MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

OMÜ' DE SORUŞTURMA TERÖRÜNE SON


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

AKP Hükümeti Kendi Anayasasını meclisteki çoğunluk gücü ile Referanduma götürdü ve iktidar olmanın her türlü imkan ve olanaklarını kullanarak referandumda istediği sonucu almayı başardı. Referandum sürecinde Türkiye‘nin 12 Eylül anayasasından kurtulacağını daha demokratik ve çok sesli bir ülke haline gelmesinin sağlanacağını iddia ettiler.

Hatırlayınız 12 Eylül kalıntılarının temizleneceğini, fişlemelerin artık ortadan kalkacağını ve anayasal  bir suç olarak tanımlanacağını ifade ettiler. Bunları ülkenin dört bir yanında billboardlarda sergilediler ilan ettiler.

Bu süreç de 12 Eylül cuntasının  en önemli kurumsal yapılarından birisi olan YÖK‘ü öğrencilerin baskı altına alınması ve sindirilmesi için 12 Eylül darbecilerinden daha acımasızca kullanmakta bir sakınca görmediler. Bu ülkenin Üniversite öğrencileri demokratik tepkilerini dile getirmek amacıyla bir dizi basın açıklaması, yürüyüş ve protesto gösterisi yapmaya kalkıştılar ve en ağır şekilde şiddete uğradılar. Hükümet ve YÖK bununla yetinmedi.

Hükümeti protesto eden üniversite öğrencilerini bir hukuk profesörü olan Anayasa Komisyonu Başkanı‘nın elinde hiçbir belge ve bilgi olmadan "Ergenekoncu" diye suçladığı, ellerinde bir tek Molotof kokteyli olmadığı halde Başbakan‘ın "Molotof kokteyli atan" diye tanımladığı, hükümetin ağızbirliği etmişçesine arkalarında yasadışı terör örgütleri aramaya kalktığı öğrencileri hedef haline getirmeye çalıştı.

Bundan sonrada  AKP eliyle YÖK talimatnameleri ile üniversitelere yönelik yeni bir saldırı dalgası başlatıldı. Mersin‘de, Yıldız‘da, Eskişehir‘de polisin saldırıları ile başlayan baskı dalgası şimdi de yine YÖK‘ün ‘talimatnamesi‘ ile genişletiliyor. YÖK, Mülkiye‘de yaşananların ardından Ankara üniversitesi rektörlüğüne gönderdiği ‘talimatname‘ ile öğrenciler için ‘geniş bir soruşturmanın açılmasını‘ istedi.

OMÜ Rektörlük seçimlerinden önce Üniversiteyi nasıl demokratik ve özgürlükçü hale getireceğine dair deklarasyonlar açıklayan ve imzaya açan  AKP‘nin Rektörü Hüseyin AKAN  vaatlerinin aksine Üniversiteyi örgenciler için soruşturmalar ve baskılar birimine dönüştürmüştür.

AKP Hükümetininin  ve YÖK başkanının açıklamalarını bir talimat olarak alan Hüseyin AKAN YÖK‘ün bu ‘geniş bir soruşturmanın açılması‘ isteğini çok anlamlı bulup üstüne almış olmalı ki; soruşturmayı tüm üniversite öğrencilerine karşı bir silah gibi kullanmaya başlamıştır.

Hüseyin AKAN ve onun anlayışı Üniversite kampusunda gitar çalan öğrenciler için iki dönem uzaklaştırma istemiyle soruşturma açtırabilmiştir. Anayasal hakları olan ifade özgürlüğü haklarını kullanıp basın açıklaması yapan öğrenciler için birer dönem ve daha üstü ceza talebiyle soruşturma açmışlardır.

Kantinde tiyatro oynadıkları için  (üstelik bu öğrencilerin birkaçı Üniversitenin tiyatro kulübü üyeleri) bir ya da iki dönem uzaklaştırma istemiyle soruşturma açılabilmiştir.

Bu ve benzeri gerekçelerle bu dönem başından itibaren öğrenciler hakkında başlatılan otuzun üzerinde soruşturma vardır.

Uygulanan baskılar soruşturmalar ile kalmamıştır. Telefon numaralarını öğrenci işlerinden aldığını söyleyen, kendini kimi zaman polis kimi zaman öğretim üyesi olarak tanıtan kişiler öğrencilerin ailelerini arayıp öğrenciler hakkında hiçbir şekilde gerçeği yansıtmayan aslını kanıtlayamayacakları iftiralarda bulunup aileleri öğrenci üzerinden açıkça tehdit edebilmişlerdir.

Özel güvenlikçiler örgenciler üzerinde uyguladıkları şiddet ve tehditlerle baskı unsuru olarak kullanılmakta, bunla da kalmayıp düşüncelerin özgürce ifade edilebileceği bilim yuvası  olması gerekirken Üniversite sivil polislerin cirit attığı fişleme yaptığı korku tünellerine dönüştürülmüştür. Bu çizgide ki bir Üniversite Hüseyin AKAN‘ ın  Üniversite anlayışı ile örtüşebilir. Ancak bizler tarafından kabul edilemez. Biz Üniversitelerimizin kışlalara, öğrencilerin ücretli askerlere dönüştürülmesinin sonuna kadar karşısında duracağız.

Bu nedenle uydurma gerekçeler ile açılan soruşturmaların geri alınmasını talep ediyor ve OMÜ yönetimini uyarıyoruz. Üniversiteler sizin her türlü kuralsızlığı ve anti demokratik uygulamayı dayatabileceğiniz birimler olmayacaktır. Bu ilin ve Ülkenin demokrat ve aydın unsurları Üniversiteleri ve Öğrencileri sizlerin baskıcı ve anti demokratik uygulamalarınıza terk etmeyecektir. Açılan soruşturmaların ve uygulamaların takipçisi olduğumuzu Samsun kamuoyu aracılığıyla ilan ediyoruz.

Süleyman BAL
SES Samsun Şube Başkanı 
KESK Dönem Sözcüsü                                                                            23 Aralık 2010
                                                                                                                                                                                  ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 1295


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.