MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

FUKUŞİMA NÜKLEER KAZASININ 13. YILINDA NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI


GÜNDEM

 
NKP İstanbul Bileşenleri tarafından 11 Mart 2011 tarihinde yaşanan Fukuşima nükleer kazasının 13. yılı sebebiyle basın açıklaması yapıldı. Açıklamanın tamamını haberimizin devamında bulabilirsiniz.
 

NÜKLEER FELAKETLER ÜLKESİ OLMAK İSTEMİYORUZ!

 

Bugün insanlık tarihinin gördüğü en büyük felaketlerden biri olan Fukuşima Daiichi nükleer santral kazasının 13. yıl dönümü. Aradan geçen 13 yılda felaketin izleri ne silinebildi ne de yakın gelecekte silinmesi mümkün olacak.

Japonya`da 11 Mart 2011 tarihinde yaşanan deprem ve ardından gelen tsunami etkisiyle Fukuşima Daiichi nükleer santralinin 4 reaktöründen üçünde çekirdek erimesi meydana geldi. Erime neticesinde çevreye yayılan radyoaktif ışıma binlerce canlının ölmesine, yaban hayatın geri dönüşü olmayan zararlar görmesine sebep oldu.

Aradan geçen 13 yılda Fukuşima`nın etkileri daha görünür hale gelmesine rağmen ülkemizde ve dünyada nükleer santral projelerine daha fazla kaynak aktarılmaya başlandı. Bu yetmezmiş gibi Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaşın hemen akabinde Avrupa Birliği tarafından nükleer santral projeleri sürdürülebilir yatırım listelerine alındı. Kimi ülkeler ise kapatılması planlanan nükleer reaktörlerin faaliyet süresini uzatma kararı aldı.

Sadece geçtiğimiz iki yıl içerisinde yaşanan savaşlar düşünüldüğünde dahi nükleer enerjinin insanlığın bugünü ve geleceği için yarattığı tehdidin büyüklüğü anlaşılabilir. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş bugün Zaporjijya Nükleer Güç Santrali`nin etrafında şiddetli bir şekilde yaşanmaya devam ediyor. Dünyanın küresel güçleri savaşın şiddeti içerisinde nükleer silah kullanma ihtimallerini ortaya koyuyor.

Tüm bunlar yaşanırken Fukuşima`nın 13. Yılında ülkemizde nükleer yatırımlar AKP iktidarı tarafından tüm hızıyla devam ettiriliyor.  Faaliyete başlayacağı andan itibaren her an bölgesel bir felaketin sebebi ya da savaşın hedefine dönüşebilecek olan Mersin Akkuyu NGS`in inşaatı tüm hukuksuzluğuna rağmen sürdürülüyor.

Karadeniz coğrafyasında yurttaşların tüm yaşamlarına etki eden Çernobil faciasından ders çıkarmayan iktidar, geçtiğimiz günlerde Sinop NGS Projesi`ni bir kez daha hayata geçirme niyetini açıkladı. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, nükleer santral inşası için kendilerine Akkuyu‘dan sonra ikinci bir yer tahsis edileceğini belirtirken,  bu yer "Yüksek olasılıkla Sinop sahası olacak" diye vurguladı.

Ülkenin enerji bağımsızlığını tamamıyla sona erdirmesinin yanı sıra geri dönülmez çevre felaketlerine davetiye çıkaracak nükleer santral projelerinden vazgeçilmelidir. Enerji ihtiyacı ve güvenlik bahanesiyle ortaya atılan, ancak ulusal ve uluslararası şirketlerin ve sermaye sahiplerinin yüksek kârlarından başka hiç bir şeye hizmet etmeyecek olan bu nükleer santralleri ülkemizde istemiyoruz.

Akkuyu NGS inşaatında gözlemlenen temel  çatlakları, 6-7 Şubat`ta yaşanan depremler, geçtiğimiz günlerde yaşadığımız Erzincan İliç maden kazası gibi felaketler Akkuyu`da yaşanacak olası bir nükleer santral kazasının geçmiş benzerlerinden çok daha büyük sonuçlar yaratacağını göstermekteyken Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin devam ettirilmesinin ve yeni nükleer projelere başlanmasının hiçbir kamusal yararı bulunmamaktadır.

Büyük bir çevresel yıkıma sahne olan Fukuşima felaketinde hayatını kaybedenleri bir kez daha saygıyla anarken, bu vesileyle bir kez daha ve ısrarla söylüyoruz:

Akkuyu NGS inşaatını durdurun! Sinop NGS proje dosyasını bir daha  açılmamak üzere kapatın! Nükleer Düzenleme Kurulu`nu derhal feshedin!

Nükleere Karşı Yaşasın Hayat!

 


NÜKLEER KARŞITI PLATFORM

İSTANBUL BİLEŞENLERİ

11 Mart 2024TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


19. İLTEK GÜNLERİ`NDE ŞUBEMİZ STANDI AÇILACAK

IŞIK ÜNİVERSİTESİ`NDE `NESNELERİN İNTERNETİ VE OTOMASYONU` SEMİNERİ

ŞUBEMİZDEN İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ`NE ZİYARET

ŞUBEMİZ ESKİ YÖNETİCİLERİNDEN İBRAHİM AKSİN VEFAT ETTI

ADALET NÖBETİ`NDE 700. GÜN

ŞUBEMİZDEN İKİTELLİ OSB`YE ZİYARET

ŞUBE KOORDİNASYON KURULU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

NEWROZ/NEVRUZ BAYRAMI KUTLU OLSUN

Okunma Sayısı: 30


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.