MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

`DİRENEN MADENCİLER KAZANDI`


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO İstanbul Şubesi 42. Dönem Yönetim Kurulu tarafından hakları için mücadele eden maden işçileri için basın açıklaması yapıldı. Direnen madenciler kazandı başlıklı basın açıklamasının tamamına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

EMO İstanbul Şubesi

DİRENEN MADENCİLER KAZANDI

Altın çağını kapatan kapitalist üretim ilişkileri içindeyken bir yandan da salgın eşliğinde yaşamaya çalışıyoruz. Yeni üretim süreçleri, mühendislerin de içinde olduğu geniş bir kitleyi kısım kısım işsiz bırakırken çalıştırdıklarını da ya göstermelik güvenlik önlemleri içinde ya da evini süresiz bir ofise dönüştürerek elinde tutuyor. Döviz yükselirken, mühendislerin alım gücü de günden güne düşüyor.

Zor bir dönemdeyiz, evet. İşçileşen mühendisler, tüm emekçi katmanların yaşadığı sorunların artık daha çok farkında çünkü kendisi de yaşıyor. İşsizliği ve asgari ücrete yakın, hatta bazen daha altında bir miktarla yapılan ödeme tekliflerini yaşıyor. Ekonomik hakların yanı sıra toplumsal hayatın her alanında bir sıkışma kendini gösteriyor. Kriz teğet geçmiyor, kriz artık mühendislerin de hanelerinin baş gündemini teşkil ediyor.

Tüm bu karanlık tablo içinde kimi örgütlü fabrikalardan yükselen tepkiler ve toplumda biriken hoşnutsuzluk bazen belli saldırıların ötelenmesini veya geri çekilmesini sağlıyor. İçlerinde biz mühendislerin geniş bir kitlesinin de olduğu işçi emekçilerden itirazlar yükseliyor. Soma ve Ermenekli madenciler en temel hakları olan ücretleri için direngen bir yürüyüşle tazminatlarının ödenmesi sözünü aldılar. Her zaman emekten yana bir tutum almayı kılavuz edinen EMO İstanbul Şubesi olarak bu haklı direnişi selamlıyoruz. Maden işçileri soluk almamız için bir yol açtılar, madencilerin aileleri dönmek yok dediler. Gözlerini göğe yükseltip pelerinli bir kurtarıcı beklemediler. Kendilerini kurtaracak olanın aynı madende kömürü işleyen elleri, o ocaklarda nice çileler çeken ayakları olduğunu biliyor ve en önemlisi de bizlere hatırlatıyorlar.

Yürüdüler… Bu yürüyüşe manevi de olsa katkı sunabilmek için #MadenciyleYürüyorum diyenler sosyal medyadan bir cesaret ateşi (alternatif: bir kullanmadan "cesaret ateşini" yazmak) fitillediler. Tüm bu haklı güzellemelerden sonra bu mücadeleyi sürdüren Soma ve Ermenekli emekçilerin bizlere ne hatırlattığını da tekrar sormak gerekiyor. Ancak bu şekilde o madencilerle gerçekten yürüyebiliriz. Bizlere Teoman Öztürklerden ve nice toplumcu mühendis, mimardan kalan mirası ancak böyle sürdürebiliriz.

Nasıl mı? İş yerlerinde idare yanlısı tutum almak yerine iş arkadaşına destek vererek, onla aynı çıkarlara sahip olduğumuzu hatırlayarak. Bireysel bir kurtuluş olmadığını, işsizliğin kaderimiz olmadığını, adil bir çalışma hayatı için örgütlü olmak gerektiğini, üreten bizsek söz sahibi de olabileceğimizi fark ederek…

Sadece madenlerde değil, şantiyelerde, ofislerde ve plazalarımızın o şık ortamlarında da emek sömürüsünün olduğunu hatırlayarak. Her türden bir araya gelişin yollarını arayarak. Meslek odamızın da bunun katalizörü olabilme niyetiyle her zaman üyelerinin yanında olduğunu unutmayarak. (Burada unutmayarak kelimesi yerine benzer yapıda başka bir fiil de eklenebilir, hatırlatarak, vurgulayarak… gibi)

Bizim suskunluğumuz içinde yükseliyor direnen maden emekçilerinin sesi. Salgın sürecinin turkuaz tablosundaki rakamların samimiyetsizliği ile değil, yaşadığımız dünyanın kömür acısı gerçeğiyle…

Maden emekçilerinin sermaye temsilcilerinden almış olduğu sözün biz de takipçisiyiz.

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

17 Kasım 2020 

 

EMO İstanbul Şubesi

42. Dönem Yönetim Kurulu

 TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 79


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.