MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 SAMSUN ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AMASYA   ÇORUM   ORDU   SAMSUN   SİNOP 
 

 
SMM YÖNETMELİĞİ
 
MİSEM ONLİNE BAŞVURU
 
TOPRAKLAMA TEST ÇALIŞMALARI BAŞVURU FORMU
 
13. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
12. DÖNEM ÇALIŞMA RAPORU
 
RÜGES'09 BİLDİRİLER KİTABI
 
MART 2009 ÇEVRE BİRLİKTELİĞİ EKİ
 
SAMSUN KENT SEMPOZYUMU '08 BİLDİRİLER KİTABI
 
ORTA KARADENİZ BÖLGESİ ENERJİ FORUMU
 
ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ DERGİSİ
 
MOBİL KAPAK
 
ÇALIŞMA RAPORU
 

EMO Samsun Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 15.3

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

19 EYLÜL MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜ


BASIN AÇIKLAMASI

BASINA VE KAMUOYUNA

19 EYLÜL MÜHENDİS,MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI DAYANIŞMA GÜNÜNDE, TMMOB BİR KEZ DAHA SÖZÜNÜ ÖRGÜTLÜ GÜCÜ İLE SÖYLÜYOR

19 Eylül,  34 yıl önce sevgili Başkanımız Teoman ÖZTÜRK` ün TMMOB adına yaptığı çağrı ile sokakları dolduran mühendis mimar ve şehir plancıları ekonomik ve demokratik talepler ile bir günlük iş bırakma eyleminin yıl dönümüdür.  İşsizliğin, yoksulluğun, baskıların ve zorbalığın kol gezdiği ülke koşullarında kendi sorunlarını halkın sorunlarından mühendis mimar ve şehir plancılarının özgürlük, eşitlik, demokrasi, bağımsızlık, barış ve adalet mücadelesinin adıdır. 19 Eylül 1979 tarihinde olduğu gibi bu günde mühendis mimar ve şehir plancıları aynı anlayış doğrultusunda halkı ile omuz omuza Gezi sürecinde mütevazi yerini almıştır ve almaya da devam edecektir.

Ülkemiz çok önemli bir süreçten geçmektedir.  Gezi parkının yağmalanmasına gösterilen meşru ve demokratik tepki ile başlayan halk direnişi ülkenin dört bir yanını sarıp sarmalamış ve yeni bir dönemin kapısı aralanmıştır.  Halk kendi kaderine el koymuş ve artık yeter demiştir. Baskı ve sömürü politikalarının uygulayıcıları tarihsel rolleri gereği sokakları özgürleştiren halk direnişine acımasızca saldırmaktadır. Halk direnişi karşısında ortaya çıkan talepleri karşılamak yerine bunları şiddetle bastırmayı tercih edenler geleceğe açılan en güzel ve temiz sayfa olan gençlerimiz katletmişlerdir. Gençlerimizi katledenlerin cezalandırılması ve hesap sorulması hepimizin boyun borcudur.

19 Eylül dayanışma günümüzde bir kez daha söylüyoruz:

"TMMOB Örgütüne, Mesleğine, Halkına, Ülkesine Sahip Çıkıyor!"

TMMOB özellikle son yıllarda iktidarın sürekli hale getirdiği yasal ve fiili saldırıların hedefi durumunda olup, iktidar tarafından teslim alınmaya ve yetkisizleştirilmeye çalışılmaktadır. Üyelerimiz, yöneticilerimiz gözaltına alınmış, arkadaşlarımız üzerinden sanal bir örgüt oluşturulmaya çalışılarak topluma büyük bir göz dağı verilmeye çalışılmıştır. " Örgüt Arama TMMOB burada" diyen mühendis mimar ve şehir plancıları omuz omuza bu saldırıyı püskürtmüştür. Ancak iktidar TBMM sayısal gücünü kullanarak Gezi eylemlerinin intikamı için torba yasa operasyonu ile TMMOB ye bağlı odaların kamusal denetim yetkilerini tırpanlamıştır.

TMMOB ye yönelik gelişen saldırılar ile kentlerimize ve doğamıza karşı gelişen yağma süreci  eş zamanlı olarak ilerlemektedir. Kentsel dönüşüm adı altında hız kazanan bu yağma ve talan süreci doğamızı ve yaşam alanlarımızı yok etmekte, parklarımız, yaşamın önemli unsuru olan kıyılarımız, tarım arazilerimiz, ormanlarımız, derelerimiz metalaştırılarak piyasaya sunulmaktadır. Kamusal-toplum yararı anlayışı idari yapıdan, uygulama alanlarına kadar tüm süreçler içinden tasfiye edilmektedir. Yasalar ve yönetmelikler ile piyasacılığın önündeki tüm pürüzler ortadan kaldırılmaktadır. Mühendis mimar ve şehir plancılığı mesleği bu anlayış doğrultusunda yeniden dizayn edilmektedir.

TMMOB meslek alanlarımızda yaşanan tahribata, meslektaşlarımızın sorunlarına ve ülkemizin temel meselelerine karşı sözlü eylemini büyütecektir. TMMOB Suriye`nin işgaline; emperyalist savaş ve sömürü politikalarına, ülkemizin meselelerinin demokratik yollarla çözümüne, barış ve kardeşlik içerisinde bir arada yaşamaya engel olan yaklaşımlara karşı ülkede ve bölgede barışı savunmaya devam edecektir. İktidarın neoriberal sömürü politikaları içerisinde yok etmeye çalıştığı meslek disiplinlerimizi ve etkisiz-yetkisiz hale getirmeye çalıştığı örgütümüzü savunmaya devam edecektir. 

Çünkü TMMOB ve bağlı meslek disiplinlerinin tasfiye edilmesi demek, kentlerimizin ve doğal varlıklarımızın rahatça yağmalanması, dizginsiz bir sömürü düzeni tahsis edilmesi demektir.  

TMMOB nin gezi sürecinden çıkardığı sonuç, daha fazla örgütlenme ve daha fazla mücadeledir. TMMOB mücadele geleneğine, mesleğine, örgütüne, halkına ve ülkesine duyduğu sorumluluk gereği durduğu noktadan geri adım atmayacak ve mücadelesini güçlendirerek sürdürecektir. Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları ve örgütümüz TMMOB her daim halkı ile omuz omuzadır.

19 Eylül TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü kentlerimizi, doğamızı, yaşam alanlarımızı yok edenlere, mesleğimize, örgütümüze ve halkımıza saldıranlara karşı duranların günüdür.

Selam olsun 19 Eylül`ü yaratanlara, selam olsun halkı ile omuz omuza olanlara!

19.09.2013 

Tarık TARHAN

TMMOB Samsun İl Koordinasyon Kurulu SekreteriELEKTRİK FATURALARI NEDEN, NASIL ZAMLANDI?

12.02.2015
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 753


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.