MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

CUMHURİYET ENERJİ'NİN 3. SAYISI YAYIMLANDI


 
Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) Cumhuriyet Gazetesi ile ortak künye altında çıkardığı Cumhuriyet Enerji Dergisi'nin 3. sayısı 25 Mart 2008 Salı günü yayımlandı. Derginin bu sayısında, nükleer, doğalgaz, rüzgar, yerli kömür, ithal kömür konularında güncel gelişmeleri aktaran yazılar yer alıyor. Akdeniz'de petrol arama ile İran'la doğalgaz anlaşması konularını işleyen jeopolitik yazıların yanı sıra "elektrik hizmetinin piyasalaştırılması, doğal tekel ve rekabet kavramlarını" temel düzeyde sorgulayan bir makaleye yer veriliyor. Yap-işlet santrallarıyla ilgili işlemler nedeniyle bürokratlar hakkında açılan tazminat davalarına ilişkin bir yazıyı da bu sayıda bulacaksınız.
 

Cumhuriyet Enerji‘nin 3. sayısı 25 Mart 2008 Salı günü yayımlandı. Dergide, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, Toplumsal Bakış köşesinde, "AKP‘nin Rasyonel Hesapları" başlığı altında artan petrol fiyatları ve küresel ekonomik gelişmeler ve Türkiye‘deki ekonomik tercihlerin emekçiler üzerinde yarattığı tahribata dikkat çekiyor.

EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mahir Ulutaş‘ın elektrik üretiminde doğal tekel, rekabet ve fiyat tartışmaları kapsamında elektrik üretiminin piyasalaştırılmasını değerlendiren "Verimsiz Üretim Piyasayı Belirliyor" başlıklı yazısını bu sayıda okuyabilirsiniz.

AKP Hükümeti döneminde çıkarılan yasalarla yargı kararları yok sayılarak el konulmayan Yap-İşlet santralları konusunda siyasi sorumluluklar göz ardı edilirken, bürokratlar hakkında açılan tazminat davalarına ilişkin EMO Hukuk Müşaviri Av. Hayati Küçük‘ün yazısı Cumhuriyet Enerji‘nin 3. sayısında yer alıyor.

Nükleer Enerji Gerekli mi?

Derginin ikinci sayısının kapak konusu olan nükleer enerji, bu sayıda da bilim insanlarının görüşlerine başvurularak işlenmeye devam ediliyor. Enerji ihtiyacı içerisinde nükleer enerjiye gerekli olup olmadığını sorgulayan "Nükleer Enerji Gerekli mi?" başlıklı söyleşi kapsamında, Amerika‘da enerji ve çevre konusunda çalışmalar yürüten Prof. Dr. Hayrettin Kılıç ve TAEK Nükleer Güvenlik Danışma Komitesi Üyesi Prof. Dr. Vural Altın‘ın değerlendirmelerini bulabilirsiniz.

Derginin Enerji Ekonomisi bölümünde, TEK Eski Genel Müdürü Gültekin Türkoğlu. "Nükleerde Karar Var, Hesap Yok" başlıklı yazısında nükleer enerji tartışmalarına maliyet hesaplaması açısından farklı bir bakış açısı sunuyor.

Samsun‘lunun Mücadelesi

EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Suat Yılmaz‘ın, Samsun ve civarındaki elektrik üretim potansiyelini ortaya koyan, buna karşın kamu zararına yol açan ve yol açabilecek olan ithal kömür, mobil santral, nükleer santral gibi yanlış tercihler yapıldığına dikkat çeken yazısı yer alıyor. "Samsun Yanlış Politikaların Kurbanı" başlıklı bu yazıyı, EMO Denetleme Kurulu Başkanı Metin Telatar‘ın, Samsun‘da 7 yıldır sürdürülen mobil santral mücadelesine ilişkin hukuki ve toplumsal gelişmeleri aktaran, değerlendirmesi tamamlıyor.

Sorun Söyleyelim sayfasında Elektrik Mühendisi Orhan Örücü, geçen sayıda meskenlerin elektrik tüketimi ve tarifelerine ilişkin verdiği bilgileri, bu sayıda sanayi ve ticarethaneler için genişletiyor. Bu kesimin elektrik tüketiminde karşılaştığı kompanzasyon ve harmonikler gibi sorunları hakkında da bilgilere yer veriliyor.

"2011‘den Sonra Doğalgazda Açık Tehditi" başlıklı haberde, Makina Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan Mart 2008 tarihli Doğalgaz Raporu‘ndaki saptama ve önerilere yer veriliyor. Makine Mühendisi Haluk Direskeneli "Elektrik Üretim Sistemlerinde Enerji Verimliliği" başlıklı yazısıyla yerli kömür kaynaklarının değerlendirilebilmesi için yerli teknoloji gelişiminin önemine işaret ediyor.

Makine Mühendisi Reha Sakar‘ın Almanya başta olmak üzere dünyada rüzgar enerjisi kullanımı konusundaki gelişmeleri aktaran yazısı, "Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretimi" başlığı altında okunabilir.

Derginin bu sayısında Cumhuriyet Gazetesi muhabirleri Bahadır Selim Dilek‘in "Akdeniz‘de Sanal Petrol Oyunu", Mahmut Gürer‘in "İran‘ın Doğalgaz Oyunu", Neriman Özcan‘ın "AB‘de Yenilenebilir Enerji Arayışı" başlıklı yazıları yer alıyor.

Cumhiyet Enerji‘nin yayımlanmış sayılarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

http://www.emo.org.tr/yayinlar/dergi_listele.php?dergi=13

 TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


EMO ALANYA TEMSİCİLİĞİMİZCE KAHVALTI ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

EMO MANAVGAT TEMSİLCİLİĞİ ÜYELERİMİZLE KAHVALTIDA BİRARADAYDIK

KALEİÇİ ROTARY KULÜBÜ`NDE `ENERJİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE GELECEĞİ`

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI ADEM MURAT YÜCEL`LE GÖRÜŞME

10 KASIM ÇELENK TÖRENİ

ANTALYA ŞUBEMİZ ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU TOPLANTISINA KATILDI

TİYATRO`DA ÜYELERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK!

ŞUBEMİZDE ÇEVRİMİÇİ MİSEM ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

ÜYELERİMİZLE TİYATRO ETKİNLİĞİ

SAAT UYGULAMASI ARTIK SONA ERSİN! (ANTALYA EKSPRES-24.11.2021)

Okunma Sayısı: 1667


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.