MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TERMİK SANTRALLERE HAYIR


BASIN AÇIKLAMASI

Çernobil Felaketi‘nin 24. yılında, yeni felaketlerin kapısını açacak Nükleer Santral macerasına karşı kamuoyunu bilinçli olmaya, duyarlı olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.

Enerji arz güvenliği, ülkelerin gelişimlerini; ekonomik ve ulusal güvenliklerini temelden etkileyen bir olgudur. Bu nedenle, enerji kaynaklarını kesintisiz, güvenilir, ucuz, temiz ve çeşitlendirilmiş kaynaklardan sağlayabilmek ve verimli kullanmak, her ülkenin güvence altına alması gereken konulardır. Bu konularda AKP Hükümeti‘nin enerji politikaları iflas etmiştir; 8 yıllık iktidarı boyunca Türkiye‘nin enerjide dışa bağımlılığında değişim olmadığı gibi nükleer santral kurulumuyla dışa bağımlılığın azaltılacağı söylemleri tam bir hayaldir.

Çevresel faktörler, yüksek maliyetler ve dışa bağımlılık gibi unsurların yanı sıra, önemli bir enerji tasarruf potansiyelimiz ve yeterli yerli ve yenilenebilir kaynaklarımız varken, dünyada demode olmuş nükleer santralların Türkiye‘ye pazarlanmasına karşı çıkmak ülkemize ve dünyaya karşı duyarlı herkesin görevidir.

Türkiye, güçler savaşında bir piyon konumuna sokulmaktadır.

AKP Hükümeti, keyfiyete dayalı yasal düzenlemeleri ve yönetmelikleriyle yürütmeye çalıştığı nükleer santral ihalesinin elinde patlamasının ardından hukuka, şeffaflığa, kamu yararına ve ekonomik faydaya aykırı yöntemlerle nükleer santral kurdurma inadını sürdürüyor.
Rusya ile ikili anlaşma yoluyla Mersin‘de Nükleer Santral protokolünün hemen ardından Güney Kore ile yapılacak anlaşma ile de Sinop‘ta nükleer santral kurma planı devreye sokulmaya çalışılmaktadır. Sinop için ihalesiz, sorgusuz sualsiz adres tespit edilerek, Güney Kore ile ikili anlaşma imzalanacağı açıklandı. Güney Kore‘nin nükleer enerji teknolojisinde ABD‘ye bağımlılığı dikkat çekicidir. Nitekim Güney Kore‘ye Türkiye‘de nükleer santral kurdurma yöntemiyle İran‘a karşı nükleer güçler savaşında bir denge arayışının etkili olduğu belirtilmektedir.

Yani Nükleer santral macerasıyla Türkiye, güçler savaşında bir piyon konumuna sokulmaktadır.

Yine bu dönem boyunca uygulanan özelleştirmeci ve serbest piyasacı politikalar nedeniyle ülkemiz önce yatırım açmazına sokularak, Ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi bu serbest piyasacı yaklaşımlara kurban edilmiştir.

AKP Hükümeti‘ni bir kez daha bu maceradan vazgeçmeye çağırıyoruz. Çernobil Felaketi‘nin 24. yılında, yeni felaketlerin kapısını açacak Nükleer Santraller macerasına karşı kamuoyunu bilinçli olmaya, duyarlı olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.

Sinop İli sınırları içerisinde kuruldukları taktirde bir çevre felaketi yaratacak, ithal kömüre dayalı Termik santralleri ve Nükleer santralleri protesto etmek için ve bugün saat: 12.00‘de Gerze Cumhuriyet   meydanında yapılacak  olan "TERMİK  SANTRALLERE  HAYIR  MİTİNGİ" ne katılmak üzere Samsun Çevre Birlikteliği, Nükleer Karşıtı Platform ve TMMOB İKK olarak yola çıkıyoruz.

Çernobil Felaketi‘nin 24. yılında, yeni felaketlerin kapısını açacak Nükleer Santral macerasına karşı kamuoyunu bilinçli olmaya, duyarlı olmaya ve mücadeleye çağırıyoruz.

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu Adına
Mehmet Özdağ - EMO Samsun Şube Başkanı                                               25.04.2010ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1492


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.