MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 20

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ELEKTRONİK İLE ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSLERİNİN ASANSÖR ALANINDAKİ MAĞDURİYETİNE SON VERİLDİ


HABER


 
Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği`nin yetkili servis ile ilgili 13. Maddesi’nde “Servis teknik sorumlusunun, makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olması gerekir” koşulu getirildi. Böylece elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin asansör işletme ve bakımındaki yetkileri mevzuat üzerinde de tanımlanmış oldu.
 

Elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin asansör iş alanlarında yıllardır yaşadığı mağduriyete karşı Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından hukuki zeminler de dahil olmak üzere yürütülen mücadele sonuçlarını veriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından daha önce 24 Haziran 2015`te çıkartılan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği`nin yetkili servis ve servis teknik sorumlusu tanımlamalarında, "makina veya elektrik veya elektrik-elektronik veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olma" düzenlemesi yapılmış, elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin bu alandaki yetkisi yok sayılmıştı. Danıştay`ın "bakım ve kontrollerde elektrik/elektronik ve makina mühendislerinin istihdamına" ilişkin kararına da aykırı olan bu düzenlemeye karşı EMO tarafından dava açılmıştı.

EMO, Asansör Periyodik Kontrollerini Gerçekleştirecek Muayene Personellerinin Belgelendirilmesine Dair Tebliğ nedeniyle meslektaşlarımızın aynı şekilde yaşadığı hak kaybına karşı da 2017 yılında bakanlık ile görüşmeler yaparak, elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin bu alandaki faaliyetlerine açıklık getirmişti.

Bunun ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nca 4 Mayıs 2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanan "Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği"nde, A tipi muayene kuruluşlarının teknik yöneticisi ile muayene elemanlarının "makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinde yükseköğrenimini tamamlamış olması" koşulu getirildi.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`nın hazırladığı Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği de 6 Nisan 2019 tarih ve 30737 sayılı Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin yetkili servis ile ilgili şartlara yönelik 13. Maddesi`nde "Servis teknik sorumlusunun, makina veya elektrik veya elektronik veya elektrik-elektronik veya elektronik ve haberleşme veya mekatronik alanlarında mühendislik/teknoloji fakültelerinin birinden mezun olması gerekir" koşulu öngörüldü.

Böylece elektronik ile elektronik ve haberleşme mühendislerinin asansör işletme, bakım ve kontrolündeki yetkileri mevzuat üzerinde de tanımlanmış oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 6 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete`de yayınlanan Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği`ne aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

 

 

 

Bağlantılar

www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/04/20190406-1.htm
 


TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


GELENEKSEL RAMAZAN BAYRAMI BAYRAMLAŞMA MERASİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

19 MAYIS ÇELENK SUNMA TÖRENİNE KATILIM SAĞLANDI

TAT, `HAYAT DURDUR, FATURALAR DURMADI!` (ANTALYA VATAN - 04.05.2020)

Okunma Sayısı: 65


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.