MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 74

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EMANET 2021 ETKİNLİĞİMİZ BAŞLADI 
EMO İstanbul Şubemiz, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Barosu tarafından çevrimiçi düzenlenen Çevre ve Halk Sağlığı için Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri Günleri (EMANET 2021), 12 Kasım Cuma günü açılış konuşmalarıyla başladı.
 

 Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Barosu tarafından düzenlenen "Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri Günleri (EMANET 2021)", 12 Kasım Cuma günü çevrimiçi olarak başladı. Etkinliğin açılışında EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Asuman Yıldırım, 2011 ve 2013 yıllarında İstanbul`da, 2015 yılında Mersin`de yapılan EMANET Sempozyumu`nun ardından, bu yıl İstanbul`da Elektromanyetik Alanlar ve Etkileri Günleri`nin düzenlendiğini kaydetti.

Açılışta ilk olarak söz alan EMANET Düzenleme Kurulu Başkanı Murat Başkan, elektromanyetik alanlar ve etkilerinin teknik, sağlık ve hukuki açılardan değerlendirilmesi ve kamuoyunda farkındalığın artırılması amacıyla bu etkinliğin gerçekleştirildiğini söyledi. Dünyada hücresel iletişimin hızla yaygınlaştığını, son 2 yıldaki pandemi koşullarının da yaşam alanlarımızdaki elektromanyetik değerleri artırdığını belirten Başkan, "İletişimin baş döndüren bir hızla değişime uğradığı son yıllarda maruz kaldığımız elektromanyetik alanların etkilerinin ne olduğunu bilimsel olarak tartışarak, halk sağlını yakından ilgilendiren bu konuyla ilgili doğru bilgilendirme yapılması ve sorunun çözümü için izlenecek adımların belirlenmesi etkinliğin temel amaçları arasındadır" dedi.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Saip, her gün yaşantımıza yeni elektromanyetik alanların girdiğini ancak bunun halk sağlığı açısından ne ifade ettiğinin çalışmalarla netleştirilmediğini kaydetti. Bu konuda çok ciddi uzun takipli çalışmalara gereksinim olduğunu belirten Saip, "Etkileri konusunda ne biliyoruz, baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, mide bulantısı gibi problemlere neden olabiliyor, belki daha bilemediğimiz sorunlara yol açıyor. Bu tür araştırmaların zaman içinde sürmesi ve destek verilmesi çok önemli" diye konuştu.

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Durakoğlu, teknolojik devrimin bir yaşam biçimine dönüştüğü ve her alanda son derece önemli değişikliklerin ortaya çıktığını belirtti. Teknolojinin katma değerli bir yatırım olması, kapitalizm ve şirketlerin bu alanda kendine yer aramaya başlamasıyla yaşanan gelişmelerin çevre ve sağlık gibi alanları tehdit ettiğini vurgulayan Durakoğlu, "O gelişmeleri yaşarken, yaşam hakkımızı tehdit etmesine izin verecek miyiz? Bu tablo karşısında bizim yeni önlemler almamız kaçınılmaz hale geldi. Bütün dünyanın aradığı çözümü, bugün bu sempozyumda arıyor olacağız" dedi.

"Teknolojinin nimetleri ve külfetleri var"

EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanımız Cemil Kocatepe, elektriğin insan hayatına girdikten sonra yaşamı kolaylaştırıp, vazgeçilemez hale geldiğini ancak üretimden iletim ve dağıtıma, iletişimden sağlığa ve akla gelen her alanda kullanımı yaygınlaşırken, sorunları da beraberinde getirdiğini kaydetti. Kocatepe şöyle konuştu:

"Teknolojinin nimetleri olduğu kadar, külfetleri de olur. Nimetlerinden yararlanırken külfetlerini, olumsuz etkilerini de en aza indirgemek için uğraşmamız gerekir. Bu uğraşların uygulama, laboratuvar ortamlarından çıkıp, tartışma ortamlarında paylaşılması, iyileştirme önlemlerinin yasa ve yönetmelikler yoluyla uygulamalarda yer alması ve tüm kullanıcıların bilinçlendirilmesi ortam sağlığı açısından önemlidir."

EMO için, bilim insanları ve mühendislerin birikimlerini, düşüncelerini özgürce paylaştıkları demokratik ortamların sağlanmasının önemli bir görev olduğunu, EMANET`in de bu kapsamda düzenlendiğini anlatan Kocatepe, etkinliğe katkı verenlere teşekkür etti.

"Üretmiyoruz, tüketiyoruz…"

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala, günümüzde teknolojinin insan yaşamını kolaylaştırdığını, ancak bir yandan gelişim ve dönüşüm sağlanırken diğer yandan çevre ve halk sağlığı açısından olumsuz etkiler ortaya çıkabildiğini söyledi. Pala, "Bugün bu zararlı etkilerin bertaraf edilmesi için teknolojik, bilimsel ve hukuksal açılardan toplum için son derece önemli olan bu konuyu ele alacak, konunun tüm taraflarıyla birlikte yapılan bilimsel araştırmalar ve değerli görüşleri masaya yatıracak, kamuoyuna aktarma imkânı bulacağız" diye konuştu.

Bilim ve teknolojiden uzak yönetim anlayışıyla teknoloji üreten değil, tüketen bir ülke olduğumuz gerçeğine dikkat çeken Pala, elektromanyetik alanların etkilerine yönelik önlem alınmadığını ve yeterli bilgilendirme yapılmadığını kaydetti. Pala, elektronik cihaz ve sistemler kullanılırken çevrede yarattığı tahribat ve insan sağlına etkilerinin denetimi, düzenlenmesi ve yönetimi konusunda çalışmalar yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Güncel gelişmeler ve enerji alanındaki zamlara dikkat çeken Pala, şu görüşleri dile getirdi:

"Ülkemizde çağdaş yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olan elektrik enerjisine erişim gün geçtikçe zorlaşırken, halkımız enerji yoksulluğuna terk edilmiştir. Kamusal planlamadan uzak, toplumsal yararı öncelemeyen enerji politikalarıyla faturalar üzerinden halkın bütçesine adeta göz dikilmiştir. Yüksek gelen faturaları ödemekte zorlanan 3 milyondan fazla abonenin elektriği borcundan dolayı kesilmiştir.  Son olarak artan enerji maliyetleri gerekçe gösterilerek doğalgaza sanayi için yüzde 48.40 elektrik üretim santralları için yüzde 48.82 oranında zam yapılmıştır. Konutlarda kullanılan doğalgaz tarifesine zam olmayacağı duyurulsa da maalesef bu zam, enerji bedelleri başta olmak üzere halkımızın tükettiği her ürüne yeni zamların geleceğinin habercisidir."

Açılış konuşmalarının tamamlanmasının ardından davetli konuşmacı Prof. Dr. Mithat İdemen tarafından ‘‘Elektromanyetik Alan Kavramının Evreni Algılayışımız Üzerindeki Etkileri‘‘ konulu sunum yapıldı. Daha sonra etkinliğin oturumlarına geçildi.

2 gün boyunca sürecek etkinlik EMO İstanbul Şubesi`nin  https://www.youtube.com/c/EMO%C4%B0stanbulTV adresinden canlı olarak izlenebilecek.

Etkinlik programına ekteki dosyalardan ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi için https://emoistanbul.org/emanet2021/ adresini ziyaret edebilirsiniz.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


1 MAYIS

GEZİ`YE ADALET

Okunma Sayısı: 75


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.