MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BUGÜN GAZETESİNİN TMMOB HAKKINDA YAPTIĞI YALAN VE GERÇEK DIŞI HABERLERE KARŞI İKK BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli basın mensupları Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Anayasa‘nın 135. maddesinde tanımlanan, 6235 sayılı Yasayla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek örgütüdür. Bir yandan üyelerinin hak ve çıkarlarını korur, bir yandan da meslek alanları ile ilgili ülke gerçeklerini, sorunlarını, çözümlerini kamuoyu ile paylaşır.

TMMOB meslek alanlarıyla ilgili gelişmelerin ve politikaların sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel boyutlarını derinlemesine kavrar, yorumlar ve toplumu bilgilendirir. İnsana karşı yanlış yapan merkezi ve yerel iktidarı uyarır. "Kral çıplak" demekten hiç çekinmez. Kimseye diz çökmez, boyun eğmez.

Mesleki demokratik kitle örgütüdür. Demokrat ve yurtsever karakterdedir. Emekten ve halktan yanadır. Anti-emperyalisttir, Yeni Dünya Düzeni teorilerinin, ırkçılığın ve gericiliğin karşısındadır. Siyasetin dar anlamını aşar, yaşamın her olayını siyasetle ilişkili görür. Barıştan yanadır. İnsan hakları ihlallerine karşıdır, insanlık onurunun korunmasından yanadır. Örgütsel bağımsızlığını her koşulda korur.

7 Mayıs 2012 tarihli Bugün gazetesinde "Odalara da Reform Şart" başlığı, yine gazetenin bugun.com.tr internet sitesinde "Meslek Odalarında Denetimsiz Saltanat" başlığı ile Birliğimizi ve bağlı odalarımızı gerçek dışı mesnetsiz şekilde suçlayan ve yalanla dolu bir haber yayımlanmıştır. Gazete 8 Mayıs 2012 tarihli nüshasında da benzer içerikli yayınını sürdürmüştür.

Bergama‘daki altın arama ve çıkarma faaliyetleri nedeniyle davalık olduğumuz Koza Grubunun sahibi olduğu Bugün gazetesinde bu tür haberlerin yayınlanması bizim açımızdan çok da şaşırtıcı olmamıştır.

Bugün Gazetesinde çıkan yazılar bireysel ve tesadüfi değildir. AKP‘nin son dönemde hızlandırdığı alanımıza ilişkin yok etme, sindirme- işlevsizleştirme operasyonunun bir parçasıdır.

Anayasaya bağlı olarak yasa ile kurulmuş olan TMMOB nin içinde yer almayan ve kendilerini TMMOB ye alternatif olarak gören ancak bir türlü istedikleri yapılanmayı sağlayamayan kuruluşların temsilcileri ile yaptıkları yanlışlar karşısında TMMOB yi bulan, TMMOB üyesi odaların bilimsel temellere dayanan ve doğru olanı yapılmasını sağlayan denetimlerinden rahatsız olan kişi ve kuruluşlardan elde edilen ve gerçeği yansıtmayan, bilgileri karalama kampanyasında kullanmaktadırlar.

Bugün Gazetesi‘nin sahibi, Koza Davetiye işi ile başlayıp, Eti-Gümüş ihalesine giren, ardından Bergama Altın Madenlerini Normandy Madencilik‘ten devralan kişidir. Yani kağıtla başlayıp, gümüş ve 50 milyon dolarla 820 milyon dolarlık altın madeni sahibi olmuştur.

Bergama Altın Madeninde yabancı şirketlerin aşamadığı sorunları 6 ayda nasıl aştınız sorusuna, verdiği yanıtta  "Yabancılar ilk geldiğinde bölge insanlarını incitmişler, Afrika gibi görmüşler. Ben onlara gerçeği anlattım. Bu orada yaratılan direnişi kırdı" (Vatan Gazetesi 28 Mayıs 2007) diyebilmektedir. Oysa satın aldığı gazete ve televizyonlar aracılığıyla Bergama‘da hukuk mücadelesi verenler ve çevreciler deyim yerindeyse "linç" edildi. Yerli bir şirketin altın madenini işlettiğine inandırılan halk, Koza Altın İşletmeleri A.Ş‘nin % 60 oranındaki ortağının Amerikan sermayeli olduğunu Çevre ve Orman Bakanlığı‘nın soru önergesine verdiği yanıtla öğrenebilmiştir.

TMMOB ve Odaların, Bergama-Ovacık altın madeninin işletilmesine ilişkin ürettiği bilimsel raporlar, açmış olduğu davalar nedeniyle Koza Altın İşletmeleri Anonim Şirketi rahatsız olmaktadır. Yöre halkının direnişini kırmakla övünen grup, anlaşılan odur ki, TMMOB‘yi de "reform" yoluyla etkisiz bırakmak istemektedir. Daha önce de gerek web sitelerinde gerekse Bugün gazetesinde, televizyonlarında TMMOB ve başkanına ağır ithamlar yöneltmişlerdir. Arkasından TMMOB‘ye ticari itibarlarını sarstığı iddiasıyla tazminat davası açmışlardır. Gerek TMMOB gerekse Odalarımıza karşı açılan tazminat davalarını mahkemeler reddetmiştir.

Bugün gazetesinin yaptığı yayıncılık, Birliğimizi ve bağlı odalarımızı işlevsizleştirmek, yeniden şekillendirmek ve yandaş meslek örgütü yapmak için yürütülen politikaların bir uygulamasıdır. Örgütümüzü teslim alma yolunda kullanılan "maşa"ların çaresizlik içerisinde geldiği son noktadır.

TMMOB olarak bu kampanyayı yürütenler hakkında Basın Konseyine gerekli başvurular yapılacak ve hukuk alanında da işlemler başlatılacaktır.

TMMOB bu ülkenin mühendis ve mimarlarının örgütüdür. Uluslararası sermaye ve işbirlikçi sermaye ortaklarının "sermayelerine sermaye katmak için" ulusal kaynakları sınırsızca kullanmalarına aracı olmayacaktır.

Bu tür yalanlar ve provokasyonlar bizi yolumuzdan döndürmeye ve bu ilkelerimizden taviz verdirmeye yetmeyecektir. 10/05/2012

Tarık TARHAN
TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu SekreteriELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 805


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.