MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİNE SAHİP ÇIK GELECEĞİNİ KARARTMA 
Elektrik Enerjisi kullanan tüketiciler her faturalarında ,kendilerinin kaçırmadığı kayıp-kaçak elektriğin maliyetini ödüyorlar.
 

AKP HÜKÜMETİ ELEKTRİK DAĞITIM İŞLETMELERİNİ ÖZELLEŞTİRMEYE HAZIRLANIYOR

İLK ADIM SOKAK LAMBASI VERGİSİ

YA SONRA?

AKP Hükümeti “enerji krizi”, “nükleer enerji zorunluluğu”, “elektrik zammı” gibi söylem ve politikalarla aslında, elektrik dağıtım işletmelerini özelleştirmeye hazırlamaktadır. Sokak aydınlatma vergisi, satışa çıkarılan elektrik dağıtım işletmelerinin pazarlanma politikasının bir parçasıdır. Arkasından daha büyük zamlar, daha kalıcı vergiler beklenmelidir. Tıpkı Telekom’da olduğu gibi, tıpkı diğer özelleştirilen kamu işletmelerinde olduğu gibi.

Yıllardır bütün hükümetlerin planladığı elektrik dağıtım işletmelerinin özelleştirilmesi, AKP Hükümeti tarafından gündemin en üstüne taşındı. Hemen ardından da “elektriğe zam yapmak zorunda kalabiliriz”, “zam yapmazsak karanlıkta kalabiliriz” gibi gerçek olmayan iddialar kamuoyunda yer almaya başladı.

Oysa Türkiye Avrupa ülkeleri içinde elektriği en pahalı kullananan ülkelerin başında gelmektedir.

Oysa gerek Elektrik Mühendisleri Odası gerekse ilgili kuruluşlar belirtmektedir ki; elektrik alanında yaşanan sorunlar enerji kaynaklarının yetersizliğinden değil, iktidarların enerji yönetimi beceriksizliğinden ve dışa bağımlı politikalarından kaynaklanmaktadır.

AKP Hükümeti bu gerçekleri bilmiyor değildir. AKP Hükümeti “enerji krizi”, “nükleer enerji zorunluluğu”, “elektrik zammı” gibi söylem ve politikalarla aslında, elektrik dağıtım işletmelerini özelleştirmeye hazırlamaktadır. Sokak aydınlatma vergisi, satışa çıkarılan elektrik dağıtım işletmelerinin pazarlanma politikasının bir parçasıdır. Arkasından daha büyük zamlar, daha kalıcı vergiler beklenmelidir. Tıpkı Telekom’da olduğu gibi, tıpkı diğer özelleştirilen kamu işletmelerinde olduğu gibi.

     Enerji Bakanı 16 Ağustos 2006 günü Elektrik Mühendisleri Odası’nın sokak aydınlatmasının maliyetleri üzerine yaptığı basın açıklamasına “Ben’de mühendisim. Hesabı birlikte yapsaydık keşke” diye yanıt vermişlerdir. Biz kendileriyle her zaman görüşmeye ve hesap yapmaya açığız. Ancak Enerji Bakanımız acaba, elektriğin kilowatsaatinin (OECD istatistiklerine göre);

İsveç’te 3.40 cent, Avusturalya’da 3.60 cent, Belçika’da 4.80 cent, Almanya’da 6.50 cent iken Türkiye’de aynı elektriğin 10.20 cent üzerinden tüketildiğini bilmiyor mu?

Bugün tüketicilerin kullandığı elektrik faturalarının tutarının, 40YTL civarındaki asgari ücretin yüzde 10’una yakın bir seviyede olduğunu, oysa Avrupa ülkelerinde bu oranın yüzde 1’i geçmediğini bilmiyor mu? Hesap açık değil mi?

Sadece 23 milyon abone değil, bütün sanayi kuruluşları da elektrik enerjisinin ne denli pahalı olduğunu yıllarca haykırmıyor mu?

     Bugün elektrik enerjisi kulanan tüketiciler her faturalarında, kendilerinin kaçırmadığı kayıp-kaçak elektriğin maliyetini de ödüyorlar . Enerji Bakanlığı yüzde 25’leri aşan kayıp-kaçakları önleyecek tedbirleri alarak, hem elektrik hem de gelir tasarrufuna gitmek yerine kendi politikasızlıklarını yeni yeni zamlarla halka fatura etmenin enerji yönetimindeki krizi büyüttüğünü görmüyor mu?

Kamu kurumlarının elektrik borcunu tahsil edemeyen hükümet, “sokaklar aydınlanmazsa hırsızlık artar” diye halkı korkutmaya girişen hükümet, bütün bunların kendi aczinin itirafı olduğunu farketmiyor mu?

Bizler, bilimin ve aklın ışığıyla, kamu çıkarlarını savunan kurumlar olarak elektrik enerjisi alanında sahnelenmeye çalışılan oyunları, yeni bir vergilendirme ve satış hazırlığı olarak değerlendiriyor ve halktan sokaktan geçse de geçmese de alınması yapılması planlanan bu vergilendirmeyi çağdaş bir Deli Dumrul uygulaması olarak görüyoruz. 

Bizler, IMF ve Dünya Bankası’ndan önce kendi ülkesine ve halkına karşı sorumluluk duygusuyla çalışan kurumlar olarak, bu haksız uygulamaya, bu faturalı vurguna boyun eğmeyeceğimizi, hukuki ve siyasi alanda her türlü demokratik hakkımızı kulanacağımızı ilan ediyoruz.

Bizler, AKP Hükümeti’ni enerji alanında yeni yeni özelleştirme ve bağımlılık politikalarını terketmeye, enerji ili ilgili kurumları tek çatı altında toplamaya ve enerjiyi kamusal bir hizmet, tüketiciyi de müşteri değil vatandaş olarak ele almaya çağırıyoruz.

ENERJİNE SAHİP ÇIK GELECEĞİNİ KARARTMA

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

ANTALYA ŞUBESİ

 

Dosyalar

(582 KB)TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO-GENÇ MEZUNİYET YEMEĞİ DÜZENLENDİ

AKDENİZ EDAŞ MANAVGAT VE ALANYA MÜDÜRLERİNE ZİYARET

14. EIF DÜNYA ENERJİ KONGRESİ VE FUARI`NDA BULUŞALIM

ŞUBEMİZDE ÇEVRİMİÇİ MİSEM ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO ANTALYA ŞUBESİ 14. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

18 EYLÜL DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

AKDENİZ EDAŞ DOĞU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ`NE ZİYARET

TMMOB HEYETİ İLE ANTALYA İKK BİLEŞENLERİ ORTAK TOPLANTISI YAPILDI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÇELENK SUNMA TÖRENİ`NE KATILIM SAĞLANDI

Okunma Sayısı: 882


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.