MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 BURSA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

FORMLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 BALIKESİR   BURSA   ÇANAKKALE   YALOVA 
 

 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
ELEKTRİK, ELEKTRONİK, BİLGİSAYAR VE BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ HİZMETLERİ/EN AZ UCRET TANIMLARI 2017
 
MÜHENDİSLİĞE HAZIRLIK SEMİNERLERİ
 
MİSEM DIŞI EĞİTİMLER
 
BAŞVURU FORMU
 
İŞ ARAYANLAR
 
ENERJİ ÖZELLEŞTİRİLEMEZ
 

EMO Bursa Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 118

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DÜN ÇERNOBİL, BUGÜN JAPONYA, YARIN TÜRKİYE OLMASIN.


BASIN AÇIKLAMASI

 
Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından, 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan Çernobil Felaketi`nin yıldönümü nedeniyle 24 Nisan Pazar günü Kadıköy İskele Meydanı`nda saat 14.00`de `Nükleer Santrallara ve Yaşamı Yok Eden Enerji Üretimlerine Hayır` Mitingi, gerçekleştirilecektir. Gerçekleştirilecek olan bu mitinge katılım sağlanması ve Nükleer Santrallere karşı kamuoyunun bilgilendirilmesi için Sekreterliğini yürüttüğümüz Bursa NKP Bileşenleri tarafından 21.04.2011 Perşembe Günü Saat:12.30 da BAOB da BASIN AÇIKLAMASI yapılmıştır.Basın açıklamasının tam metinine yazmızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 DÜN ÇERNOBİL, BUGÜN JAPONYA, YARIN TÜRKİYE OLMASIN.

Biz bugün burada, Çernobil nükleer felaketinin acı ve endişe dolu yıldönümü olan 26 Nisan`ın arifesinde, Japonya`da yaşanan nükleer kazanın Türkiye için son uyarı olduğunu, AKP iktidarına, bu işe hevesli siyasi ve ticari kurumlara duyurmak için toplanmış bulunuyoruz.
 
Ülkemizin dört bir yanında Nükleer Santrallere karşı imza kampanyaları düzenlenmekte, sokak gösterileri yapılmakta, insan zincirleri oluşturularak Hükümetin Nükleer Enerji Santrali kurma programı protesto edilmektedir.

24 Nisan 2011 Pazar günü, İstanbul`da yapılacak "Nükleer Karşıtı Mitinge" katılmak için kaldıracağımız otobüslerle, vatandaşımızın nükleer enerji santraline olan tepkisini alanlara taşıyacağız.

Biz yapacağımız tüm bu eylemleri vatandaşın dikkatini çekmek için değil, nükleer enerji santrali kurma programını yürüten AKP iktidarı ile  nükleer enerji santrallerinden kendine çıkar arayan siyasi ve ticari oluşumlara karşı yapıyoruz. Zira vatandaşımız zaten nükleer enerji santrallerinin  tehlikesini anlamış durumdadır.  Vatandaş, nükleer enerji santrallerine karşıdır.

Ne acıdır ki, Japonya`da nükleer trajediyi yaratan Fukuşima Nükleer Enerji Santrali`nin sahibi TEPCO şirketi ile Türkiye, Samsun`da nükleer enerji santrali kurmak için anlaşmıştır. Enerji Bakanı Taner Yıldız`ın, dört ay önce Japonya gezisinde TEPCO şirketinden "çok etkilendiğini" ve depremsellik açısından Japonya`ya güvendiğini açıklamıştır. Ne kadar ilginç bir tesadüf ve Türkiye için ilahi bir uyarıdır ki, yaşadığımız son nükleer felaketin yaratıcısı Japonya ve TEPCO şirketidir.

Son nükleer felaketten ders alınması gerekirken hükümet yetkilileri,  vatandaşın ruh halini umursamadan toplumu rahatsız edici açıklamalarını kriz zamanında da sürdürmüştür. Japonya nükleer felaketi tüm dehşetiyle yaşarken, Enerji Bakanı Taner Yıldız, sabık TEPCO şirketi ile Samsun`da kurulması planlanan nükleer santral için çalışmaların son aşamaya geldiğini açıklayacak kadar ileri gidebilmiştir. Yine aynı dehşet günlerinde Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya`ya yaptığı  ziyarette, nükleer enerji programından sapmanın söz konusu olmadığını açıklayacak kadar talihsiz bir açıklama yapmıştır

AKP Hükümeti bununla da yetinmemiş, Japonya`dan gelen radyasyonlu bulutların Türkiye üzerinde dolaşarak radyoaktif yağmurun Anadolu topraklarına bıraktığı günlerde, doğal güzelliği korunmuş ender alanlardan biri olan İğneada`da           3. nükleer santral kuracağını açıklamıştır. Alınan duyumlar, AKP Hükümeti`nin 6 nükleer santral yapmak için çalışmalar başlattığı yöndedir.


Nükleer enerji santrallerini başımıza musallat etmeye hazırlananlar ve  işbirlikçileri;

Diyorlar ki: Enerji ihtiyacımız var.

Soruyoruz: Enerji ihtiyacını yaratan siz değil misiniz? Sizin politikalarınız ve sürekli büyümek zorunda olan enerjiye aç kapitalist sisteminiz değil midir? Kurulması öngörülen nükleer santralin Türkiye`nin enerji ihtiyacını çözeceği de bir çarpıtmadır. Türkiye‘nin kurulu gücü 49.000 MW, tüketim miktarı 210 Milyar kwh iken ve bugün başlansa nükleer santral 10 yıl sonra hizmete alınabilecekken, yapılacak nükleer santralin toplam gücü 4800 MW ve  10 yıl sonra ülkenin kurulu gücünün sadece % 5‘si kadar olacakken, nükleer enerji santralleri enerji sorununu nasıl çözebilir?

Onlar diyorlar ki: Nükleer Enerji Santralleri güvenlidir.

Soruyoruz: Nükleer felaket yaratan Çernobil`e de, Fukişima`ya da güvenen siz değil miydiniz? Nükleer santrallerde bu güne kadar son anda önlenen yüzlerce kaza, 6000`in üzerinde riskli olay  yaşanmamış mıdır? Herhangi bir savaşın ilk hedefi nükleer santraller olmayacak mıdır?


Onlar diyorlar ki: Nükleer Enerji Santralleri ucuz elektrik üretir.
Soruyoruz: Diğer kaynaklardan 4-6 cent arasında ürettiğiniz elektriği nükleer enerji  santrallerinden 12,5 cent alma garantisi veren siz değil misiniz? Nükleer santrallerdeki olası kazanın tüm maliyetini üstlenen devlet yani vatandaşın vergileri değil midir? Madem ki nükleer ucuz neden pahalıya satın alıyorsunuz?

Onlar diyorlar ki: Nükleer Enerji Santralleri temiz enerji üretir.
Soruyoruz: Dünyada bir tane bile resmi izin almış nükleer atık deposu var mıdır? Binlerce yıl sonra bile torunlarımız bugünkü nükleer atıklarımızla ve onların riskleriyle birlikte yaşamak zorunda kalmayacaklar mıdır? Hükümetin ülkemizi nükleer atık deposuna çevirme hakkı yoktur.
Onlar diyorlar ki: Bütün gelişmiş ülkelerde nükleer enerji santrali var.

Soruyoruz: Çernobil`den sonra nükleer enerji santrali yapımına girişen gelişmiş ülke var mıdır? Sahip oldukları nükleer santralleri kapatmayı programlarına alan gelişmiş ülkeler değil midir?
•    Japonya da yaşanan Fukuşima Nükleer  Kazası`nın hemen ardından Almanya ve İsviçre 1980 öncesi yapılan Nükleer santralarını durdurduğunu açıkladı. Yeni yatırım yapılması bu ülkelerde son  kazadan önce yasaklanmıştı.
•    Çin hükümeti yani santralarının onayını durdurdu.
•     Avusturya hükümeti yapımı 1979 yılında biten tek nükleer santralinihalk oylaması sonuçu açmama kararı aldı.
•    İtalya Çernobil kazasının ardından ülkesindeki tüm nükleer santrallerini kapattı ve yenisini yapmadı.
•    Danimarka 1970 lerde nükleer santral kurmama kararı aldı.


Diyorlar ki: En iyisini biz yapacağız.
Biz diyoruz ki:

En iyi diye bir şey yoktur.

Yapılan her şeyin mutlaka bir kusuru olacaktır.

İşte bu görünmez kusur,
en olmadık zamanda,
en olmadık biçimde,
en olağanüstü koşullarda,
en sıradan insan hatalarıyla birleşip
geri dönüşü olmayan nükleer felaketi başlatacaktır.
Nükleer enerji üretiminde
 kaza riski, hiçbir zaman sıfır olmayacaktır.
Anlaşılması gereken,
nükleer tesislerdeki hataların
yaşamı tehdit eder duruma gelmesinin,
bir kez daha önleneceği garantisinin olmamasıdır.
Türkiye‘nin mevcut enerji kaynakları doğru değerlendirilemediği için, enerji talep projeksiyonları fosil kaynakları yakıtları ve nükleeri besleyen ön tercihlere sahip olduğu için, enerjiyi oburca tüketirken, enerjinin etkin ve verimli kullanımı politikaları geliştirilemediği için nükleere mecbur gibi gösterilen ülkemizin temiz enerji kaynakları tercih  edilmediği için hükümet yanlış yoldadır. Türkiye nükleer ve fosil olmayan kaynaklarla enerjisini sağlayabilecek bir ülkedir.  
Biz Bursa NKP – Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri olarak AKP Hükümetini ve onun işbirlikçilerini uyarıyoruz. Ülkemizin sağlıklı geleceği için nükleer santrallerden derhal vazgeçin.

 

Bursa NKP – Nükleer Karşıtı Platform                 

21 Nisan 2011


Çok Okunanlar


YÜKSEK GERİLİM TESISLERINDE İŞLETME SORUMLULUĞU PRATİK UYGULAMALARI VE MANEVRALER EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

YÜKSEK GERİLİM TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU MİSEM EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 1550


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.