MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

CARGİLL’DE SON PERDE


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aktuğ'un 16 Aralık 2007 tarihli Kent Gazetesindeki köşe yazısıdır.
 

Senenin son haftasına doğru ilerlerken önemli haftaların en ağırlıklı olanları da gündemimize giriyor. Önce İnsan Hakları Haftası sonra Yoksullarla Dayanışma Haftası ve de Yerli Malları Haftası. Peş peşe böylesine anlamlı günleri kutlarken yine yıllardır üzerinde durduğumuz önemli bir gelişme de gündemimize girdi. 1997 yılında ilk adımını atan Cargill‘in, T.C. kanunlarıyla olan mücadelesi üzerinden tam 10 yıl geçti.

İznik Gölü kenarına, birinci sınıf tarım alanı üzerinde imar planlarına aykırı kurulan

Cargill hakkında on yılda toplam dokuz idare dava açılıyor, bir kez Bakanlar Kurulu kararı ile  "Özel Endüstri Bölgesi" ilan ediliyor ve en son "özel yasa" hazırlanıyor. Hazırlanan "Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"‘, 6. maddesi ile 03.07.2005 günlü, 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası‘na eklenen geçici 3. madde eklenmesi hakkındaki kanun tasarısı, 07 Aralık 2006 tarihinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto ediliyor.

Veto edilen yasa TBMM tarafından tekrar onaylanıyor. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi‘ne giden dosya 19 Şubat 2007 tarihinde yasanın yürütmesinin durdurulması kararı veriliyor. Anayasa Mahkemesi‘nin yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen Bursa Valiliği İl Tarım Müdürlüğü, 20 Şubat 2007 tarihinde işletmeye izin veriyor.

Bunun üzerine Bursa 3. İdare Mahkemesi‘ne açılan dava ile ESAS NO: 2007 / 1338 kararda; "Davacı ve müdahil tarafından Anayasa Mahkemesinin yürürlüğün durdurulması kararından önce ve 5578 sayılı Yasa ile 5403 sayılı Yasaya eklenen Geçici 3. maddenin yürürlükte olduğu tarihte dava konusu işlemin tesis edildiği ve kazanılmış hakkı bulunduğu öne sürülmekte ise de kazanılmış hakkın varlığı için yasa veya idari işlemin hukuka uygun olarak tesis edilmiş olması zorunlu olup,  tarım dışı amaçla kullanılmaması gerektiği yönünde verilen bir çok yargı kararları bulunmasına ve Anayasa Mahkemesince 5578 sayılı Yasanın 6. maddesi ile 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi kullanımı Hakkında kanuna eklenen Geçici 3. maddesinin yürürlüğünün 19.2.2007 tarihli kararla durdurulması ve bunun aynı tarihte açıklanmış olmasına karşın 20.2.2007 tarihinde tesis edilen dava konusu işlemden dolayı davacının kazanılmış hakkının varlığını kabule olanak bulunmadığından adı geçenlerin bu yöndeki iddiaları yerinde görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle, açıkça hukuka aykırı olan ve uygulanması halinde telafisi güç zararlara sebebiyet verebilecek nitelikte bulunan dava konusu işlemin 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu‘nun 4001 sayılı Kanunla değişik 27. maddesi uyarınca teminat aranmaksızın yürütmesinin durdurulmasına,  kararın tebliğini izleyen günden itibaren yedi gün içinde Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 08/11/2007 tarihinde oybirliğiyle karar verildi." denilmektedir.

Bursa Bölge İdare Mahkemesi, Bursa Valiliği ve Cargill tarafından, Bursa 3. İdare Mahkemesi‘nin, Cargill hakkında verdiği ‘‘yürütmenin durdurulması‘‘ kararına yapılan itiraz da 07 Aralık 2007 tarihinde reddediliyor.

Bundan sonra, Bursa Valiliği yargı kararlarının gereğini yerine getirmekle yükümlüdür. TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak 1997 yılından bu yana Cargill ile ilgili sürece bazen bizatihi davacı olarak bazen de destekçi olarak müdahil olduk. Desteğimiz bu konu ile direkt kendileri davaya müdahil olan meslektaşlarımız ve kent dinamikleri içinde de sürdü. Kentimizde, imar planlarına aykırı kurulan bu tesisin bir an önce faaliyetlerinin durdurulmasını büyük sabırsızlıkla bekliyoruz. Yerli malı haftasında GDO‘lu olduğu söylenen mısırdan şeker üretimi yapan bu tesisin faaliyetinin sonlanması, pancar şekerinin desteklenmesi adına da büyük katkı olacaktır. Şeker pancarı üreticisi çiftçilerimizin hali ortadadır. Kendi yerel ve doğal kaynaklarımızı, ekolojik olanı insanlığın geleceği için kullanmak sanırız ki en doğru kalkınma olacaktır. Yerli Malı Haftanızı ve Bayramınızı bu dileklerimle kutluyor sağlıklı ve mutlu günler diliyorum...   


Çok Okunanlar


KADIN ÜYELERİMİZLE TANIŞMA VE DAYANIŞMA KOKTEYLİ DÜZENLENDİ

`KOMPANZASYON SİSTEMLERİ VE UYGULAMALARI` UYGULAMALI TEKNİK SEMİNERİ DÜZENLENDİ

TAŞPINAR RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ`NE TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

WIN EURASIA 2022 FUARI ‘NA TEKNİK GEZİ DÜZENLENDİ

RÜZGAR ENERJİSİ SİSTEMLERİ TEKNİK SEMİNERİ DÜZENLENDİ

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE ZİYARET

YAPI DENETİMCİ VE KONTROL ELEMANLARININ SORUMLULUK VE YETKİLERİ İLE SORUNLARI GÜNDEMİYLE TOPLANTI DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 2297


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.