MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO 57 YAŞINDA


BASIN AÇIKLAMASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI
EMO 57 YAŞINDA

"Bugün yarına, dünle beslenerek yol alır"

İlk Genel Kurulu‘nu 26 Aralık 1954 tarihinde gerçekleştiren Elektrik Mühendisleri Odası, kuruluşunun 57. yılını mesleki ve toplumsal mücadelesini sürdürme kararlılığı içinde kutluyor. Mühendislik mesleğinin gelişimi ve bilimin kamu yararına kullanılmasında öncülük yapan EMO, önümüzdeki yıllarda da TMMOB ve bağlı odaları ile birlikte toplumsal muhalefetin odağında yer alarak, onurlu yürüyüşüne ve dik duruşuna devam edecektir.

Odamız 45.000‘i aşan üyesi, 14 şubesi, 112 il ve ilçe temsilciliği, 170 işyeri temsilciliği, yüzlerce bilimsel yayını ve 250 çalışanı ile ülkenin her yerinde 1954‘den beri emek, demokrasi ve mesleki mücadelesini sürdürmektedir. EMO Samsun Şubesi de 1973 yılından beri kurumsal yapı içerisinde varlığı geliştirerek sürdürmüş ve bu gün Ordu, Amasya, Çorum, Sinop ve Samsun İllerinde yaklışk 800 üyesi ile bu mücadelenin ön saflarında yer almaktadır.

Mesleğimizin sorunlarını ülkemizin sorunlarından ayrı görmeyen bir yerde duruyoruz. Son dönemde çıkardığı kanun hükmündeki kararnamelerle AKP, TMMOB ve Odaları da üniversite, yargı, medya, sendika vb. kurumlara yönelik müdahalelerinde gösterdiği gibi sahibinin sesi olacak bürokratik yapılara dönüştürmek istiyor. Yeni kurulacak bakanlık yapılanmaları ile odaların idari, mali ve örgütsel yapısını kendi istedikleri biçimde düzenlemek istiyorlar.

Yağma yok!

TMMOB‘nin susturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. 1954‘den bu yana devam eden kurumsal kimliğimizin temel özelliğini oluşturan bağımsız, demokratik ve özerk yapımızı bozdurmayacağız. 12 Martların, 12 Eylüllerin karanlığını yırtarak çıkanların yarattıkları geleneklerin izi ile yürümeye devam edeceğiz.

Mesleki alanlarımıza yöneltilen küresel kapitalist saldırı karşısında EMO olarak mesleki haklarımızı korumak için hukuki alanlar başta olmak üzere her türlü platformda gereken mücadeleyi yürüteceğiz.

Enerji, iletişim ve bilişim alanlarında kamu yararını temel alarak mesleki, sosyal ve politik yaklaşımımızı sürdüreceğiz.

Tüm bu gelişmeler ışığında, TMMOB ve EMO, ülkesinin ve mesleğinin sorunlarını birbirinden ayırmadan emek, demokrasi ve barış kavramlarını bir dayanışma örgüsü içinde diğer toplumsal muhalefet örgütleriyle birlikte savunmaya devam edecektir. Kürt Sorunu‘nda adil ve demokratik bir çözüm için halkların kardeşliği temelinde birlikte yaşam ilkesinden vazgeçmeyecektir.

Kimin hangi gerekçeyle ne zaman tutuklanacağı ve ne kadar süreyle tutuklu kalacağının bilinmediği garip bir tarihsel süreçten geçiyoruz. Giderek daha organize bir denetim ve baskı tekniği ile şekillenen bu süreç bizlere "ileri demokrasi" olarak dayatılıyor.

Parasız eğitim isteyen öğrencilerin cezaevinde tutuldukları, yaşadıkları yörede HES istemediklerini dile getirenlere gaz bombaları ile ölümün reva görüldüğü, ucube denilerek heykellerin yıkıldığı, İnternet yasakları ile toplumun tek tipleştirilmeye çalışıldığı, şifrelenen sınavlar ile gençliğin geleceği ile oynandığı, TEKEL işçilerinin güvencesizliğe, sağlık emekçilerinin taşeronlaşmaya mahkum edildiği bir süreçten geçiyoruz.

Bu egemenlerin dünyası için tarif edilen "istikrar, kar ve tüketim" onların olsun. Biz eşit ve özgür bir ülkede barış ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Yüzümüzü topraklarımıza, madenlerimize, fabrikalarımıza, santrallarımıza, yani ortak yaşamın olduğu her yere çevirmeyi sürdüreceğiz.

Odamızın geçmiş birikim ve deneyimleri ışığında özelleştirme ve yolsuzluklara karşı mücadeleyi daha güçlü sürdürmeye çalışacağız.

Bugüne kadarki deneyim ve birikiminin ışığında, özellikle 70‘lerden beri yarattığı değerler ve mesleki demokratik kitle örgütü olmanın sorumluluğu ile hareket eden EMO ve birimleri, örgütlü üyeleri ve kadroları ile birlikte, önümüzdeki yıllarda da meslek ve meslektaş sorunlarının halkın sorunlarından ayrı tutulmayacağını bilerek çalışmalarını yürütecektir. Kuruluşunun 57. yılında EMO, özgür ve demokratik bir Türkiye özlemiyle, emekten ve halktan yana mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.

Karanlık zamanlarda
şarkıda söylenecek mi?
Elbette, şarkıda söylenecek,
karanlık zamanları anlatan.
Brecht

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
SAMSUN ŞUBESİ
                                                                                               27.12.2011ELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 689


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.