MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BOLU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ`NDEKİ IRKÇI SÖYLEMLERİ KINIYORUZ


BASIN AÇIKLAMASI


 
Bizler için hizmeti alanın, kente ya da o ülkenin siyasi sınırları içerisinde tanımlanmış devletine kayıtlı olup olmaması önemli değildir. Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım, iletişim vb tüm bu altyapı hizmetleri, en uygun nitelik ve ücretle sunulmalıdır, hatta olabiliyorsa çeşitli sübvansiyonlar sağlanarak, bedavaya getirilebilmelidir. Bunlar lüks tüketim ürünleri değil temel ihtiyaçlardır.
 

"Başta ulaşım, su, elektrik, doğalgaz olmak üzere temel kentsel altyapı hizmetleri ile eğitim, kültür, sağlık, çevre vb. alanlarda sağlanan sosyal hizmetlerin özelleştirilerek ticarileştirilmesiyle hizmetlere eşit erişim toplumun yoksul kesimleri aleyhine bozulmuştur. Yoksul kesimler barınma eğitim, sağlık ve beslenme gibi temel haklardan yoksun bırakılmıştır."   TMMOB Yerel Yönetimler Seçim Bildirgesi – Mart 2019

2019 yılı yerel seçimleri öncesinde, var olan sorunları toplumcu bir bakış açısıyla irdeleyip kamuoyunu bir açıklama ile bilgilendiren TMMOB bildirgesindeki kentsel altyapı hizmetleri ile ilgili görüşümüzü aktarmıştık. Bu çağrımız yönetme iddiası için aday olan insanlara da bir hatırlatma şeklindeydi. Halkın, özellikle yoksul kent emekçilerinin hizmetlerden yararlanmakta zorluk çektiğinin altı çizilmekteydi. Mevcut kapitalist ekonomilerde kamusal hizmetlerin ticarileşmesi kaçınılmazdır. Bu yaşananlar sadece ülkemize özgü sorunlar değildir. Neoliberal yöntemler (katılımcı bütçe vb) üretilerek, sanki iyileştirmeye dönük adımlar atılıyor ya da emekçi halkın katılımı sağlanıyormuş yanılsaması üretilmektedir. Fatura hem doğrudan hem de dolaylı olarak halka kesilmektedir.              

Bizler için hizmeti alanın, kente ya da o ülkenin siyasi sınırları içerisinde tanımlanmış devletine kayıtlı olup olmaması önemli değildir. Elektrik, doğalgaz, su, ulaşım, iletişim vb tüm bu altyapı hizmetleri, en uygun nitelik ve ücretle sunulmalıdır, hatta olabiliyorsa çeşitli sübvansiyonlar sağlanarak, bedavaya getirilebilmelidir. Bunlar lüks tüketim ürünleri değil temel ihtiyaçlardır.

Bırakalım belediye eliyle satılan hizmetleri, yurttaşlar, bir asgari ücrete denk gelen kira, eğitim vb giderlerle de bir darboğaza sürüklenmektedir. Üstelik çarpık kentleşme, plansız yapılaşma, depreme karşı dönüşemeyen binalar ve nüfusun plansız dağılımı üstüne eklenince şehirler yaşanamaz alanlara dönmektedir.

Yerelinden geneline yöneticiler, bu sorunların çözümü için kafa yormalı ve kamu kaynaklarını bu doğrultuda yönlendirmelidir. Örgütlü mühendis, mimar şehir plancılarının beklentisi bu yöndedir. Bolu`da yaşanan tartışma, özelinde belediye başkanı ile anılsa da ilgili partinin konuyu üstünkörü geçiştirmesi yönetenlerin ve yönetime aday olanların durumu açısından vahimdir. Bu düpedüz faşist bir işlemdir. Belediye organları eliyle gerçekleştirilmesi önerisini geçelim, önerilmesi bile reddedilmelidir. Derhal geri çekilmelidir. Suriyelisi, Afganistanlısı sizin tanımlamalarınızdır, bizler için insani ihtiyaçların bir ulusu, coğrafyası yoktur. Üç kuruşa, güvencesiz çalıştırırken hatırlamadığınız insanları iş fatura ödetmeye gelince anımsamanız, kent halkını müşteri olarak gördüğünüzü göstermektedir. Sonrasında dilinize dolayacağınız katılımcılık, şeffaflık, sürdürülebilirlik gibi aldatıcı ifadelerin bizler için karşılığı yoktur. Göçmenlere de tüm yurttaşlara tanınan haklar tanınmalıdır.

Suriye iç savaşının başlamasıyla beraber akın akın Türkiye`ye göçmek zorunda kalan insanlar için bir adaptasyon süreci işletilmemiş, bir koordinasyon yapılamamıştır. İktidar, bu konuda kendinden bekleneni yapmamışken muhalefet adına söz söyleyenler de onlardan çok farklı bir yerde durmamaktadır. "Suriyelileri göndereceğiz" söylemleri hepsinin ağzından kendi renklerinde dillendirilmektedir. Onları işitenler, göçler öncesi ülkenin çok müreffeh ve yaşanılabilir bir yer olduğunu düşünecektir. Yönetmek ya da muhalefet etmek bu değildir. Asıl sorulması gereken sorular ve konuşulması gereken konuların üstü kapatılmaktadır. İşsizlik sorununun büyümesinin sebebi göçmenler değildir. Her dört genç mühendisten birinin işsiz olmasını da mültecilerle açıklayamayız. Yönetilemeyen bir ülkenin, kaynakların sermayeye peşkeş çekilmesinin ve örgütsüzlüğümüzün sonuçlarıdır bunlar. Yönetenler kimin nerede olması gerektiğini değil daha yaşanabilir bir ülkeyi nasıl kurabileceklerini tartışmalıdır.

Tüm altyapı hizmetleri herkese ücretsiz ve nitelikli sunulabilmelidir.

Kamusal hizmetlerin özelleştirilmesi durdurulmalıdır.

Herkese iş ve tüm çalışanlara iş güvencesi.

 

EMO İstanbul Şubesi

42. Dönem Yönetim Kurulu TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

Okunma Sayısı: 151


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.