MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 70

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

FEN ADAMLARININ YETKİSİZLİĞİ TESCİLLENDİ 
Fen adamlarının, yüksek gerilim işletme sorumluğu üstlenip üstlenemeyeceğine ilişkin tartışmalara Yargıtay son noktayı koydu. Aydın 3. Asliye Mahkemesi ve İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nin 4. Hukuk Dairesi’nin fen adamlarının yüksek gerilim işletme sorumluluğu üstlenemeyeceği yönündeki kararları Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından oy birliğiyle onanarak, işletmelerde elektrik mühendisi bulundurulması zorunluğu tescillendi.
 

Bir fen adamının elektrik dağıtım şirketinin yüksek gerilim işletme sorumluğu üstlenmesine onay vermemesi üzerinde açtığı davada, Aydın 3. Asliye Mahkemesi, Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği hükümlerini değerlendirerek, davacının taleplerini reddetmişti. Davacı konuyu, Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkındaki Yönetmelik hükümlerinin görmezden gelindiği gerekçesiyle istinafa taşıdı. Davacı, 36 kV‘a kadar gerilimi olan kuvvetli akım tesislerinin, işletme ve bakım işlerinde elektrik mühendisleri gibi elektrikle ilgili fen adamlarının da görev, sorumluluk ve yetki alabileceklerinin iddia etmesi üzerine İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, konuyu inceledi.  Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği`nin 60. maddesi yer alan "Tüm yüksek gerilimli kuvvetli akım tesislerinde teknik konulardan sorumlu elektrik mühendisi olmalıdır. 154 kV ve daha büyük kuvvetli akım tesislerinde (uzaktan kumanda edilen TM`ler hariç) işletme sorumlusu olarak en az bir elektrik mühendisi bulundurulmalıdır" hükmüne yer verilen kararda, dava konusu edilen işletmenin trafosunun yönetmelik kapsamında olduğu vurgulanarak şöyle denildi:

"Somut olayda; dava dışı ….  A.Ş.`ne ait tesislerinde 1000 KVAlık trafo bulunduğu ve yüksek gerilimli kuvvetli akım tesisi olması nedeniyle Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 1`inci maddesi uyarınca yönetmelik kapsamında kaldığı, dolayısıyla Yönetmeliğin 60`ıncı maddesi hükmü uyarınca elektrik tesisleri işletme sorumlusu olarak bir elektrik mühendisinin bulunması gerektiği sabit olup; elektrik teknisyeni olan davacının Yönetmelik hükümleri uyarınca büyük kuvvetli akım tesislerinde işletme sorumlusu olarak görev yapması hukuken olanaklı olmadığına göre, davalı … Elektrik Dağıtım A.Ş`nin 16/03/2015 tarih 20535 sayılı yazısında hukuka aykırılık görülmediğinden; İDM`ince benimsenen gerekçelerle davanın reddine karar verilmesinde isabetsizlik bulunmadığından davacı vekilinin aksi yöndeki tüm istinaf nedenleri yerinde değildir."

Kararda fen adamlarının yüksek gerilim alanında yetkisi bulunmadığı ise şöyle ifade edildi:

"Ayrıca, davacı vekili her ne kadar, 11.11.1989 tarihinde 20339 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkındaki Yönetmelik hükümleri uyarınca, teknisyenlerin de elektrik yüksek gerilim tesisleri işletme sorumlusu olabileceğini ileri sürmüş ise de; anılan yönetmeliğin amacı 3194 Sayılı Kanunun 5 inci maddesine 3542 Sayılı Kanun ile eklenen fıkrada tanımlanan fen adamlarının elektrik ile ilgili olanlarının yetki, görev ve sorumluluklarını belirlemek olarak ifade edildiği, aynı Yönetmeliğin 4. maddesinde, elektrik iç tesisi planı, proje, resim ve hesaplarının hazırlanması ve imzalanması işleri, elektrik iç tesisi yapımı işleri, işletme, bakım, muayene işleri fen adamlarının görev, yetki ve sorumlulukları arasında sayıldığı, dolayısıyla elektrik yüksek gerilim tesisleri bakımından davacının fen adamı olarak işletme sorumlusu olması yetkisi bulunmadığı belirlendiğinden, davacı vekilinin bu yöndeki istinaf nedenleri de hukuka uygun bulunmamıştır."

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi`nin bu kararı, 25 Haziran 2020 tarihinde Yargıtay 4. Hukuk Dairesi tarafından oy birliğiyle onanarak, kesinleşti.

 

Konuya ilişkin kararlara aşağıdaki dosyalar bölümünden ulaşabilirsiniz   ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


YAPI DENETÇİLERİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM YOLLARI TOPLANTISI YAPILDI

NKP: SİNOP`U FEDA ETMEYECEĞİZ!

İHTİYACIMIZ OLMAYAN BİR ENERJİ İÇİN HALKIN MALINA DEVLET TARAFINDAN ŞİRKET ÇIKARLARI LEHİNE EL KONULMASI KABUL EDİLEMEZ!

KENT VE EKOLOJİ SÖYLEŞİSİ

Okunma Sayısı: 103


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.