARA TOPLANACAK

 

Kayseri ve civarı hariç olmak üzere 20 dağıtım şirketinin toplam mesken abone sayısı 2005 yılsonu itibariyle 23 milyon 85 bin 372’dir. Bu durumda, aylık 2 YTL sabit bedel üzerinden konut abonelerinden yılda 554 milyon YTL tahsil edilecektir. Aynı dönemde 3 milyon 567 bin 391 olan ticarethane abonelerinden de aylık 5 YTL sabit tutar üzerinden yıllık 214 milyon YTL toplanacaktır. Böylece toplamda 768 milyon YTL halktan sabit ücret alınacaktır. Ancak 2006 yılının ilk 3 ayındaki sokak aydınlatmasının mali tutarı 75.6 milyon YTL olduğu dikkate alındığında, yıllık sokak aydınlatması gider toplamı yalnızca 302 milyon YTL’dir. Yani genel aydınlatma adı altında halktan iki katından daha fazla para toplanmak istenmektedir.

  

Hükümet böylece elektriğe zam yapmamış olacak, genel aydınlatma giderleri için vatandaştan katkı payı mı almış olacaktır? Zaten bu katkı payı günü birlik bir çözümdür, elektriğe zam yapılması da gündemdedir. Devletle rekabet edemediklerini söyleyerek, elektrik fiyatlarına zam yapılmasını isteyen özel sektör temsilcilerine de gün doğmuştur.

 

Ödediğimiz vergilerle oluşan kaynakların, kamu zararına sözleşmelerle özel şirketlere aktarılması yeterli görülmemekte, sistem bölünüp parçalandıkça yeni yeni faturalar yaratılmaktadır. Dağıtım özelleştirmelerinin gerçekleştirilmesi için de yeni tarife kalıpları oluşturulmaktadır. Nitekim son bir yönetmelik değişikliğiyle dağıtım şirketlerinin, piyasa işletim ücreti adı altında tüketicilerden ek tahsilat yapmasına olanak tanınmıştır.

 

Özelleştirme uygulamalarının sonucu, ne anlama geldiği dahi anlaşılamayan bir takım formül ve isimlendirmelerle daha büyük faturaların halkın sırtına yüklenmesidir.

 

Genel aydınlatma giderleri için sabit ücret alınması gibi uygulamalarla her geçen gün vergilerimizin meşruiyeti daha çok sorgulanır hale gelmektedir. Vergi dairelerinde yazan “Vergi ödemek kutsal bir görevdir” sözlerinin içinin boşaltılması, insanların vergi kaçırmasına davetiye çıkarmaktan başka bir anlam ifade etmemekte, devletin devlet olma nedeni ortadan kaldırılmaktadır.

           

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, enerji alanında özelleştirmelerin derhal durdurulmasını, kamulaştırma hareketinin başlatılmasını, parçalanarak işlevsiz hale getirilen kamu kurumlarının bir an evvel merkezi bir yönetimle harekete geçirilmesini talep ediyoruz.

Tüm halkımıza “Enerjine sahip çık, geleceğini karartma” çağrısında bulunuyoruz.

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

40. DÖNEM YÖNETİM KURULUELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1333


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.