MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI


BASIN AÇIKLAMASI


 
TMMOB Samsun İKK Sekreteri Nural Özcan, "Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Tasarısının TBMM Gündeminden Düşürülmesini" isteyerek bu konuda 23 Ocak 2007 tarihinde EMO'da basın açıklaması yapıldı.
 

Tarih: 23.01.2007

TMMOB Samsun İKK Sekreteri Nural ÖZCAN, "Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Tasarısının TBMM Gündeminden Düşürülmesini isteyerek bu konuda 23 Ocak 2007 tarihinde bir basın açıklaması yaptı. 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

"NÜKLEER GÜÇ SANTRALLARININ KURULMASI VE İŞLETİLMESİ

İLE ENERJİ SATIŞINA İLİŞKİN KANUN TASARISI"

TBMM GÜNDEMİNDEN DÜŞMELİDİR!

Siyasal iktidar kamuoyundan gelen hiçbir tepkiye aldırmadan, ülkemizi sonu bilinmez bir maceraya sokacak olan "Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi ile Enerji Satışına İlişkin Kanun Tasarısı"nı TBMM‘ye sunmuştur.

Ülkenin geleceğini ilgilendiren bir konunun, sıradan bir işi tarif eder gibi üç sayfalık bir metin ile TBMM‘ye sunulması, konunun ne kadar sıradanlaştırıldığının bir göstergesidir.

Kurulması düşünülen nükleer santrallarda üretilecek elektriğin pahalı olacağı bilinmekte iken, tasarıyla 15 yıl alım garantisi verilerek,  nükleer santral yapacak şirketler garanti altına alınmaya çalışılmaktadır. Halbuki bu süre yerli-yenilenebilir kaynaklarda 7 yıl ile sınırlı tutulmuştur.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın 1980‘lerden sonra yaptığı abartılı talep tahminlerinin hiçbiri gerçekleşmemiştir. Yıllardır karanlıkta kalma senaryoları anlatılır ama nedense ülkemiz karanlıkta kalmaz. Siyasal iktidar bundan sonra da, nükleer santral olmadan da bu ülkenin karanlıkta kalmayacağını iyi bilir. Çünkü kurulması düşünülen nükleer santrallarla ülkemizin enerji  ihtiyacının ancak %5‘ i karşılanabilecektir. Bu orandaki enerjinin; kayıp-kaçak oranlarının % 20‘lerden AB ülkeleri ortalaması olan % 6 seviyelerine indirilmesiyle, "enerji tasarrufu" çalışmaları ile, ülkemizin hidrolik, kömür, rüzgar, jeotermal, güneş ve diğer yerli kaynaklarından karşılanması olanaklıdır.

Taşınması bile dünyada büyük protestolara yol açan atık sorunu, tasarıda geçiştirilmiştir. Halen dünyada nükleer atıkları kalıcı olarak depolayacak lisans alınmış bir depo mevcut değildir

Siyasal iktidar "geçmiş hükümetin nükleer santral ihale deneyimlerinden ders aldıklarını, geçmişte yapılması düşünülen nükleer santraldan daha güvenli, üstün teknolojiye dayanan santrallerin yapılacağını" söylemektedir. Bu söylemleri, geçmiş hükümetler döneminde de duyduk. Nükleer santral yapan ülke deneyimlerinden görüyoruz ki kazasız nükleer santral yoktur. %100 güvenlikli bir santral da kurulamıyor.

Sigorta şirketleri, nükleer santral kazalarından doğan zararların küçük bir kısmını karşılamaktadır. Zira kazaların etki alanları o kadar büyüktür ki, oluşacak zararın karşılanması sigorta şirketlerinin gücünü aşmaktadır.

Kurulması tasarlanan nükleer santrallar, "yöre halkı için istihdam olanağı yaratacağı" gibi bir yanıltma ile popülerleştirilmektedir. Bilinmelidir ki, yöre halkı ancak nükleer santralın yapım aşamasında (belki) çalışabilir. Zira nükleer santral işletiminde yüksek mesleki nitelikte sınırlı sayıda personel çalışır. Daha işin başında TAEK‘e bu alanda iş yapmak üzere yabancı personel istihdamı olanağı sağlanmaktadır.

Dünyada 3-4 nükleer santral üreticisi firma kalmıştır. Tasarıda da bu konu "şirket seçimi" denilerek belirtilmiştir. Yani pazarlık şansımız bile kalmamıştır. Ülkemiz çöplük değildir. Halkımız "nükleer santral kurarak nükleer teknolojiye sahip olunacağı" iddiası ile yanıltılmaktadır.

Sonuç olarak; yukarıda kısaca belirttiğimiz nedenlerden dolayı ülkemizin "nükleer santrallardan elektrik üretme macerasına" atılmasına gerek yoktur. Çernobil faciasının 20. yılında hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Nükleer lobilerin dayatmaları ile ülkemiz insanı ve yaşam alanları tehdit altında bırakılmasın.

Ülkemizde enerji alanında var olan krizin adı "enerji plansızlığı" krizidir. Ülke kaynakları kamusal bir hizmet anlayışı ile planlanmalıdır. Çevreye uygun teknolojilere yapılacak yatırımlarla ülkemizin enerji sorununu ortadan kaldıracak potansiyelimizin olduğunun bilincindeyiz. Enerji politikaları IMF-Dünya Bankası, enerji lobilerinin dayatmalarına göre değil ülkenin bu alanda ortak aklını ve iradesini yansıtacak meslek odaları, üniversiteler ve sendikaların çalışmaları ile planlanmalıdır.

Belirttiğimiz gerekçelerden dolayı yasa tasarısına TMMOB olarak "HAYIR!" diyoruz. Bu yasa tasarısı TBMM gündeminden düşürülmelidir.

 

Nural ÖZCAN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)

Samsun İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri

 

 

 

 

 

Dosyalar

Basın Açıklaması Metni (55 KB)ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1989


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.