MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 MERSİN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 MERSİN   NİĞDE   KARAMAN 
 

 
FORMLAR
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
MİSEM BAŞVURU FORMU
 
SMM YÖNETMELİĞİNDEKİ DEĞİŞİKLİK
 
RADYO
 
EN AZ ÜCRET TANIMLARI KİTAPÇIĞI
 

EMO Mersin Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 27

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

"TARSUS DOĞU AKDENİZ ENDÜSTRİYEL ATIK ENTEGRE BERTARAF TESİSİ (NİHAİ ÇED RAPORU) " HAKKINDA TMMOB MERSİN İKK BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

 

BASINA VE KAMUOYUNA

TARSUS DOĞU AKDENİZ ENDÜSTRİYEL ATIK ENTEGRE BERTARAF TESİSİ ( NİHAİ ÇED RAPORU ) HAKKINDA DEĞERLENDİRMELER

Ülkemizin hızla kalkınması ve endüstrileşmesi, gelişmişliğin yanında çeşitli problemleri de beraberinde getirmektedir. Hızlı sanayileşme sonucu açığa çıkan atıkların, çevre ve insan sağlığını hiçbir şekilde etkilemesine izin vermeden depolanması ve bunlar için uygun alanların oluşturulması bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu atıkların depolanması için oluşturulacak tesislerin yerkabuğu üzerinde olması, zemin özelliklerinin araştırılması gerektiğini öne çıkartmaktadır. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 14.03.2005 tarihli, 25755 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği" içinde özellikle yer seçimi ve çevresel kriterleri ile depo zemini bölümleri üzerinde yapılacak çalışmalar önem taşımaktadır.

Mersin İli-Tarsus İlçesi- Kurbanlı Köyü mevkiinde Sismik İnşaat A.Ş."  tarafından "Doğu Akdeniz Endüstriyel Atık Entegre Bertaraf Tesisi" projesi hazırlanmıştır. Bu amaçla,  ÇED ve Nihai ÇED raporları hazırlanmış olup bir çok kurum ve kuruluşla gerekli yazışmaların yapıldığı anlaşılmaktadır. Kentimizdeki konu ile ilgili kurumların da yer konusunda olumlu görüş belirttikleri anlaşılmıştır. Ancak proje alanında faaliyet gösteren Tarsus Belediyesi özellikle çevre kirliliği yaratacağı ve insan sağlığını tehdit edeceği düşüncesiyle projeyle ilgili çekincelerini dile getirerek mahkeme sürecine taşımıştır.

Planlanan tesis alanı Tarsus Belediyesi mücavir alanı içinde kalmakta olup, Kurbanlı Köyü Eskişehir Köyü halkı tarafından tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. Bu alan Berdan nehri beslenme havzasına oldukça yakındır. Çed raporu eklerinde genelde eski çalışmalardan yararlanılmış, bunların güncelleştirilmesi yapılmamıştır.  Bu  tesiste meydana gelecek herhangi bir sızıntının kolaylıkla yer altı suyuna, hemen yakındaki dere yataklarına ve Berdan nehri beslenme alanına kolaylıkla ulaşabileceği düşünülmektedir. Böylesine bir sızıntı ile bu nehrin suyuyla sulanan tarım alanlarını ve nehrin denize ulaştığı alanlardaki ekosistemi etkileyeceği düşünülmektedir. Tesislerin oturacağı zeminle ilgili olarak istenilen ölçüde çalışmalar yapılmamıştır.

Tarsus güneyinde yer alan Akdeniz kıyılarının turizm bölgesi olarak değerlendirilecek olması, bu tesislerde binlerce kişinin istihdam edilecek olması bu bölgede çevreyi tehdit edecek her yapı üzerinde bir kez daha düşünmemizi gerektirmektedir.

Sonuç olarak; proje alanının çevresel ve  jeolojik özelliklerinin böylesine önemli olduğu bir proje için riskler taşıdığı açıkça görülmektedir. Bu riskler;

  • Proje Nihai ÇED Raporunda belirtilenin aksine, proje alanında yer alan birimlerin bir kısmının daha fazla kırıntılı malzeme içerdiği, daha geçirgen olduğu gözlenmiştir. Buda oluşacak olası sızıntıların toprak ve su kirliliğine, Kosun deresi yoluyla Berdan Nehrine oradan da Akdeniz‘e ulaşması nedeniyle ekosistem problemlerine neden olabileceği düşünülmektedir.
  • Proje alanı Mersin Büyükşehir Belediyesi ve bağlı beldeler ile Tarsus Belediyesine içme ve kullanma suyu sağlayan Berdan Barajı beslenme havzasına yakınlığı nedeniyle, atıkların bertarafı sırasında açığa çıkacak uçucu bileşenlerin kirletici etki yapması mümkündür.
  • Bölgede yapılan son çalışmalar ve yeni yeni ortaya çıkarılan tarihsel deprem kayıtları bölgenin sanılandan daha fazla deprem riski taşıdığını göstermektedir. Proje hazırlanırken sadece yürürlükte olan mevcut yönetmeliklere bağlı kalındığı gözlenmektedir. Ancak deprem riski projede göz önünde bulundurulmamıştır.

          Sadece Mersin‘in değil Doğu Akdeniz Bölgesi‘ndeki toplam 7 ilin bütün endüstriyel atıkları   kentimizde gömülmek istenmektedir.

  • Tesiste bertaraf edilmesi planlanan atık oluşturacak sektörlere bakıldığında, gıdadan, tekstile, kağıt ürünlerinden medikal ürünlere ve Türkiye‘de şu anda oluşmayan nükleer atıklarının bulunduğu geniş bir yelpaze görülmektedir. Bu da yurtdışından da ülkemize atık getirilebileceği şüphesini ortaya çıkarmaktadır.

MERSİN TMMOB İKK olarak projenin bu haliyle uygulanmasının geri dönüşü mümkün olmayan birçok problemlere neden olacağı düşünülmektedir.

Bu gerekçelerle TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak yapılmak istenilen Doğu Akdeniz Endüstriyel Atık Entegre Bertaraf Tesisi‘ ni mahkeme sürecine taşıyacağımızı kamuoyuna bildirmek istiyoruz.

Saygılarımızla,

 

Kamer GÜLBEYAZ

TMMOB Mersin İKK

                                                                                                 09.03.2007

  

  

  


Çok Okunanlar


EMO MERSİN ŞUBEMİZ VE TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş ORTAKLIĞI İLE MANEVRA EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

SMM ÇALIŞTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SIFIR ATIK DAİRESİ BAŞKANLIĞINDAN ŞUBEMİZE ZİYARET

ANAMUR İLÇE TEMSİLCİLİĞİMİZE ZİYARET

EMO MERSİN ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZDA BAŞKANIMIZ ALKAN ALKAYA YENİ ÜYEMİZ DOĞUŞ KOÇ`A EMO ROZETİNİ VE AJANDASINI TAKDİM ETTİ.

TARSUS İLÇE TEMSİLCİLİĞİ TEMSİLCİ YARDIMCIMIZ EBRU POLAT TARSUS KENT KONSEYİ OLAĞAN GENEL KURULUNA KATILIM SAĞLADI

ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

TMMOB MERSİN İKK FUTBOL TURNUVAMIZ KEYİFLİ BİR AÇILIŞ MAÇI İLE BAŞLADI

EMO MERSİN ŞUBE ÜYELERİMİZİN YAKINLARININ FAYDALANABİLECEĞİ, BEŞ KALEM EĞİTİM KURUMLARI İLE ŞUBEMİZ ARASINDA İNDİRİM PROTOKOLÜ İMZALANDI

TMMOB MERSİN İKK FUTBOL TURNUVASI DUYURUSU

Okunma Sayısı: 4601


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.