MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER SANTRALLARA VE YAŞAMI YOK EDEN ENERJİ ÜRETİMLERİNE HAYIR!


BASIN AÇIKLAMASI

SAMSUN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI
NÜKLEER SANTRALLARA VE YAŞAMI YOK EDEN ENERJİ ÜRETİMLERİNE HAYIR!

Japonya‘daki Felaket Zincirinden Nükleer Uyarılar

Dünyanın dört bir yanında atomu parçalayarak enerji üreten santrallerden biri daha dünyamıza radyasyon kustu. Japonya‘da meydana gelen 8.9 büyüklüğünde şiddetli depremin ardından Miyagi Bölgesi‘nde yer alan Onagawa Nükleer Tesisi zarar görmüş, santralın bir türbininde yangın çıkmıştır. Buradaki yangın söndürülürken, bazı santrallarda soğutma sistemi çalışmadığı bildirilmiştir. Ardından gelen haberler ise ne yazık ki endişelerin gerçeğe dönüştüğünü göstermektedir. Fukuşima 1 santralında patlama olduğu ve nükleer sızıntı meydana geldiği açıklanmıştır.

Binlerce yıl yok olmayan bu radyasyon, şimdi bir balığın, arının, çiçeğin ve hatta yeni doğmuş bebeğin vücudunda. Japonya‘da yaşanan Fukuşima Nükleer Santral Kazası sonucu doğaya karışan radyasyon; pasaportla yolculuk etmiyor; sınır tanımıyor; "bu da insan evladıymış" demiyor. Elektrik üretmek için parçalanan atom; şimdi balığı, arıyı, çiçeği parçalıyor yavaş yavaş. Şimdi sakat kalanlar, yıllar sonra birer istatistik olacaklar. Bu, ilk değildi; geçmiş bize nasıl bir canavar yarattığımızı göstermişti.

Unutmak da Bir Risk, O Halde Geçmişi Hatırlayalım,

1986 yılı 26 Nisan günü Çernobil Nükleer Santrali‘nde "insan hatası" sonucu - sanki santralin diğer kısımları insanlar tarafından yapılmıyor - oluşan "arıza" neticesinde soğutma sistemi "geç" devreye girer; bir bahar günü tam üç milyon çocuk artık gelecekte hastaneleri evi bilecek bir yaşama başlar. Santral soğutma çalışmalarında bulunan 600 bin insan, zehirlenmiş 2.5 milyon hektar toprak, sakat doğumlar, on kat artan kanser, kirlenen milyonlarca ağaç, milyonlarca çiçek kalır geriye. Artık Çernobil‘in kilometrelerce yakınında kuş uçmuyor, çocuk sesi duyulmuyor. Pripiat, girişin yasak olduğu hayalet şehirdir artık.

Ülkemizde ise başta Karadeniz olmak üzere Çernobil Kazası‘nın Türkiye üzerindeki gerçek etkisi ve sonuçları siyasal iktidarlarca saklanmış ve gerçekler hiçbir zaman halka anlatılmamıştır. Geçmişte bizlere radyasyonlu çayları içirenlerin, bugün yeni masallarına kanmıyoruz artık.

Tüm Bu Gelişmeler Türkiye İçin Çok Önemli Bir Uyarı Niteliği Taşımaktadır.

Tüm bu gelişmeler, Türkiye‘nin Akkuyu‘da ve Sinop‘ta kurmaya çalıştığı nükleer santraller için çok önemli bir uyarı niteliği taşımaktadır.

Bugün AKP Hükümeti, çeşitli pazarlıkların da dahil olduğu bir süreçle, ihale dahi yapılmaksızın Rusya‘nın Akkuyu‘da nükleer santral sahibi olmasına yönelik bir devletlerarası anlaşmayı yürürlüğe koymuştur. Sinop‘ta kurulmak istenen nükleer santral için ise Güney Kore anlaşma sağlamayan AKP Hükümeti Japon Toshiba firmasıyla görüşmeler yaptığı biliniyor.

Akkuyu‘da kurulmak istenen nükleer santral, Ecemiş Fay Hattı‘na 25-30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Sinop‘ta deprem tehlikesinin yok olduğu söyleniyorsa da Türkiye‘de en çok deprem olan Kuzey Anadolu Fay hattına sadece 55-95 km uzaklıkta. Sinop Bölgesinde bile Kuzey Anadolu Fay Hattına paralel olan bazı fay hatları geçmekte, biri Sinop‘un hemen güneyinde; öbürü ise Erfelek‘te. Bunun dışında bu bölgede birçok sayıda fay sistemi olduğu biliniyor. Merkez üssü Boyabat‘ta bulunan bir depremde en çok zarar Sinop‘ta görünecek.

Deprem kuşağında olan bu bölgeye nükleer santral kurulamayacağına ilişkin bugüne kadar yapılan uyarılar dinlenmemiştir. Ancak Japonya‘da yaşanan 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanmakta olan nükleer felaket, Akkuyu‘da ve Sinop‘ ta kurulmak istenen nükleer santral inadından vazgeçilmesi konusunda bir uyarıdır. Japonya‘da yaşanan bu felaket, nükleer santral savunucularının güvenlik kriterlerine ilişkin bugüne kadar dile getirdikleri savların gerçek bir doğal felaket karşısında geçersiz kaldığını gözler önüne sermektedir. Sağlam bir inşaat ve güvenlik kriterlerine uyulması durumunda nükleer santralların güvenli olduğu iddialarının gerçekleri yansıtmadığı ne yazık ki bu acı olayla bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Görüldüğü gibi güvenlik kültürünün gelişmişliği ve çalışma disiplini sorgulaması bile böylesine büyük bir felaket karşısında anlamını yitirmektedir.

Japonya‘da yaşanan kaygı verici gelişmelerin hükümet tarafından da ciddiye alınarak, Akkuyu ve Sinop‘ ta Nükleer Santral macerasından vazgeçmeye çağırıyoruz.  Japonya‘daki deprem ve ardından tsunami sonrası İsviçre ve Almanya gibi devletler nükleer programlarını askıya aldıklarını belirterek halklarına soluk aldırmışlardır. AKP Hükümeti yetkilileri ise halen nükleer santral konusunda kararlı olduklarını söyleyerek, halkının kaygılarına kulak tıkamışlardır. AKP hükümetinin gözlerini adeta nükleer santral bürümüştür.

Samsun Nükleer Karşıtı Platform (Samsun NKP) Olarak Halkımızı Geleceğine Sahip Çıkmaya Çağırıyoruz.

Bugün, dünyanın nefesini tutarak izlediği Japonya`daki nükleer kazadan ders alarak yapılması gereken en akılcı yaklaşım, nükleer dosyasını çok geç olmadan kapatmaktır.  Akkuyu`da, Türkiye`de ve bütün dünyada nükleer santral macerasına son verilmelidir.

Bütün halkımızı 24 Nisan 2011 günü Çernobil Faciası‘nın 25. Yılında Kadıköy‘de yapacak mitinge destek olmaya ve geleceklerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Samsun Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri (SAMSUN NKP) ;
TMMOB Samsun İKK, KESK, SAMSEV, ÇYDD Samsun Şubesi, 78‘liler Birliği, Halkevleri

07.04.2011ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 975


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.