MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 75

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BASIN AÇIKLAMASI: NÜKLEERE HAYIR 
Bileşeni olduğumuz NKP İstanbul tarafından Samsun İdare Mahkemesi`nde görülecek Sinop NGS davası öncesi 26 Mart 2022 Cumartesi günü Beşiktaş`ta basın açıklaması yapıldı.
 

 


 

 

BİLİRKİŞİ`DEN OLUR ALAMAYAN NÜKLEER SANTRALA İTİRAZ

 

Sinop`ta kurulmak istenen nükleer santralın ÇED raporuna karşı açılan davanın karar duruşması 28 Mart`ta Samsun`da yapılacak. Dava öncesi bir araya gelen İstanbul Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri, Bilirkişi Heyeti`nin 24 ana başlıktan 18`inde olumsuz görüş verdiğini hatırlatarak, Türkiye`yi büyük bir bataklığa sürükleyecek nükleer enerji macerasından vazgeçilmesini istedi.

Sinop nükleer santral projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna karşı açılan davanın karar duruşması 28 Mart 2022 tarihinde Samsun`da görülecek. Dava öncesi İstanbul Beşiktaş`ta bir araya gelen İstanbul Nükleer Karşıtı Platform (NKP) üyeleri, Samsun idare mahkemelerince atanan bilirkişilerin verdiği olumsuz görüşü ve ÇED sürecinde yaşanan hukuksuzlukları hatırlatarak projenin derhal iptal edilmesini istedi.


Şimdiden 480 bin ağacın feda edildiği Sinop`taki nükleer santral projesi, Japonya`dan Mitsubishi Heavy Industries firmasının artan maliyetleri gerekçe göstererek Mayıs 2018`de çekilmesiyle bir anlamda sahipsiz kalmıştı. EUAS International ICC Merkezi Jersey Adaları Türkiye Merkez Şubesi buna rağmen ÇED sürecini devam ettirdi ve İklim Değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu kararı vermişti. Bu karara itiraz eden NKP bileşenleri, Sinop ve Ayancık belediyeleri ile çok sayıda demokratik kitle örgütü 2 Ekim 2020 tarihinde yargı yoluna başvurmuştu. 
 

Bilirkişi olumsuz görüş verdi

İstanbul NKP adına açıklamayı yapan Sevil Doğan, mahkeme tarafından atanan Bilirkişi Kurulu`nun hazırladığı rapora dikkat çekti. Sevil Doğan, "Bilirkişi raporunda nükleer atıklara ilişkin bir çözümün sunulmadığı, yer seçiminin hatalı olduğu ve herhangi bir kaza durumunda tahliye işlemlerinin yapılmasının güç olduğu açıkça belirtilmiş. Raporun sonuç ve kanaat bölümünde bilirkişi heyeti 24 ana başlıktan 18`inde, 102 alt başlıktan 90`ında olumsuz görüş bildirmiş. ÇED raporunun kabul edilemez olduğunu bu bilirkişi raporu açıkça anlatıyor" dedi.

Bilirkişi raporu, Japon hükümetinin anlaşmadan çekildiği, İnceburun bölgesinde 480 bin ağacın mevzuata aykırı ve izinsiz olarak kesildiği, flora bakımından yapılan itirazların haklı olduğu, halk sağlığı, iş sağlığı ve güvenliği açısından ÇED olumlu kararının bilimsel esaslara ve mevzuata uygun olmadığı ve yaban hayatının korunması konusunda da kabul edilemez eksiklikler bulunduğuna dikkat çekiyor. Nükleer santralın kurulacağı bölgede, deprem, heyelan ve tsunami çalışmalarının yapılmadığı, ön güvenlik raporu başta olmak üzere çok sayıda eksiklik tespit edildiği de belirtildi.

Halkın katılımı toplantısına halk girememişti

NKP üyeleri, akıbeti belli olmayan Sinop nükleer santrali için 6 Şubat 2018`de yapılan halkın katılımı toplantısının da hukuka aykırı uygulamalara sahne olduğunu, Sinop halkının bilgilendirme toplantısının yapılacağı salona giremediğini, TOMA`lar ve polis barikatlarıyla erişimin engellendiğini de hatırlatarak sürecin başından sonuna kadar hukuksuzluklara dolu olduğunu hatırlattı.


Samsun`daki duruşmaya davet

Sevil Doğan sözlerini, "Çernobil ve Fukuşima`da yaşanan felaketler, Rusya`nın Ukrayna`ya açtığı savaşta hedef olan nükleer santrallar, Akkuyu`da Rus şirkete verilen ve elektrik faturalarına zam olarak yansıyacak yüksek alım garantisi, nükleere hayır diyenlerin ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Ülkemizde ise mevcut hükümet, gerçeği yansıtmayan "yerli, milli ve temiz enerji" söylemi ile bir rant projesini daha hayata geçirmeye çalışıyor. Geleceğimizi korumak için acilen Akkuyu Nükleer Santral inşaatı durdurulmalı, Sinop NGS projesi de iptal edilmeli. Tüm yaşam savunucularını 28 Mart 2022 tarihinde Samsun İdare Mahkemesi`nde açtığımız davanın karar duruşmasında aramızda görmek istiyoruz" şeklinde tamamladı.

NKP Çalışmaları

http://portal.nukleerkarsitiplatform.org/   web adresinden

https://www.facebook.com/nukleerkarsitiplatform  facebook sayfasındarn

https://twitter.com/NKPistanbul twiter nesabından izlenebilir
 TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 26


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.