MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI

5 Haziran Dünya Çevre günü nedeniyle ilimizde tesis edilen ve tesis edilmesi planlanan
Termik Santralların Doğaya verecekleri zararlar hakkında basın açıklamasıdır,

Basına ve Kamuoyuna;

Dünya ülkeleri fosil yakıtların atmosfere saldığı sera gazları nedeniyle , fosil yakıtlı Elektrik üretim Santrallarını kontrollü olarak tesis etmektedirler. En azından tesis edecekleri bölgelerin yer seçimine dikkat etmektedirler. Ancak ,ülkemizde  akıl almaz ölçüde ve rastgele yerlere Termik Santrallar yapılmaya devam edilmektedir. Enerji üretim piyasası adeta özel sektörün insafına terk edilmiştir.Hiçbir yasa ve yönetmelik onları durduramıyor.Yasaların etrafından dolanılıyor, yönetmelikler geçici olarak askıya alınıyor.

Bunların en son ve canlı örneği OMV firması tarafından Terme-Akçay mevkiinde yapımı devam  eden 900 MW lık Doğalgaz Çevrim Santralıdır.

OMV firması bir Avusturya firmasıdır. Terme-Akçay mevkiindeki 44,4 Hektarlık araziyi fabrika yapacağız diyerek köylüden satın almışlardır. Bu araziye kirli yatırımın yapılmasına oldukça maceralı  başlamışlardır.

  • 06.01.2009 tarihinde , OMV ‘ nin satın aldığı arazinin Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı yapılabilmesi için imar planında yapılacak değişiklikte "kamu yararı" gerekçesi gösterilmesi amacı ile, Samsun Valiliğince bir inceleme komisyonu kurulmuştur. Bu kirli yatırımın  Terme Akçay mevkiinde yapılması için  oluşturulan komisyon üç günde karar vermiştir.

Bölgenin, Coğrafi ve Atmosferik koşulları, Karadeniz suyunun avantajları, Lojistik yapısı, Doğalgaz bağlantısı, Toprak yapısı ile ülkenin enerji politikaları yönünden incelemesini bitirmiş ve "Kamu Yararı" olduğuna kanaat getirmiştir.

Komisyon raporundan anlaşıldığı kadarı ile Samsun Valiliğine bağlı tüm kamu kuruluşları bölgenin tarım dışı kullanılmasında sakınca olmadığına süratle karar vermişlerdir.  Tarım İl Müdürlüğü, 44,4 Hektarlık arazinin 34,5 Hektarlık kısmının tarım dışı kullanılmasını uygun bulmamıştır. 9,9 hektarlık kısmının ise gerekli önlemlerin alınması şartı ile tarım dışı kullanılmasını uygun görmüştür.

  • 27.01.2009 tarihinde toplanan Samsun İl Toprak Koruma Kurulu , Terme-Akçay mevkiinde 44,4 Hektarlık arazinin tarım dışı kullanılıp kullanılamayacağını görüşür.. Vilayet binasındaki toplantıda kurul üyelerinden ZMO, TEMA ve OMÜ temsilcileri  toprakların ve çevrenin kirleneceği gerekçesi ile talep hakkında "RED" oyu verir. Diğer üyeler çekimser kalır.

Üç gün sonra;

  • 30.01.2009 tarihinde İl Toprak Koruma Kurulu yeniden toplanır. Arazinin yerinde incelenmesine karar verilir. Ancak kurul üyelerinin görüşü yine değişmez.
  • 05.02.2009 tarihinde tekrar toplanan kurul ZMO ve TEMA temsilcilerinin "RED" oyuna karşılık , OMÜ temsilcisinin  görüşünü  değiştirerek    diğer üyelerle birlikte  "EVET" oyu vermesiyle   arazinin tarım dışı kullanılmasının önü  açılır. 

Bütün bu gelişmeler , toprağını  korumaya çalışan kamu görevlilerinin üzerinde  nasıl bir baskı uygulandığının göstergesidir. Acımasız sermaye , rant uğruna bölgeyi katletmeye karar vermiştir. Bunun için de yerli işbirlikçilerini de kullanmaktan geri durmamıştır.

  • 09.06.2010 tarihinde ZMO, Toprak Koruma Kurulunun toprağı koruyamayan kararını iptal ettirmek üzere Samsun2. İdare Mahkemesinde dava açmıştır.  Ancak, mahkeme yapılan işlemlerde mevzuata aykırılık bulunmadığı gerekçesi ile yürütmeyi durdurma talebini reddetmiştir. 
  • 22.03.2011 tarihinde Danıştay 8. Dairesi, ZMO nın temyiz istemini haklı bulmuştur. Samsun 2. İdare mahkemesinin 44,4 hektarlık arazide keşif ve bilirkişi incelemesi dahi yaptırmaması, Danıştay kararına gerekçe olmuştur.

Samsun Çevre Birlikteliği olarak , Bölgemizde yapılan ve yapılacak bütün kirli yatırımlar için halkın bilgilenmesi ve bilinçlenmesine çalıştık. Her türlü yasal zeminde mücadele yürüttük. Baskı sonucu hazırlanan sipariş raporlarla yasa ve yönetmelikler yok sayılarak bu kirli yatırımları bölgemize yapan ve yaptıranlar hakkında yasal mücadelemiz bundan böyle de  devam edecektir.

Samsun Çevre Birlikteliği, yetkilileri göreve davet ediyor. Toprağımızı korumak  için başka ne yapmamızı istiyorlar. Toprak bizim velinimetimizdir. Topraktan vazgeçecek kadar çılgın değiliz. Bu nasıl kamu yararıdır?

Karadenizi adeta enerji çöplüğüne dönüştüren siyasi iktidarı sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Baskılara boyun eğen bazı bürokratlar siyasilerin yedeği gibi davranmaktadırlar. Bu verimli topraklarda organik tarım yapılmasını teşvik edeceklerine, tarımın tamamen bitmesine göz yummaktadırlar.

Zorlamayla bir takım mevzuatı yerine getirmiş gibi yapan OMV‘ nin bu santralı meşru değildir.

Bölge halkı böylesine kirli bir yatırımı istememektedir.Siyasi iktidar halkın geleceğini ve sağlığını dikkate alarak, bu kirli yatırıma dur demelidir.


Samsun Çevre Birlikteliği                                                                             05.06.2011

 ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 828


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.