MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ESKİŞEHİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

AİDAT ÖDEME FORMU

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BİLECİK   ESKİŞEHİR   KÜTAHYA 
 

 
 
 
 
2013 YILI EN AZ ÜCRET TANIMLARI
 

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB ESKİŞEHİR İKK KADIN KOMİSYONU 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ'NÜ KUTLADI 
8 Mart Dünya Kadınlar gününün 100. yılını TMMOB Eskişehir İKK Kadınları gündüz düzenlenen yürüyüşe katıldıktan sonra akşamda yemekte buluştular.
 

"8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün 100. yılını biz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları kadınlar olarak kutluyoruz

 

 

Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü olan "8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün 100. yılını biz Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları kadınlar olarak kutluyoruz.

 

TMMOB‘lu kadınlar olarak; dayanışmayı arttırarak hem örgütümüz bünyesindeki üretkenliğimizi ve etkinliğimizi geliştirmek, hem de yaşamımızda cinsiyet ayrımcılığından kaynaklanan sorunları tanımlayarak çözümü için ihtiyaç duyduğumuz politikaların/düzenlemelerin oluşturulmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunmak için çalışmalar yapıyoruz.

 

Mühendislik ve mimarlık mesleklerinin öteden beri çoğunlukla erkek mesleği olduğu konusunda önyargılar oluşmuştur. Bunun sonucu olarak da, işe alımlarda erkekler tercih edilmekte, bu da kadın mühendis ve mimarların işe girme şanslarını ciddi oranda düşürmektedir. Çalışma ortamında kadınlar, istedikleri işleri değil, kadın olmalarından ötürü kendileri için önceden belirlenmiş seçenekler içinden tercih yapmak zorunda kalmaktadırlar. Erkek egemen toplumda, toplumsal cinsiyete bağlı iş bölümü sonucu; teknik, yönetim ve bütünleme gerektiren işlerde kadınlara karşı vize uygulanmaktadır.

 

Meslek sahibi diğer kadınlar gibi, mühendis ve mimar kadınların da "kurtulmuş" oldukları varsayımı toplumda yaygın olarak kabul görmektedir. Aile içindeki cinsiyetçi işbölümü, iş hayatındaki iş bölümüne paralel olarak işlemekte ve birbirlerini beslemektedir. Çocuk, hasta, yaşlı, engelli bakım işleri ve tüm ev içi işlerinden yalnız kadınların sorumlu tutulması, kadınların istihdama ve toplumsal yaşama katılmalarının önünde engel oluşturmaktadır.

 

Bakım hizmetlerinin toplumsallaşması amacıyla, bebek bakım üniteleri,  kreş ve anaokulları, yaşlı ve hasta bakım evleri, gündüz ve gece bakım evleri ve bakım destek birimleri gibi hizmetler kamusal olarak verilmelidir. İşyerlerinde kreş açılması için yalnız kadın sayısı değil, tüm çalışan sayısı dikkate alınmalıdır. Yasalarda bulunan anne ve baba için ücretli doğum izni ve emzirme izninin ihtiyaçlara göre artırılması ve yine anne ve baba için ebeveyn izninin yasalarla düzenlenmesi, kadınların doğum izni sırasındaki ücretlerinin ve primlerinin tam ve eksiksiz ödenmesi için mücadele ediyoruz.

 

Birlik ve dayanışmanın en güzel günlerinden biri olan 8 Mart bütün kadınlar için önemlidir. Biz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine bağlı İl Koordinasyon Kurulu Eskişehir Kadın Komisyonu olarak önce üyelerimizin daha sonra da bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor ve mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.

 

 

                                                                     CEYLA AKIN

TMMOB İKK ESKİŞEHİR

KADIN KOMİSYONU

  TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEKİN

23.11.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1602


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.