MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMO: ACİL DEMOKRASİ VE BARIŞ İSTİYORUZ!


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO Yönetim Kurulu, EMO Diyarbakır Şubesi ile yaptığı ortak açıklamada, ülkemizin acilen demokrasiye ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, OHAL’in kaldırılmasını, FETÖ ve benzeri dini kullanan tarikatların devlet içerisindeki nüvelerinin temizlenmesini, liyakatın esas alınmasını, bağımsız yargı sistemi kurulmasını ve insan hakkı ihlallerine son verilmesini istedi. Ülkemizin Ortadoğu’da sürdürülen kirli oyunların parçası olmaması gerektiğini belirten EMO, “Emperyalistlerin ve mevcut iktidarın görmesi gereken en önemli gerçek; ılımlı ya da radikal hiçbir şekilde dini temelli bir örgütlenme ile bu topraklara barış gelmeyeceğidir” uyarısında bulundu.
 

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI VE EMO DİYARBAKIR ŞUBESİ ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

 
ACİL DEMOKRASİ VE BARIŞ İSTİYORUZ!

 

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu olarak, bugün burada Diyarbakır Şubemiz ile birlikte bulunmamızın özel bir önemi var. Bir yandan ülkemizin içinde bulunduğu bölge; savaş cenderesi içinde ağır sorunlarla boğuşmakta; diğer yandan içeride FETÖ ile mücadele adı altında muhalif tüm kesimlere yönelik ağır saldırılar gerçekleştirilmektedir.

Milli irade diye diye deyim yerindeyse kafamızda taş yaranlar, şimdi milli iradeyi rafa kaldırdılar. Kayyumlar atayarak, toplantı ve gösterileri yasaklayarak, olur olmaz her konuda KHK`ler çıkarıp Meclis`i devre dışı bırakarak, OHAL yoluyla tek adam sistemini dayatıyorlar.

Milli iradenin özgürce belirlenmesi önünde seçim sistemi, yasalar ve ekonomik baskılar yoluyla her türlü engeli oluşturan iktidar; bağımsız basın kuruluşlarını susturup havuz medyasının borazanlığını kullanarak, çarpık bir milli irade inşa etmeye çabalamaktadır.

Toplumun demokratik bir nitelik kazanabilmesinde en önemli unsurlardan düşünce ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olan basın özgürlüğüne, iktidar tarafından pranga vurulmaktadır. Bölgede yaşanan hak ihlallerini gün ışığına çıkaran ve halka gerçekleri anlatan özgür basın kuruluşlarının tamamı yasaklı hale getirilmiştir. Halkı bilgilendirme görevini yerine getiren yerel basını kapatma kararı; temel özgürlükler kapsamındaki basın özgürlüğünün ve halkın bilgi edinme hakkının gaspı olarak değerlendiriyoruz.

Bugüne kadar emekten, barıştan ve halktan yana yayın yapan televizyon kanalları ve radyolar son çıkarılan 668 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında iktidarın emek düşmanı saldırılarına maruz kalarak kapatılmalarına karar verilmiştir. Bu kanallar içinde yer alan Kürtçe çocuk kanalı Zarok TV "milli güvenliği tehdit edici" olarak nitelendirilmiştir. Hükümetin kültürel düzeyde de yürüttüğü baskı ortamını çocuklarımıza kadar ulaştırmış olmasını ibretle ve endişe ile izliyoruz. İktidarın bu faaliyetlerini demokratik hakların tümünü gasp etme politikası olarak değerlendiriyoruz. Bölgede denetimsiz bir güç haline gelen uygulamaların; emekçiler, yerel yönetimler, demokratik kitle örgütleri ve basın üzerindeki baskıların hiçbir meşru dayanağı yoktur.

OHAL artık FETÖ ile mücadele etme temelinden çıkmış, tek adamlığa giden yolun kar küreyicisi yapılmıştır. İktidarın OHAL baskısı altında sözde bir milli irade yaratarak sandığa gitmesine izin verilemez.

Ülkemizin acilen demokrasiye ihtiyacı vardır. Bunun için OHAL kaldırılmalı, FETÖ ve benzeri dini kullanan tarikatların devlet içerisindeki nüveleri temizlenmeli, liyakat esas alınmalı, bağımsız yargı sistemi kurulmalı, insan hakkı ihlallerine son verilmelidir.

"Hala FETÖ tehdidi sürüyor" açıklamalarıyla korku ortamı yaratılarak sürdürülmek istenen OHAL`e iktidarın neden gereksinim duyduğu açıktır. İçinde bulunulan ekonomik kriz ve Ortadoğu`daki savaş tehdidi karşısında otoriter bir yönetimle iktidarını korumaya çalışmaktadır.

Ortadoğu`da yaşanan savaş yalnızca bugün gelinen aşama ile sınırlı değerlendirilemez. Emperyalistlerin Ortadoğu`da yürüttüğü dinci yapılanma devasa boyutlara ulaşmış, bu yapılanmanın terör boyutuyla neredeyse tüm dünyaya yaydığı vahşet, insanlığı 3. Dünya Savaşı eşiğine getirmiştir.

Şimdi bu IŞID ya da DAEŞ denilen vahşi örgütlenmeye karşı mücadele verilmeye çalışılmakta, bu mücadelenin altında ise paylaşım savaşları sürdürülmektedir. Hemen yanı başımızda Irak`ta ve Suriye`de yaşanan vahşetin bir parçası konumuna gelmiş olmaktan derin üzüntü duyuyoruz. Kürt sorununda çözüm sürecinden sürekli canlarını yitiren bir ülke haline yeniden döndürülen ülkemiz, emperyalist paylaşım savaşının kararlarına kendini bırakmış sürüklenmektedir.

Musul`dan Kerkük`e kadar hak iddia eden, "barış" ilkesi yerine büyük Osmanlı hayaliyle Arap dünyasının hamiliğine soyunan, sünni bir ümmet anlayışını dayatan iktidar, dış politikada yapayalnız kalmıştır. İktidar bindiği atı değiştirerek, Rusya başta olmak üzere dış politikada kendisine yeni bir mevzi arayışına girmiştir. Bu mevzi arayışında da sürekli yalpalamaktadır.

İktidarın mezhepçi ve bölge gerçeklerini yok sayan tavırları nedeniyle Türkiye Musul sürecinden dışlanmıştır. Hiçbir ülkenin bir başka ülkenin topraklarında savaşa dahil olması kabul edilemez. Emperyalistlerin kendi elleriyle yarattıkları IŞID bataklığını bugün kurutmaya çalıştıkları iddiasıyla Ortadoğu`ya girmelerinin meşru bir yanı bulunmamaktadır. Bu çerçevede emperyalistlerin sürdürdüğü bölgeyi şekillendirmeye yönelik kirli oyunların parçası olunmamalıdır. Ancak Türkiye dış politikada Cumhuriyet döneminin "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesiyle hareket ederek, hem ülkemizin haklarını korumak hem de Ortadoğu`da barışın tesis edilmesi için çaba göstermelidir.

Emperyalistlerin ve mevcut iktidarın görmesi gereken en önemli gerçek; ılımlı ya da radikal hiçbir şekilde dini temelli bir örgütlenme ile bu topraklara barış gelmeyeceğidir. Din, mezhep ayrıştırmasıyla varılacak nokta; işte bugün geldiğimiz "kafaların kesildiği, din adına insanların vahşi şekilde öldürüldüğü, insanların yurtlarından sürgün edilip biçare bırakıldığı, sahillere ölü canların vurduğu" katliam dünyasıdır. Bu nedenle laiklik vazgeçilmezdir.

Müslüman ülkeler içerisinde laikliğe sahip tek ülke olan Türkiye`nin Arap dünyasına önderlik etmek yerine sünni ümmetçi anlayış içerisindeki iktidar eliyle laiklikten vazgeçmesinin bedelini ülkemiz de en ağır şekilde ödemektedir. Yaşadığımız 15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimi, dindar ve yandaş diye Fethullahçıların devlet içinde özel olarak yerleştirilmelerinin sonucudur.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak bu ülkede yaşayan tüm insanların doğrudan yaşam koşullarını ilgilendiren bu acil ve yakıcı gündemi dışarıda bırakarak bir değerlendirme yapmamamız mümkün değildir. Demokrasi ve barışın olmadığı bir yerde teknolojik ilerlemelerden ya da gelecekten söz edebilmek çok zor. Elbette meslektaşlarımızın yaşam alanları ve çalışma hayatı da bu olumsuz koşullardan doğrudan etkilenmektedir. İçinde bulunan ekonomik kriz ve savaş ortamının yarattığı kaos, meslektaşlarımızın çalışma alanlarını daraltmakta, mühendisler arasındaki işsizlik de artmaktadır.

Darbe zeminini ortadan kaldırmanın tek yolu gerçek anlamda demokrasiyi işletmekle mümkün olabilir. Ülkemiz içinde ve dışında izlenen politikaların ve uygulamaların hiçbir çözüme katkısı olamayacağı görülmektedir. Tersine toplumdaki kutuplaşmaları derinleştirmektedir. Kürt sorununun çözümü şiddetten uzak, barış içinde bir arada yaşamı savunmaktan geçmektedir. Bu anlayıştan hareketle EMO; demokratik hakların kısıtlanmasını değil genişletilmesini talep etmektedir.

EMO olarak "demokrasi ve barış" isteğimizi Diyarbakır`da yeniden gündeme getirirken, halkların kardeşliği temelinde ve eşit yurttaşlık anlayışı içerisinde kan ve gözyaşının olmadığı bir dünya için mücadeleye devam edeceğimizi beyan ederiz.  

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBE YÖNETİM KURULU

21 Ekim 2016

 

 TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 61


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.