MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Samsun Nükleer Karşıtı Platform Sekretaryası adına TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Yazmanı Mehmet ÖZDAĞ tarafından yapılan basın açıklamasında AKP Hükümeti “nükleer inada son vermeye” çağrıldı.
 

NÜKLEER SANTRAL İNADINA SON VERİN

İran‘dan doğalgaz alımında yaşanan sıkıntıların ardından nükleer santral kurulumuna ilişkin yasa tasarısının TBMM‘deki görüşmeleri hızlandırılmıştır. TBMM Çevre Komisyonu‘nda tasarı, bir günlük görüşmeyle kabul edilivermiştir.

Komisyonda yapılan görüşmeler, nükleer enerji santralleri, nükleer atıklar ve maliyetler konusunda ne kadar bilgisiz olunduğunu ortaya koymuştur. Nükleer santral inşası için 4-5 yılı çok bulan, Karadeniz‘in suyu ısınmaz mı diye soran, "Dünya zehirleniyor bırakın biz de zehirlenelim" görüşünü ifade eden milletvekilleri "nükleer kara mizah" örnekleri sergilemişlerdir.

Nükleer santral konusunda bir inatlaşma yaşanmaktadır. Ülkenin mevcut potansiyelinin değerlendirilmediği yetkililer tarafından kabul edilmektedir. Enerji Bakanı‘nın bütçe görüşmelerinde yaptığı açıklamalara göre hidrolik enerji potansiyelimizin halen yüzde 35‘i kullanılmaktadır. Yine linyit potansiyelinin de yüzde 35‘inin kullanıldığını, taşkömüründe ise bu oranın yüzde 32 olduğunu açıklanmıştır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nın 1980‘lerden sonra yaptığı abartılı talep tahminlerinin hiçbiri gerçekleşmemiştir. Yıllardır karanlıkta kalma senaryoları anlatılır ama nedense ülkemiz karanlıkta kalmaz. Siyasal iktidar bundan sonra da, nükleer santral olmadan da bu ülkenin karanlıkta kalmayacağını iyi bilir. Çünkü kurulması düşünülen nükleer santrallarla ülkemizin enerji  ihtiyacının ancak %5‘ i karşılanabilecektir. Bu orandaki enerjinin; kayıp-kaçak oranlarının % 20‘lerden AB ülkeleri ortalaması olan % 6 seviyelerine indirilmesiyle, "enerji tasarrufu" çalışmaları ile, ülkemizin hidrolik, kömür, rüzgar, jeotermal, güneş ve diğer yerli kaynaklarından karşılanması olanaklıdır.

Komisyonda yaşanan tartışmalar, "nükleer enerji santralleriyle Türkiye‘nin enerji sorunu hemen çözülüverecek" gibi bir izlenim olduğunu göstermektedir. Bu tamamen gerçek dışıdır. 1.000 MW‘lik bir nükleer santral kurulumu en az 10-12 yıl gerektirmektedir. Türkiye koşullarında bu sürenin 15 yılı aşması şaşırtıcı olmayacaktır. Bu durum zaten nükleer santralleri ülke enerji sorunu açısından gündem dışı bırakmaktadır. Yenilenebilir kaynaklar üzerinde son yıllarda çarpıcı gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye‘nin bu gelişmelere kapılarını kapatıp, tehlikeli ve pahalı olan nükleer santraller üzerine yoğunlaşması kabul edilemez.

Ne yazık ki inatlaşma yalnızca bilimsel verilere karşı değil, dünyadaki uyarılara karşın da sürdürülmektedir. Ülkemizde enerji alanında var olan krizin adı "enerji plansızlığı" krizidir. Ülke kaynakları kamusal bir hizmet anlayışı ile planlanmalıdır. Çevreye uygun teknolojilere yapılacak yatırımlarla ülkemizin enerji sorununu ortadan kaldıracak potansiyelimizin olduğunun bilincindeyiz. Enerji politikaları IMF-Dünya Bankası, enerji lobilerinin dayatmalarına göre değil ülkenin bu alanda ortak aklını ve iradesini yansıtacak meslek odaları, üniversiteler ve sendikaların da katılımlarıyla yapılacak çalışmalarla ile planlanmalıdır.

Hükümeti bir kez daha nükleer santral kurma inadından vazgeçmeye çağırıyoruz.

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM SEKRETERYASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

SAMSUN ŞUBESİ

 

Dosyalar

Basın Açıklaması Metni (58 KB)ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1984


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.