MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER TASARIYA HAYIR


BASIN AÇIKLAMASI

 
Nükleer Santral kurulumuna ilişkin yasa tasarısının TBMM’ye sevk edilmesi üzerine Samsun NKP Sekreteryası olarak 14 Kasım 2006 tarihinde basın açıklaması yaptık. Tüm NKP'lerde eş zamanlı yapılan basın açıklamasında; Hükümetin tasarıyı geri çekmesi ve nükleer santral hayaline son vermesi için uyarıldı, yurt çapında toplanan on binlerce imzanın 24 Kasım 2006 tarihinde TBMM’ye iletileceği kaydedildi. Açıklamanın tam metnini yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 

NÜKLEER TASARIYA HAYIR

AKP Hükümeti, tüm uyarıları ve halktan gelen tepkileri yok sayarak, nükleer santral kurulumuna ilişkin hazırladığı yasa tasarısını TBMM’ye sevk etmiştir. Tasarı, Nükleer Karşıtı Platform’un bugüne kadar dile getirdiği kaygılarında ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur.

TBMM’ye sunulan tasarı, nükleer santral savunucularını bile şaşkınlığa uğratmıştır. Başka ülkelerde yüzlerce sayfalık metinler hazırlanırken, Türkiye 3 sayfalık tasarıyla nükleer santral kurmaya kalkmaktadır. İşin ciddiyetsizliği başından bellidir. Bu anlayışla Türkiye’de nükleer santral kurulmaya kalkılması, gelecek günlerde yaşanacak felaketlerin de habercisidir.

Nükleer santral kurulumuna ilişkin TBMM’ye gönderilen tasarı göstermektedir ki, bu santralin yapımı için özel sektör temsilcilerinin gündeme getirdikleri tüm talepler kabul edilmiştir.  Tasarıyla kamu ve özel sektörün birlikte nükleer santral kurmalarının yolu açılmaktadır. Bu durum hiçbir özel sektörün, tehlikeli ve yüksek maliyetli olan böyle bir işin altına devlet garantisi almadan girmek istemediklerinin kanıtıdır. Böylece özel sektör istediği Hazine garantisini, dolaylı yoldan sağlamış olmaktadır.

Türkiye’de nükleer santral kurulumuyla istihdam yaratılacağı iddialarının hayal olduğu tasarıyla ortaya konulmuştur. Daha işin başında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na bu alanda iş yapmak üzere yabancı personel istihdam olanağı sağlanmaktadır.

İhale bile yapılmadan özel koşullarda bir seçme yöntemi öngörülmüştür. Nükleer santral ile üretilecek elektrik enerjisine, perakende satış lisansına sahip olan dağıtım şirketleri üzerinden 15 yıllık alım garantisi verilmektedir.

Tasarı incelendiğinde nükleer santral kurulumu için bedelsiz arazi tahsisinden başlayan her türlü teşviğin devlet eliyle verileceği ortaya çıkmaktadır. Bu teşviklerin yerli kaynaklara verilmesi durumunda zaten Türkiye’nin enerji sorununu çözmesi mümkün olmasına karşın nükleer santrallerin tercih edilmiş olması, enerji ihtiyacının değil, siyasi bir tercihin söz konusu olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kendi öz kaynaklarımız bir kenara itilip, pahalı ve tehlikeli olan nükleer enerji santrallerinin kurulması kabul edilemez.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son olarak Sinop’un nükleer teknoloji konusunda merkez olacağını, ancak Akkuyu’da da talep olması durumunda nükleer enerji santrali kurulacağını açıklamıştır. Türkiye bugün yıllar önce kurtulduğu nükleer santral batağına yeniden sokulmak istenmektedir.

Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Hidrolik, kömür, rüzgar, jeotermal, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları dikkate alındığında Türkiye’nin 482-569 milyar kilovatsaat olan potansiyeli, 2020 değil, 2030’lardaki elektrik ihtiyacını karşılamak için bile yeterlidir.

Nükleer teknoloji dışa bağımlıdır. Türkiye’nin imzaladığı ikili anlaşmalar ve diğer uluslararası düzenlemeler, zaten böyle bir teknolojiye sahip olunması önünde engeldir. Teknoloji olarak nükleer silah yapımından söz ediliyorsa, bu yalnızca ülkemiz için değil, dünya için bir felaket senaryosudur.

Nükleer enerji, iddiaların aksine ne ucuz, ne temiz, ne de güvenlidir. Nükleer enerji santralinin sökülmesi, atıkların depolanması ciddi maliyetler içermektedir. Olası tehlikelere karşı alınması gereken önlemler nedeniyle güvenlik maliyetleri de oldukça yüksektir.

Nükleer Karşıtı Platform, hükümeti tasarıyı geri çekmesi ve nükleer santral hayaline son vermesi için uyarmaktadır. Bu çerçevede, yurt çapında toplanan on binlerce imza, 24 Kasım 2006 tarihinde TBMM’ye iletilerek, halkın nükleer santral istemediği bir kez daha yetkililere aktarılacaktır.

Nükleer Santrala Karşı Çık, Geleceğine Sahip Çık.
Hemen Şimdi
Yarın Çok Geç Olmadan!

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM SEKRETERYASI
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
14 Kasım 2006ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1717


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.