MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 82

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TEST ÖLÇÜM HİZMETLERİ HAKKINDA


BASIN AÇIKLAMASI


 
EMO İstanbul Şubesi 42. Dönem Yönetim Kurulu olarak Test Ölçüm Hizmetleri hakkındaki açıklamamızdır!
 

EMO Yönetim Kurulu`nun, 28.12.2020 tarih ve 47/19 sayılı oturumunda; 46. Dönem Yönetim Kurulu`nun, 29.12.2019 tarih ve 46/82 sayılı oturumunda aldığı "Test ölçüm faaliyetlerinin 31.12.2019 itibariyle, Oda ve İktisadi İşletme faaliyetleri kapsamından çıkarılmasına, devam eden/anlaşması yapılmış işlerin ise en geç 31.01.2020 tarihine kadar sonlandırılmasına" kararının yürürlükten kaldırılmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

Bilindiği gibi, test ve ölçüm hizmetleri, örgütümüz içerisinde uzun yıllardır süre gelen bir tartışma ve ayrışma konusudur. Bu konular TMMOB ve Odamız içerisinde 20 yıldan uzun süredir tartışılan, iktisadi işletmenin faaliyet kapsamı, akreditasyon ve belgelendirme kuruluşu gibi pek çok tartışmanın esasını oluşturmaktadır. 45. Dönemde odamızda hayata geçirilen uygulamalar, geniş boyutlu tartışmalara yol açmıştır.

46. Olağan Genel Kurulda ise A Tipi Muayene, Personel Belgelendirme Kuruluşlarının kapatılması kararları alınmıştır. Bu kararlardan hareketle ve Ankara ve İstanbul`da faaliyet gösteren Test Ölçüm Merkezleri 46. Dönem Oda Yönetim Kurulu tarafından kapatılmıştır. 46. Dönem Yönetim Kurulu, akreditasyon ve PBK ile ilgili bu kararları uygulamıştır. Ancak test ve ölçüm hizmetleri ile ilgili kararın uygulamasını 31.01.2020 tarihine kadar uzatmıştır. Bu uygulama ise 47. Dönem Yönetim Kurulu`nun yukarıda adı geçen kararına bahane teşkil etmiştir.

46. Dönem boyunca bu karar ve uygulamaların sonuçları üzerinden tartışmalar devam etmiştir. 47. Dönem Olağan Genel Kurulu ise, ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan pandemi koşullarında yapılmıştır. Salgın koşulları dikkate alınarak, tüm şubelerin yönetim kurullarının ve Oda yönetim kurulunun da ortak önerisi ile 47. Dönem Olağan Genel Kurulunun 1 günde tamamlanmasına karar verilmiştir. Bu sınırlı sürede ancak zorunlu görevlerin yerine getirilmesi, örgütte uzun süredir devam eden tartışmalı gündemlerin pandemi koşulları nedeniyle daha sağlıklı bir ortamda yapılabilmesi için ertelenmesi üzerinde mutabakata varılmıştır. Pandemi koşullarının ve Odanın mali yapısının uygun olduğu takdirde Olağanüstü Genel Kurul yapılması, mümkün olmadığı durumda ise bu tür gündemlerin 48. Dönem Olağan Genel Kurulunda görüşülmesi ve karara bağlanması konusunda anlaşmaya varılmıştır. Bu amaçla kurulan komisyon bu prensip çerçevesinde çalışmış ve bir metin üzerinde mutabakata varılmıştır.

Komisyondaki uzlaşı metninin 1. maddesi;

1. Oda Genel Kurulu`nun olağanüstü koşullarda pandemi sürecinde yapılıyor olması nedeni ile acil konuların dışında ilkesel olarak; mevzuat düzenlemesi, yönetmelik değişikliği, tartışma, dilek ve öneriler vb çalışmaların dönem içinde örgütsel bazda merkezi çalışmalarla, yerellerde şube çalışmaları kapsamında ve gerekli konularda ilk genel kurulda değerlendirilmesi… şeklindedir.

EMO 47. Dönem Yönetim Kurulu, 28.12.2020 tarihli kararı ile Olağan Genel Kurula gidilirken varılan uzlaşmaya aykırı hareket etmiştir.

Oda Yönetim Kurulunun bu kararı, genel kurul öncesi varılan mutabakata aykırıdır ve derhal geri alınmalıdır. Şube Yönetim Kurulu olarak, genel kurul delegesi önünde verilen sözlere ve mutabakata uygun davranılmasının tartışmaya açık olmadığını ve kararın içeriği her ne olursa olsun mutabakata aykırı tutum almanın kabul edilemez olduğunu belirtmek isteriz.

Şube bileşenlerimiz, test-ölçüm, akreditasyon ve personel belgelendirme konularında farklı fikirlere sahip olmakla birlikte, bu konularda atılacak adımlarda örgüt bütünlüğünü ve rıza süreçlerini esas alan bir yaklaşıma sahiptir. Örgütümüzde yaşanan kurumsal yıpranmayı durdurmak ve birlikte üretme kültürünü zedelememek adına tartışmaların tabana yayıldığı bir tartışma süreci yaşamadan, tam mutabakat oluşmadan ve genel kurul kararları ile süreç tamamlanmadan Odamızın test ve ölçüm faaliyetlerine yeniden başlamasının yanlış bir uygulama olacağını ifade ediyoruz. 42. Dönem İstanbul Şube Yönetim Kurulu da bu sorumlu yaklaşımı benimseyerek test-ölçüm faaliyetlerine başlamayacaktır.

47. Dönem Yönetim Kurulunu, genel kurula gidilirken sağlanan mutabakata uymaya ve kararını geri almaya ve tüm şubelerimizi de bu hassasiyet ile davranmaya davet ediyoruz.

 

EMO İstanbul Şubesi

42. Dönem Yönetim Kurulu TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 320


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.