MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HER TÜRLÜ GERİCİLİĞE VE KARANLIĞA KARŞI DEMOKRATİK ,ÖZGÜR VE AYDINLIK TÜRKİYE İSTİYORUZ. 
14 Ekim TMMOB Mitinginde onbinlerce Mühendis,Mimar ve Şehir Plancısı taleplerini hep birlikte haykırdılar.
 

23 meslek odası ve 280 bini aşkın üyesi bulunan TMMOB`un 14 Ekim de gerçekleştirdiği miting, hükümete ve Türkiye`de gerginlik yaratmaya çalışan güçlere karşı ciddi bir bir uyarı oldu.. Türkiye’nin dört bir yanından otobüsler ve tren seferleri ile Ankara’ya ulaşan binlerce mühendis, mimar ve şehir plancı sabahın erken saatlerinde Ankara Garı önünde buluştu. Sağnak yağmura rağmen, düzenli kortejler oluşturan binlerce kişi, pankartları ve dövizleri ile sloganlar eşliğinde yüründü

Mitingde özelleştirme uygulamalarından mühendislerin sosyal ve ekonomik haklarına, yabancıların çalışma izniyle ilgili yasal düzenlemelerden grevli toplu sözleşmeli sendikal hakka, işsizlikten yoksulluğa ve demokratikleşmenin önündeki engellere kadar çok geniş bir yelpazede ciddi uyarı ve talepler dile getirildi. Türk Mimar ve Mühendisler Odaları Birliği, Ankara`da 15 bine yakın mimar ve mühendisin katıldığı `Başka bir Türkiye, başka bir Dünya mümkün` mitingiyle hükümete ciddi bir sivil uyarıda bulundu.

Mitingde mühendisler, mimarlar, şehir plancıları  meslek alanlarında yaşanan sorunları dile getirdi. Elektrik mühendisleri, enerjide özelleştirme ve nükleer santral planının durdurulmasını isterken, çevre mühendisleri Hasankeyf, Allionai gibi çevresel değerlerin yağmalanmasını protesto etti. Maden ve jeoloji mühendisleri doğal kaynakların gerçek sahibinin halk olduğunu vurgularken, makine mühendisleri, “Üreterek büyüyen bir Türkiye” talep etti. Ziraat mühendisleri tarımdaki yıkımın durdurulmasına, şehir plancıları kentlerin sermaye işgaline terk edilmesine, gıda mühendisleri de gıda alanındaki denetimsizliğe tepki gösterdi.

Hasan Balıkçı unutulmadı

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) üyelerinin oluşturduğu kortejde ise “Yaşasın Özgür Yazılım”, “Enerji’ne sahip çık”, “Yeniden Kamulaştırma”, “Özelleştirmeye Hayır” ve “Mühendisler Susmayacak” dövizleri taşındı. Kaçak elektrik mücadelesi ile tanınan ve Uluslararası Saydamlık Örgütü tarafından 2004 Uluslararası Dürüstlük Ödülü`ne değer görülen Hasan Balıkçı da mitingde unutulmadı. Kaçak elektrik kullanan bir fabrika sahibinin tutuğu kiralık katil tarafından ‘şehit’ edilen Balıkçı anısına EMO tarafından yayınlanan ‘Yalnız Değilsin’ adlı kitabın kapak görüntüsünden yapılan dev poster yürüyüş boyunca taşınarak, Balıkçı’nın mücadelesinin yaşatılacağı mesajı verildi. 

Miting meydanında konuşan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, "Bugün `itirazımız var` demek için buradayız. Bu miting siyasi iktidarı uyarı mitingidir" dedi. Soğancı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkenin mühendisini, mimarını, şehir plancısını sokağa döken siyasal iktidar utanmalıdır. Bizleri gözden çıkaran siyasi iktidarı biz de gözden çıkardık. AKP son yılların en çalışkan hükümeti olarak neo-liberal yasaları bir bir çıkarıyor. Bu yasalarla başta eğitim, sağlık olmak üzere kamusal alan özelleştiriliyor. Kamu işletmeleri sermayeye devrediliyor. Sermaye bütün alanlara sızarken kamu ortadan kalkıyor. Bizim için mücadele zamanı geldi. Halkın çıkarları için mücadele esastır."

TMMOB olarak barış istediklerini dile getiren Soğancı, son zamanlarda Türkiye`de tırmanan linç kültürünün yok edilmesi gerektiğini vurguladı. "Her türlü farklı düşünce bastırılmaya çalışılıyor" diyen Soğancı şunları kaydetti: "12 Eylül hukukunun uzantısı olan 301. madde kaldırılmalıdır. Özgürlükçü bir anayasa hazırlanmalıdır. Kürt sorununda şiddetin tekrar gündeme gelmemesi için kalıcı politikalara ihtiyaç vardır. Şiddetten beslenen çevreler insanımız arasına düşmanlık tohumları ekiyor. Lübnan`a asker gönderen AKP iktidarı hesap vermek zorundadır. Bunun hesabını bizler, bu meydan soracaktır. Türkiye Lübnan`a asker gönderme kararından vazgeçmelidir. Türkiye bataklığa sürüklenmemelidir."

Siyasal iktidarın, yeni yatırımlarla kendi insanına iş olanağı yaratmak yerine, mevcut çalışma alanlarını da yabancılara açmak için çaba harcadığını ifade eden Soğancı, "Mühendislik ve mimarlık fakültelerinden mezun olanlar işsiz kalıyor. Şimdi haklarımıza ve özgürlüklerimize sahip çıkma zamanıdır" diye konuştu.

TMMOB yasasına gereksiz ve yanlış yapılan müdahalelerde bulunulduğunu kaydeden Soğancı, ‘Siyasal iktidarın, IMF`nin talimatıyla yasamızda yapacağı değişiklikle ülkemizin kapılarını akademik ve mesleki yeterliliği kanıtlanmamış yabancı mühendis, mimar ve şehir plancılarına sonuna kadar açmak için Meclis`e getirdiği, kalitesiz hizmetin kontrolsüz sunumuna olanak tanıyan ‘yabancıların çalışma iznini düzenleyen yasa’da yapılacak değişikliğe hayır diyoruz. Küresel kapitalist sermaye istiyor diye, bizi kendi ülkemizde mülteci, yabancı konumuna getiren, yurttaşlık haklarımızı elimizden almak isteyen siyasal iktidara dur demek için buradayız”TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO-GENÇ MEZUNİYET YEMEĞİ DÜZENLENDİ

AKDENİZ EDAŞ MANAVGAT VE ALANYA MÜDÜRLERİNE ZİYARET

14. EIF DÜNYA ENERJİ KONGRESİ VE FUARI`NDA BULUŞALIM

ŞUBEMİZDE ÇEVRİMİÇİ MİSEM ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

EMO 47. DÖNEM 1. DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

EMO ANTALYA ŞUBESİ 14. DÖNEM 3. KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

18 EYLÜL DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ ETKİNLİĞİ

AKDENİZ EDAŞ DOĞU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ`NE ZİYARET

TMMOB HEYETİ İLE ANTALYA İKK BİLEŞENLERİ ORTAK TOPLANTISI YAPILDI

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÇELENK SUNMA TÖRENİ`NE KATILIM SAĞLANDI

Okunma Sayısı: 820


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.