MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİKTE YENİ ZAMLAR YOLDA İDDİASI (DÜNYA)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Enerji Sanayi ve Maden Emekçileri Sendikası (ESM), 1 Ekim itibariyle elektrik fiyatlarındaki yüzde 14.9`luk artıştan sonra yeni zamların da yolda olduğunu savundu. Yapılan açıklamada, `Temmuz 2019`a göre tek terimli alçak gerilim aboneleri için perakende enerji bedelleri yüzde 15-16 oranlarında artırılırken, kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kalemi tüm abone gruplarında yüzde 13.5 zamlanmıştır. Fon ve vergilerin etkisiyle yeni tarife toplamda yüzde 14.9 oranında zam olarak yansıyacaktır` denildi. Son zamla birlikte 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası 163 liraya yükseldi.
 

MEHMET KARA

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK‘e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) ile Elektrik Mühendisleri Odası, elektrik fiyatlarına yapılan son zamlar üzerine ortak bir açıklama yaptılar. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nun (EPDK) açıklamasına göre elektrik fiyatlarına 1 Ekim 2019‘dan geçerli olmak üzere yüzde 14.9 zam yapıldığına işaret edilen açıklamada, "Temmuz 2019‘a göre tek terimli alçak gerilim aboneleri için perakende enerji bedelleri yüzde 1516 oranlarında artırılırken, kayıp ve kaçak, iletim hizmeti ve dağıtım hizmeti bedellerini içeren dağıtım kalemi tüm abone gruplarında yüzde 13.5 zamlanmıştır. Fon ve vergilerin etkisiyle yeni tarife toplamda yüzde 14.9 oranında zam olarak yansıyacaktır" denildi.

4 kişilik ailenin faturası 163 TL

Son zamla birlikte kilovatsaat (kWh) başına elektrik fiyatlarının ticarethanelerde 75.69 kuruşa, aydınlatmada 70.21 kuruşa, tarımsal sulamada 66.61 kuruşa, sanayide 65.69 kuruşa, konutlarda57.28 kuruşa, şehit aileleri ve muharip malul gazilerde 27.47 kuruşa, genel aydınlatmada 50.60 kuruş olarak belirlendiği kaydedildi.

Elektrikte yeni fatura formatı mahkemelik

EPDK‘nin faturalarda dağıtım bedelini ayrı bir kalem olarak göstermemesinin kamuoyundan bazı bilgilerin saklandığı anlamına geldiği iddiasına da yer verilen açıklamada, EMO‘nun EPDK‘nın şeffaflıktan uzak bu kararına karşı yargı yoluna başvuracağı bilgisi paylaşıldı. Açıklamaya göre EMO‘nun yaptığı çalışmalarda 4 kişilik bir ailenin aylık asgari elektrik tüketimi 230 kilovatsaat olarak belirlenirken, son zamla birlikte 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturası da 163 liraya yükseldi.

İki yıllık zam %126‘ya ulaştı

Konut tarifelerinde yılbaşındaki yüzde 10‘luk indirime rağmen yıllık zam oranının yüzde 19.7‘yi bulduğuna işaret edilen açıklamada, elektrik fiyatlarındaki iki yıllık artışın ise yüzde 72.6‘yı bulduğuna dikkat çekildi. EMO‘nun verilerine göre, sanayi elektriğindeki zam oranı ise yıllık yüzde 32.2, iki yıllık yüzde 126 olarak hesaplandı.

Elektrik tarifelerinde yükseliş sürecek

EMO ve ESM ortak açıklamasında EPDK‘nın zammın gerekçesini Elektrik Üretim AŞ‘nin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişime dayandırdığına dikkat çekilirken "Kamu toptan elektrik alım satış şirketi olan TETAŞ‘ın kaldırılması nedeniyle kamunun piyasa fiyatlarını düzenleme işlevi zayıflatılmıştır. Bakanlığın açıkladığı maliyet bazlı enerji politikalarının sonucu olan bu zamların önümüzdeki dönemde de devam etmesi beklenmektedir" denildi.

Kamulaştırma önerisi

1990‘lı yıllardan itibaren yap-işlet ve yap-işlet-devret modeli santrallara verilen satın alma garantileri nedeniyle elektrik fiyatlarının yükseldiğine işaret edilen EMO ve ESM açıklamasında "Halen yeni yatırımlarda da bu garantilerin verilmesi sonucu artan enerji maliyetlerinin yine zam olarak yansıyacağı açıktır" denildi. Temel bir insan hakkı olan enerji hizmetinin ucuz, kesintisiz ve kaliteli bir şekilde kamu tarafından sunulması gerektiği görüşüne yer verilen açıklamada "Bunu sağlamanın tek yolu ise enerji alanının, şirketlerin kâr hırsı ile değil, kamu yararını hedef alan politikalarla yönetilmesidir. Ülkemizin daha büyük açmazlarla karşılaşmaması için özelleştirme uygulamalarına son verilerek, acilen yeniden kamulaştırmalar yapılmalıdır" denildi.

(Dünya; 2.10.2019)TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


19. İLTEK GÜNLERİ`NDE ŞUBEMİZ STANDI AÇILACAK

IŞIK ÜNİVERSİTESİ`NDE `NESNELERİN İNTERNETİ VE OTOMASYONU` SEMİNERİ

ŞUBEMİZDEN İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ`NE ZİYARET

ŞUBEMİZ ESKİ YÖNETİCİLERİNDEN İBRAHİM AKSİN VEFAT ETTI

ADALET NÖBETİ`NDE 700. GÜN

ŞUBEMİZDEN İKİTELLİ OSB`YE ZİYARET

ŞUBE KOORDİNASYON KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

NEWROZ/NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN

Okunma Sayısı: 117


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.