MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 22

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİ BAKANLIĞI MÜHENDİSLERE DENEYİM KOŞULUNDA GERİ ADIM ATTI 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 16 Aralık 2009 tarihinde yayımladığı “Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği” ile elektrik mühendislerinin mağduriyetine yol açan deneyim koşulu öngören düzenlemelerinden vazgeçti. Yönetmeliğin ilgili maddeleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle kaldırıldı.
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 16.12.2009 tarih ve 27434 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan "Elektrik Tesisleri Proje Yönetmeliği"nin 5. Maddesinin 7. Fıkrası Bakanlık tarafından 1 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete‘de yayımlanan bir Yönetmelikle yürürlükten kaldırıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, projeleri tanzim ve imza eden mühendisler için çeşitli yetki sınırları getirmişti. Yürürlükten kaldırılan düzenlemede gücü 5 megavat (MW) üzerinde olan elektrik üretim santral projelerini tanzim ve imza eden branş mühendislerinin kamu veya özel sektörde; santral inşaatında, baraj, regülatör ve hidroelektrik santral dizaynında proje çiziminde, proje onayında, geçici veya kesin kabul işlemlerinde toplam en az 8 yıl tecrübeli olması; toplamda kurulu gücü 1000 MW üzerinde bu işlemlerde çalıştığını belgeleyenler için 5 yıl tecrübeli olması; gücü 5 MW‘ın altında ise bu süre en az 6 yıl veya 500 MW için 3 yıl tecrübeli olması şartları getirilmişti.

Yine yürürlükten kaldırılan düzenlemede 154 kilovoltluk (kV) enerji nakil hatları ile tip projeleri tanzim ve imza etmek için ise; kamu veya özel sektörde branşında ve konusunda en az 8 yıl görev yaptıklarını belgelemeleri şart tutulmuş, 36 kV kademesi ve altındaki enerji nakil hatları ve şehir şebekeleri projesini tanzim ve imza etmek için ise bu süre en az 5 yıl olarak belirlenmişti.

Yukarıda belirtilen hususlar dışında kalan projeleri tanzim ve imza etmek için de 3 yıl branş mühendisi olmak zorunluluğu getiren yönetmelik hükümleri kuvvetli akım tesisleriyle ilgili proje hazırlayan mühendislerin mağdur edilmesine yol açılmıştı. Anılan düzenlemenin kaldırılarak, üyelerimizin hak ve yetkilerinin iade edilmesi için ilgili Bakanlığa itirazlarımızı sözlü ve yazılı olarak sunarken, diğer yandan hukuka aykırı olan bu hükümlerin iptal edilmesi için Danıştay‘da EMO tarafından 25 Ocak 2010 tarihinde dava açılmıştı. Davayla ilgili herhangi bir sonuç ortaya çıkmadan Bakanlık tarafından Yönetmelik değişikliğine gidilerek yapılan hatanın düzeltilmesi memnuniyet verici olarak değerlendirilmiştir.

Diğer yandan EMO olarak açtığımız davada, ilgili yönetmeliğin Odamızın yetkilerinin gaspedilmesi anlamına gelen 5. Maddesinin (b) ve (ç) bentlerinin de iptali istenmiştir. İptal davası konusu yapılan 5. Maddenin (b) bendinde "Bir mühendislik ve/veya müteahhitlik firmasında ve/veya şirketinde mühendis olarak görev yapan mühendislerde; üçüncü şahsa ait projeyi, ticaret odasından alınmış, o işle iştigal ettiğini gösteren ticaret belgesini, diploma suretini, vergi levhası ile o şirkette branşında mühendis olarak çalıştığını belgeleyen şirketin başlıklı yazısı proje dosyasına ilave edilerek tanzim ve imza edilir" hükmü; (ç) bendinde ise "bir şirkette görevli olarak çalışan mühendislerde; sadece diploma sureti ile o şirkette branşında mühendis olarak çalıştığını belgeleyen şirketin başlıklı yazısı proje dosyasına ilave edilerek tanzim ve imza edilir" hükmü getirilmiştir. Bu düzenlemeler açıkça Odamız üyesi olan mühendisleri, bizzat mühendislik faaliyetlerini belgelerken bağlı olduğu Oda ile ilişkisi kesilip, ticaret odalarıyla bağlantılandırarak, Odamızın yetkileri elinden alınmaktadır. EMO olarak, Anayasa‘nın 135. Maddesi ile 6235 sayılı TMMOB Yasası‘na açıkça aykırı olan bu düzenlemenin de dava sonucunu beklemeden Bakanlık tarafından düzeltilmesini bekliyoruz.TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


ISPARTA TEMSİLCİLİĞİ`NDE SMM ÜYE TOPLANTISI YAPILDI

`GES VE ENERJİ DEPOLAMA SİSTEMLERİ` SEMİNERİ DÜZENLENDİ

BURDUR VE ISPARTA TEMSİLCİLİKLERİMİZİN DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TEKNİK SEMİNER: YENİ NESİL PARAFUDR TEKNOLOJİLERİ, TEK HAT ŞEMASINDA YERLİ SEMBOLLER, ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN TAZMİNAT SORUMLULUĞU, NÖTR-TOPRAK REGÜLATÖRÜ

ANTALYA`DA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE GELECEĞİ

AKDENİZ MÜHENDİSLİK GÜNLERİ ÇALIŞTAYI – “AKDENİZ SU HAVZASI VE SUYUN GELECEĞİ”

ANTALYA TİCARET VE SANAYİ ODASI ZİYARET EDİLDİ

ŞUBEMİZİN OLAĞAN DENETLEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ`NDE EMO-GENÇ BULUŞMASI!

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 743


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.