MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ NELER GETİRİYOR? (SİYASİHABER4.ORG)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
İnternet Yaşamdır Platformu’nu oluşturan Alternatif Bilişim Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Linux Kullanıcıları Derneği, Özgür Yazılım Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği Meclis gündeminde olan Sosyal Medya Düzenlemesi’ne ilişkin ortak Ankara Kuğulu Park’ta bir basın açıklaması gerçekleştirdiler.
 

İnternet Yaşamdır Platformu`nu teşkil eden Alternatif Bilişim Derneği, Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Linux Kullanıcıları Derneği, Özgür Yazılım Derneği, Pardus Kullanıcıları Derneği Meclis gündeminde olan Sosyal Medya Düzenlemesi`ne ilişkin Ankara Kuğulu Park`ta bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı gerçekleştiren Faruk Çevik, "Bu yasa kamu yararına aykırı ve yasanın sonuçları yurttaşlar için baskıdan başka bir şey getirmeyecek" dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de açıklamaya katılım sağlayarak destek verdi. İnternet Yaşamdır Platformu, planlanan yeni sosyal medya düzenlemesinin içeriğine dair bilgilendirici bildiriler de dağıttı.

"Büyük bir sansür söz konusu"

Meclis gündeminde yer alan sosyal medya değişikliği teklifinin esas amacının sosyal medyada oluşan muhalefeti susturmak ve sosyal medyayı bitirmek olduğunu belirten İnternet Yaşamdır Platformu, yasa kapsamında erişim engellenmesinin yanı sıra içerik çıkarma uygulamasının da olacağına dikkat çekti. Bu sayede tüm yolsuzluk ve hukuksuzlukların da unutturulmaya çalışılacağını ifade eden Alternatif Bilişim Derneği`nden Av. Faruk Çevik, "Bugün meclis genel kuruluna getirilmesi istenen sosyal medya düzenlemesiyle ilgili internete getirilecek büyük bir sansür söz konusudur" dedi.

"VPN ile dahi içeriklere ulaşılamayacak"

Bu düzenlemede ile çıkartılan içeriklere VPN yoluyla dahi ulaşılamayacağını söyleyen Çevik, "Türkiye`de zaten ne zaman güncel muhalefetten tepki toplayan bir olay olsa ağ daralttırılması uygulanmaktadır. Onlar sosyal medyayı kapatmayacaklarını söylüyorlar ancak bu ortamlara bir şekilde girişimiz engellenecek ve baskılanacak" diye konuştu.

"Toplumun gerçekleri öğrenme hakkı engellenecek"

Tüketici Hakları Derneği adına konuşan Turhan Çakar da, "Bu kamu yararına aykırı bir düzenlemedir. Bu aynı zamanda demokrasiye de aykırı bir düzenlemedir. Zaten bu yasanın düzenlenme şekli de antidemokratiktir. Toplumun gerçekleri öğrenme hakkı engellenecektir. Bu düzenlemenin ortadan kaldırılmasını istiyoruz" şeklinde konuşarak sosyal medya yasasına karşı olduğunu açıkladı.

İnternet Yaşamdır Platformu`nun dağıttığı bildirilerde TBMM`nin gündeminde olan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili olarak yurttaş bilgilendiriliyor.

"Sosyal Medya Düzenlemesi Neler Getiriyor?" başlıklı bildiri şöyle:

"Sosyal Medya Düzenlemesi Neler Getiriyor?

5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Kanununda değişiklik önerisi 28 Temmuz 2020 Salı günü TBMM Genel Kuruluna geliyor. Teklif, AKP tarafından sosyal medyada hakaret ve tacizlere son vermek ve sosyal medyayı denetim altına almak gerekçesi öne sürülerek hazırlandı; ancak esas amaç sosyal medyada oluşan muhalefeti bastırmak, kontrol edemediklerini susturmak, "bela" olarak niteledikleri sosyal medyayı bitirmek.

Düzenlemede özetle şunlar var:

Sosyal medya şirketleri Türkiye`de resmi temsilci bulundurmak zorunda kalacak. Türkiye`den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıların Türkiye`de resmi temsilci bulundurmaları zorunlu olacak. Resmi temsilci bulundurmayanlara kademeli olarak yüksek para cezaları kesilecek ve %90`a kadar bant genişliği daraltma cezası uygulanacak. Yani fiilen erişilemez hale getirilecek.

Türkiye‘den bağlanan kullanıcıların verilerinin Türkiye‘de tutulması gerekecek. Türkiye`den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya ağ sağlayıcılarının Türkiye`deki kullanıcılarının verilerini Türkiye`de tutması gerekecek. Bu sayede yetkililer istedikleri kullanıcının bilgilerine (IP adresi, kimliği, adresi, bağlantı saati vb.) istedikleri zaman erişebilecek.

Sosyal medya şirketlerine kişisel başvuruda bulunmak mümkün olacak. Kişilik haklarını ilgilendiren durumlarda şirketlere bireysel başvuru yapılabilecek ve başvuruların 48 saat içerisinde yanıtlanması gerekecek. Yürütülmesi neredeyse olanaksız olan bu süreç, yine sosyal medya servislerinin Türkiye`deki etkinliklerini durdurmalarına yol açacak.

Yasa kapsamında "erişim engelleme"sinin yanı sıra "içerik çıkarma" da uygulamaya alınacak. 5651 sayılı yasa kapsamında sansür "erişim engelleme" yöntemi ile yapılıyor, Türkiye`den ilgili içeriğe erişim engellense de tüm dünyadan yine erişilebilir/görüntülenebilir oluyordu. Yeni düzenleme ile içeriğin tamamen çıkarılması isteniyor; bu sayede tüm eski defterlerin kapatılması, tüm yolsuzluk ve hukuksuzlukların unutturulması hedefleniyor.

Yasa önerisinde "unutulma hakkı"ndan söz edilmiyor. Unutulma hakkı; içeriğin haber değeri, haberin geleceğe ışık tutması, içeriğin tarihsel bir veri olması, talepte bulunan kişinin siyasetçi ya da ünlü olması, haberin gerçeklere dayanması gibi ölçütlerle değerlendirilir. Oysa yasa önerisine göre kişilik hakkının ihlali gerekçe gösterilerek hiçbir ölçüt olmadan her türlü içerik arama motorlarından sildirilebilecek."

(www.siyasihaber4.org; 28.07.2020) HALK TV-HABER BÜLTENİ

30.11.2020
 


Çok Okunanlar


“TURGUT ÖZAL’IN EMO’DAN ATILDIĞI” İDDİASI DOĞRU DEĞİLDİR

ELECO 2020 BAŞLIYOR

ÜCRETLİ VE İŞSİZ MÜHENDİSLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ŞİRKET DEĞİL, HALK ODAKLI; TÜKETİMİ DEĞİL, VERİMLİLİK VE TASARRUFU TEŞVİK EDEN BÜTÇE İSTİYORUZ

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR VE RAYLI SİSTEMLER KOMİSYONU TOPLANTISI

ÇARŞAMBA BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALI VE C6 GRUP KARBON TESİSİ İÇİN BİLİRKİŞİ KEŞFİ

3 ODA, KANUN TEKLİFİNİN GERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ (YAPİ.COM.TR)

EMO KADIN KOMİSYONU TOPLANTISI

LASTİK YAKMAMA EYLEMİ

FOX TV- ÇALAR SAAT

Okunma Sayısı: 6


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.